(ВИДЕО) МАКЕДОНЦИТЕ ВО ХАЛКИДИКИ ЗАЧУДЕНИ КОЛКУ СЕ ЗАЕВИ СКРОМНИ: ЛЕТУВААТ ЗАЕДНО СО ОБИЧНИОТ НАРОДОТ НА ЕФТИНА ПЛАЖА ВО ПЕФКОХОРИ НА ПРВИОТ КРАК, НЕ СЕ НА ЕГЗОТИЧНИ ДЕСТИНАЦИИ КАКО МИКОНОС, МАЛДИВИ, ЕГИПЕТ, КУБА, СЕЈШЕЛИ
(ВИДЕО) МАКЕДОНЦИТЕ ВО ХАЛКИДИКИ ЗАЧУДЕНИ КОЛКУ СЕ ЗАЕВИ СКРОМНИ: ЛЕТУВААТ ЗАЕДНО СО ОБИЧНИОТ НАРОДОТ НА ЕФТИНА ПЛАЖА ВО ПЕФКОХОРИ НА ПРВИОТ КРАК, НЕ СЕ НА ЕГЗОТИЧНИ ДЕСТИНАЦИИ КАКО МИКОНОС, МАЛДИВИ, ЕГИПЕТ, КУБА, СЕЈШЕЛИ
БРАВО - НОВИ ГРАДИНКИ ВО КИСЕЛА ВОДА: УСЈЕ ЗА ПРВПАТ ДОБИВА ГРАДИНКА, НАСКОРО ГРАДИНКА И ВО РАСАДНИК
БРАВО - НОВИ ГРАДИНКИ ВО КИСЕЛА ВОДА: УСЈЕ ЗА ПРВПАТ ДОБИВА ГРАДИНКА, НАСКОРО ГРАДИНКА И ВО РАСАДНИК
БОМБА НА ОСМАНИ: Нема потреба да се гласа во собрание за францускиот предлог, тој е во рамки на декларацијата усвоена лани, се нудам да одам во ВМРО ДПМНЕ да им го објаснам предлогот
БОМБА НА ОСМАНИ: Нема потреба да се гласа во собрание за францускиот предлог, тој е во рамки на декларацијата усвоена лани, се нудам да одам во ВМРО ДПМНЕ да им го објаснам предлогот
ОСМАНИ: СПОРЕД ПРОТОКОЛОТ КОЈ ЌЕ ГО ОБЈАВИМЕ УТРЕ СЕ ПРЕДВИДУВА ОТВОРАЊЕ НА АРХИВИТЕ ВО ДВЕТЕ ЗЕМЈИ И РЕХАБИЛИТАЦИЈА НА ЖРТВИТЕ ОД КОМУНИЗМОТ
ОСМАНИ: СПОРЕД ПРОТОКОЛОТ КОЈ ЌЕ ГО ОБЈАВИМЕ УТРЕ СЕ ПРЕДВИДУВА ОТВОРАЊЕ НА АРХИВИТЕ ВО ДВЕТЕ ЗЕМЈИ И РЕХАБИЛИТАЦИЈА НА ЖРТВИТЕ ОД КОМУНИЗМОТ
ОСМАНИ: ГОВОРОТ НА ОМРАЗА КОН БУГАРИЈА НЕМА ДА СЕ ТАРГЕТИРА СО ЦЕНЗУРА ТУКУ СО АПЕЛИ И СООПШТЕНИЈА
ОСМАНИ: ГОВОРОТ НА ОМРАЗА КОН БУГАРИЈА НЕМА ДА СЕ ТАРГЕТИРА СО ЦЕНЗУРА ТУКУ СО АПЕЛИ И СООПШТЕНИЈА
ЌЕ ПАЃААТ РУСКИ АВИОНИ И ХЕЛИКОПТЕРИ ВО УКРАИНА: АМЕРИКА ПРАЌА ВО УКРАИНА НАЈСОВРЕМЕНИ СИСТЕМИ ЗА АНТИ ВОЗДУШНА ОДБРАНА ВРЕДНА 800 МИЛИОНИ ДОЛАРИ
ЌЕ ПАЃААТ РУСКИ АВИОНИ И ХЕЛИКОПТЕРИ ВО УКРАИНА: АМЕРИКА ПРАЌА ВО УКРАИНА НАЈСОВРЕМЕНИ СИСТЕМИ ЗА АНТИ ВОЗДУШНА ОДБРАНА ВРЕДНА 800 МИЛИОНИ ДОЛАРИ
НОВ ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД НА РУСИТЕ: СО РАКЕТИ УБИЕНИ 30 ЖИТЕЛИ НА ОДЕСА
НОВ ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД НА РУСИТЕ: СО РАКЕТИ УБИЕНИ 30 ЖИТЕЛИ НА ОДЕСА
ОСМАНИ: Се разбира дека секое решение, предлог, којшто треба да задоволи две страни е компромисен и дека не е идеален само за едната страна, било кој предлог ќе треба да ги остави двете страни подеднакво задоволни или незадоволни
ОСМАНИ: Се разбира дека секое решение, предлог, којшто треба да задоволи две страни е компромисен и дека не е идеален само за едната страна, било кој предлог ќе треба да ги остави двете страни подеднакво задоволни или незадоволни

ГРАДОТ ВО КОЈ КРСТЕ ПЕТКОВ МИСИРКОВ ЈА НАПИША ЗА МАКЕДОНСКИТЕ РАБОТИ: Гранатирана Одеса, загина тримесечно бебе

14 – катна зграда е погодена од руски проектил во најголемиот пристанишен град Одеса. Половина зграда нема, а огромен црн чад го обви небото врз градот. Луѓето, од пониските катови во паника почнале да скокаат од прозорците. Загинаа пет луѓе, меѓу нив и тримесечно бебе, над 20 се повредени. На паркингот од зградата има бројни оштетени автомобили. Ништо не е свето, напишаа од кабинетот на претседателот Зеленски, додаваат дека злото ќе биде казнето. Русија се уште не го коментира нападот.

Одеса веќе месец и половина се подготвува за напад од трите страни. На улиците одамна се поставени барикади, а жителите велат дека ќе се бранат. Овој најголем град на Црното море е од стратешко значење за Украина. Ако Русите го освојат ќе ја пресечат Украина од сите снабдувања кои доаѓаат со бродови.

Интензивирани се и руските напади на истокот од Украина. Иако според британското разузнавање, руските напади не се толку ефикасни, сепак украинските власти тврдат дека Челичарницата Азовстал во Мариупол и натаму е цел на воздушен напад, тврди украинската страна.

НЕПРИЈАТЕЛОТ СЕ ОБИДУВА ЦЕЛОСНО ДА ГО ПОТТИСНЕ ОТПОРОТ НА БРАНИТЕЛИТЕ ВО МАРИУПОЛ ВО ОБЛАСТА АЗОВСТАЛ. ПРОДОЛЖУВААТ СО ВОЗДУШНИ НАПАДИ НА ТЕРИТОРИЈА НА ФАБРИКАТА, НА ОБЛАСТА НА ОДБРАНАТА НА НАШИТЕ СИЛИ И СЕ ОБИДУВААТ ДА ИЗВРШАТ АКТИ НА БУРА. НАШИТЕ ДЕФАНЗИВЦИ СЕ ДРЖАТ И ПОКРАЈ МНОГУ ТЕШКАТА СИТУАЦИЈА УСПЕВААТ ДА ИЗВЕДАТ КОНТРАНАПАД, СООПШТИ ОЛЕКСЕЈ АРЕСТОВИЧ, СОВЕТНИК НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА УКРАИНА

Ова значи дека Русија повторно ја менува тактиката, откако во четвртокот претседателот Путин нареди да сопре нападот врз Азовстал, но да остане под блокада, за ниту мува да не прелета. Во Азовстал се кријат илјада цивили и ранети војници. Под урнатите згради во подрумите на Мариупол има заробено луѓе, а тие одржуваат контакт со цивилите кои им се достапни, велат украинските војници. Во бункерот на Азовстал има и мртви, но и луѓе со мали бебиња. Денешното видео кое го објавија странските медиуми го прикажува животот на луѓето кои тука се кријат веќе два месеца. Децата остануваат со најведар дух.

МОЖЕМЕ ДА СИ ИГРАМЕ СО ТЕЛЕФОНИТЕ, НО САКАМЕ ДА СИ ОДИМЕ ДОМА, САКАМЕ ДА ГО ВИДИМЕ СОНЦЕТО.

ИЗВАДЕТЕ НЕ ОД ТУКА, САКАМЕ МИРНО НЕБО. САКАМЕ ДА ДИШЕМЕ ЧИСТ ВОЗДУХ. НЕМАТЕ ПРЕТСТАВА ШТО ЗНАЧИ ЗА НАС ХРАНА И СЛАДОК ЧАЈ. ВЕЌЕ Е СРЕЌА.

Нема велигденска литургија за Украина. Многу од градовите воведоа полициски час, а на верниците им е кажано да не доаѓаат во црквите, затоа што се можни руски провокации со оглед на тоа што голем дел од верските објекти се веќе уништени.

Наводниот напад врз Одеса доаѓа откако руската војска соопшти дека целта и е да преземе целосна контрола на југот од Украина, исто како и на истокот во Донбаскиот регион.

loading...

https://tai.go88.is/

Tải game Sunwin đổi thưởng Số 1 Việt Nam