Бугарската влада официјално во оставка, контрадикторни најави за повлекувањето на Борисов од челната позиција на ГЕРБ
Бугарската влада официјално во оставка, контрадикторни најави за повлекувањето на Борисов од челната позиција на ГЕРБ
Од продажба на ќеси собрани над 720.000 евра, средствата ќе одат за селекција на отпад низ градовите
Од продажба на ќеси собрани над 720.000 евра, средствата ќе одат за селекција на отпад низ градовите
Промовирани нови 29 поручници во редовите на АРМ
Промовирани нови 29 поручници во редовите на АРМ
(ВИДЕО) ЈАНЧЕВ: РЕШЕН ПРОБЛЕМОТ СО ВОДОСНАБДУВАЊЕТО ВО РОСОМАН
(ВИДЕО) ЈАНЧЕВ: РЕШЕН ПРОБЛЕМОТ СО ВОДОСНАБДУВАЊЕТО ВО РОСОМАН
ГРАД СКОПЈЕ: Реконструирани дел од пешачката и велопатека на улица „16 Македонска бригада“
ГРАД СКОПЈЕ: Реконструирани дел од пешачката и велопатека на улица „16 Македонска бригада“
ДЕМАНТ: Министерството за внатрешни работи во целост ги демантира дезинформациите пласирани од страна на претседателот на Независниот синдикат на полиција на вчерашната прес конференција, како целосно неточни и паушални
ДЕМАНТ: Министерството за внатрешни работи во целост ги демантира дезинформациите пласирани од страна на претседателот на Независниот синдикат на полиција на вчерашната прес конференција, како целосно неточни и паушални
СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ И НЕОДГОВРНИТЕ МЕДИУМИ ШИРАТ ЛАЖНИ ВЕСТИ И КАКО РЕЗУЛТАТ ПОПУЛИЗМОТ И НАЦИОНАЛИЗМОТ СЕ ВО ПОДЕМ ВО СВЕТОТ: ЗА 12 МЕСЕЦИ ОКОЛУ 2 МИЛИОНИ АМЕРИКАНЦИ СМЕНИЛЕ ПАРТИЈА ОД ДЕМОКРАТИ ВО РЕПУБЛИКАНЦИ
СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ И НЕОДГОВРНИТЕ МЕДИУМИ ШИРАТ ЛАЖНИ ВЕСТИ И КАКО РЕЗУЛТАТ ПОПУЛИЗМОТ И НАЦИОНАЛИЗМОТ СЕ ВО ПОДЕМ ВО СВЕТОТ: ЗА 12 МЕСЕЦИ ОКОЛУ 2 МИЛИОНИ АМЕРИКАНЦИ СМЕНИЛЕ ПАРТИЈА ОД ДЕМОКРАТИ ВО РЕПУБЛИКАНЦИ
Бектеши: Изгласани законските измени- сите трговци во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници, а работниците ќе добијат 100% поголема дневница
Бектеши: Изгласани законските измени- сите трговци во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници, а работниците ќе добијат 100% поголема дневница

И СО ХИТЛЕР БЕШЕ ВАКА ДОДЕКА НЕ ПОЧНА ДА ТОНЕ НАЦИ ГЕРМАНИЈА ВО АМБИС – Популарноста на Путин порасна по агресијата врз Украина – го поддржуваат над 80 отсто од Русите

Поддршката за рускиот претседател Владимир Путин се зголеми од 67,2 отсто пред да нареди инвазија на Украина на 24 февруари на 81,6 отсто, покажуваат резултатите од анкетата на државната агенција VTsIOM во петокот.

Војната протера повеќе од 10 милиони Украинци од нивните домови, уби и рани илјадници, ги претвори градовите во урнатини и доведе до опсежни санкции од Западот, кои ќе го намалат животниот стандард на Русија.

VTsIOM објави дека 78,9 отсто од испитаниците во нивната последна анкета рекле дека ги одобруваат акциите на Путин наспроти 64,3 отсто во неодамнешната анкета пред инвазијата на Украина, која Русија ја нарекува своја специјална воена операција. Уделот на Русите што не ги одобруваат неговите постапки падна од 24,4 отсто на 12,9 отсто.

Украина и западните лидери ја осудија воената акција на Русија како неиспровоцирана агресија. Кремљ вели дека мора да ја демилитаризира и денацилизира Украина за да го заштити населението што зборува руски и да спречи потенцијална закана од НАТО.

Податоците на VTsIOM се слични на истражувањето објавено од независниот центар „Левада“ на 30 март, во кое уделот на Русите што велат дека ги одобруваат постапките на Путин се зголеми на 83 отсто од 71 отсто во февруари.

„Левада“ забележа споредлив пораст на рејтингот на Путин во 2014 година кога Русија го анектира Крим и рускојазичните сепаратисти презедоа контрола врз дел од регионот Донбас во источна Украина со поддршка на Москва.

Обичните Руси имаат мал пристап до независно известување за нивната земја бидејќи речиси сите главни медиуми што отстапуваа од владината политика беа затворени во последните години.

Од почетокот на војната на 24 февруари Москва дополнително го ограничи пристапот до странските медиуми и социјални мрежи прогласувајќи го за кривично дело објавувањето извештаи за вооружените сили, кои се разликуваат од официјалните изјави.

Анкетата, објавена во петокот, е спроведена од 28 март до 4 април, додаваат тие.

loading...

app tài xỉu go88

sunwin aaa