БОМБА НА БЕКТЕШИ: БИЗНИСМЕНИ МИЛИОНЕРИ СО ПОВЛАСТЕНА СТРУЈА ГРЕАТ ЦЕЛИ БАЗЕНИ И КОПААТ КРИПТОВАЛУТИ!
БОМБА НА БЕКТЕШИ: БИЗНИСМЕНИ МИЛИОНЕРИ СО ПОВЛАСТЕНА СТРУЈА ГРЕАТ ЦЕЛИ БАЗЕНИ И КОПААТ КРИПТОВАЛУТИ!
Пратеничката Снежана Калевска – Ванчева за ,,Фокус” открива кој пратеник ја снимал во деколте
Пратеничката Снежана Калевска – Ванчева за ,,Фокус” открива кој пратеник ја снимал во деколте
Ковачевски до Милошоски: Ако сакате јавна расправа со поранешни премиери, треба да дојдат сите премиери, ама Груевски ви е во странство
Ковачевски до Милошоски: Ако сакате јавна расправа со поранешни премиери, треба да дојдат сите премиери, ама Груевски ви е во странство
Тупанчески: Ветингот на судии може да биде направен и со постојните законски решенија
Тупанчески: Ветингот на судии може да биде направен и со постојните законски решенија
Приведен крадец во Скопје, фатен при обид за тешка кражба, Приведени двајца разбојници во Скопје, Приведени двајца крадци во Штип, следува кривична пријава
Приведен крадец во Скопје, фатен при обид за тешка кражба, Приведени двајца разбојници во Скопје, Приведени двајца крадци во Штип, следува кривична пријава
Ковачевски: Земјоделските субвенции се исплаќаат навремено, со мерки поттикнуваме стабилно и зголемено домашно производство на храна
Ковачевски: Земјоделските субвенции се исплаќаат навремено, со мерки поттикнуваме стабилно и зголемено домашно производство на храна
(ВИДЕО) Ковачевски: Со ребалансот се обезбедуваат средства во висина од 80 милиони евра за антикризни мерки, поддршка на земјоделците и повисоки плати и пензии
(ВИДЕО) Ковачевски: Со ребалансот се обезбедуваат средства во висина од 80 милиони евра за антикризни мерки, поддршка на земјоделците и повисоки плати и пензии
„Gulf oil“ Македонија донираше прехрамбени производи и средства за лична хигиена на семејства на деца со пречки во развојот
„Gulf oil“ Македонија донираше прехрамбени производи и средства за лична хигиена на семејства на деца со пречки во развојот

И ГЕРМАНИЈА СИ ИМА СВОЈ ТРАМП: Германија ја затвори канцеларијата на Шредер поради неговата блискост со Путин

Јавно финансираната канцеларија на Герхард Шредер ќе биде затворена, а нејзиниот преостанат персонал ќе биде прераспределен поради зголеменото незадоволство од одбивањето на поранешниот германски канцелар да се дистанцира од рускиот претседател Владимир Путин, пренесува Ројтерс.

Обичај е сите германски лидери да добијат канцеларија финансирана од државата кога ќе ја напуштат владата, но трите партии кои ја сочинуваат владината коалиција на актуелниот канцелар Олаф Шолц се согласија со парламентарниот предлог за затворање на канцеларијата на Шредер.

Тие ја донесоа одлуката по неговото одбивање да го осуди Путин, кого сè уште го нарекува близок личен пријател и покрај руската инвазија на Украина.

Германскиот министер за финансии Кристијан Линднер изјави дека е незамисливо „поранешниот канцелар, кој сега отворено врши лоби работа за криминалното владеење на Владимир Путин, сè уште да добива канцеларија од даночните обврзници“, во интервју за ТВ Велт.

Германските медиуми објавија дека Шредер (78) заработува пари од руските државни енергетски компании.

„Буџетската комисија забележува дека поранешниот канцелар Шредер повеќе не извршува никакви должности што произлегуваат од неговата поранешна функција“, се вели во заедничката иницијатива на партиите.

„Затоа канцеларијата ќе биде затворена“.

Овој потег не влијае на пензијата од 7.000 евра месечно што ја добива тој.

Шредер, социјалдемократ како Шолц, е можеби и најтесно поврзаниот германски политичар со рускиот претседател Путин.

Германските критичари велат дека војната во Украина е спектакуларна илустрација за неуспехот на таа политика и го обвинуваат Шредер, кој како канцелар ја спонзорираше изградбата на повеќе гасоводи, за продлабочување на енергетската зависност на Германија од соседот кој сега стана непријателски.

Шредер отсекогаш велел дека неговите врски со Путин се суштински канал за комуникација со човекот што светот не може да си дозволи да го игнорира.

Незадоволството од ставот на Шредер ги погоди неговите најблиски колеги: четворицата вработени во неговото биро поднесоа оставки како резултат на одлуката на Шредер.

loading...

acc go88 app go88 ios GO88 - Link Tải Game Bài Go88 Club APK, IOS, AnDroid

kéo sunwin pm hack sunwin sunwin mẽ