Грковска: Законот за потекло на имот ќе се донесува внимателно
Грковска: Законот за потекло на имот ќе се донесува внимателно
УЖАС, СО ВАКВИ ПРОТЕСТИ ПАК СЕ КРЕВА ЖЕЛЕЗНАТА ЗАВЕСА МЕЃУ МАКЕДОНИЈА И БУГАРИЈА - Бугарското ВМРО организираше протест против кревање на ветото: Демонстрантите скандираа „Македонија е бугарска“
УЖАС, СО ВАКВИ ПРОТЕСТИ ПАК СЕ КРЕВА ЖЕЛЕЗНАТА ЗАВЕСА МЕЃУ МАКЕДОНИЈА И БУГАРИЈА - Бугарското ВМРО организираше протест против кревање на ветото: Демонстрантите скандираа „Македонија е бугарска“
Приведен крадец во Штип, одземеното вратено на сопственикот, Претрес во скопско, приведено едно лице
Приведен крадец во Штип, одземеното вратено на сопственикот, Претрес во скопско, приведено едно лице
Бесими: Ребаланс за заздравување на економијата и поддршка на граѓаните и стопанството
Бесими: Ребаланс за заздравување на економијата и поддршка на граѓаните и стопанството
Зеленски: Војната со Русија ќе биде крвава, но ќе заврши на преговарачка маса
Зеленски: Војната со Русија ќе биде крвава, но ќе заврши на преговарачка маса
БОМБА НА КАЕВСКИ: Груевски откри нови работи, дали градоначалникот со кој контактира е Арсовска?
БОМБА НА КАЕВСКИ: Груевски откри нови работи, дали градоначалникот со кој контактира е Арсовска?
ФЕРО ИНВЕСТ ВО СООПШТЕНИЕ ВЕЛИ ДЕКА НЕМААТ НИКАКВА ПОВРЗАНОСТ СО ФОТОНАПОНСКАТА ЦЕНТРАЛАТА ВО ОСЛОМЕЈ, ВЕЛАТ ДЕКА ИРЛ ГИ КЛЕВЕТИ БЕЗ ДОКАЗИ, ОД РЕДАКЦИЈАТА НА ИРЛ ТВРДАТ ПОИНАКУ, ОБЈАВУВААТ И ДОКУМЕНТИ ЗА КОИ ВЕЛАТ ДЕКА СЕ ДОКАЗИ ДЕКА ФЕРО ИНВЕСТ СЕ ПОВРЗАНИ СО ЦЕНТРАЛАТА
ФЕРО ИНВЕСТ ВО СООПШТЕНИЕ ВЕЛИ ДЕКА НЕМААТ НИКАКВА ПОВРЗАНОСТ СО ФОТОНАПОНСКАТА ЦЕНТРАЛАТА ВО ОСЛОМЕЈ, ВЕЛАТ ДЕКА ИРЛ ГИ КЛЕВЕТИ БЕЗ ДОКАЗИ, ОД РЕДАКЦИЈАТА НА ИРЛ ТВРДАТ ПОИНАКУ, ОБЈАВУВААТ И ДОКУМЕНТИ ЗА КОИ ВЕЛАТ ДЕКА СЕ ДОКАЗИ ДЕКА ФЕРО ИНВЕСТ СЕ ПОВРЗАНИ СО ЦЕНТРАЛАТА
Петков бара Радев да свика Совет за национална безбедност за Македонија
Петков бара Радев да свика Совет за национална безбедност за Македонија

ЈА БРАНАТ ЧЕСТА НА РУСИЈА, И ОНАКА СЕ ЕДНО ОД РЕТКИТЕ КВАЛИТЕТИ НА РУСКАТА ДРЖАВА – Седум илјади руски научници бараат запирање на војната: „Целата одговорност е на страната на Русија“

Ние, руските научници и научните новинари, силно протестираме против воената инвазија на Украина што ја започнаа руските вооружени сили“, се вели во отвореното писмо што досега го потпишаа повеќе од 7.000 руски научници.

Меѓу потписниците на писмото е и Константин Новоселов, добитник на Нобеловата награда за физика во 2010 година и 85 членови на Руската академија на науките. Иако според руските закони ваквите јавни настапи ризикуваат затворска казна или парична казна од повеќе од 7.000 евра, бројот на потписници на писмото секојдневно расте.

„Хуманите вредности се темелот на кој се гради науката. Убедени сме дека ниту еден геополитички интерес не може да ја оправда оваа смрт и крвопролевање… Одговорноста за новата војна во Европа е целосно на Русија“, се наведува, меѓу другото, во писмото на руските научници објавено на веб-страницата на популарниот научно списание „Троицки варијанта“.

Потписниците на писмото предупредуваат дека Русија е во ситуација на меѓународна изолација без можност за научна размена или соработка со научници од други земји.

„Мојата поранешна студентка живее во Германија и сѐ уште соработуваме. Нејзините претпоставени ја известиле дека секој контакт со руски научници сериозно ќе биде спречен. Колку што можам да видам, ова се случува на многу места во светот“, изјави за природниот биолог д-р Михаил Гелфанд, еден од иницијаторите на отвореното писмо и професор во Центарот за животни науки Сколтех во Москва.

„Расположението меѓу колегите во Русија е страшно. Никој не мислеше дека ќе има директна инвазија. Никој не мислеше дека Русија ќе го нападне Киев“, рече Гелфанд, кој се надева дека постои начин општите санкции да не им наштетат на одредени научници, особено на оние кои јавно се противат на војната.

Во меѓувреме, украински научници се собираат за да ги убедат меѓународните организации да преземат посилна акција против Русија. Меѓу другото, Русија е исфрлена од Хоризонт Европа, главната програма за истражување и иновации на ЕУ и размена на студенти во рамките на Еразмус.

Некои повикаа руските физичари да бидат исфрлени од Европскиот центар за нуклеарни истражувања (ЦЕРН) во близина на Женева, во кој работат околу 12.000 научници од целиот свет.

Во ЦЕРН соработуваат околу 1.000 руски физичари, а некои од нив се потписници на отвореното писмо против војната во Украина.

Украина е придружна членка на ЦЕРН, што значи дека плаќа дел од членарината.

Русија е само земја набљудувач која не плаќа членарина, но значително придонесува за конкретни експерименти, слично како САД.

loading...

english anime. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

AnimeDao Attack on Titan Final Season (Dub) Episode 16

AnimeDao The Misfit of Demon King Academy: History’s Strongest Demon King Reincarnates and Goes to School with His Descendants

The World's Finest Assassin Gets Reincarnated in Another World as an Aristocrat

AnimeDao Death Note

english dubbed anime Higehiro: After Being Rejected, I Shaved and Took in a High School Runaway