Ковачевски на средба со коалициските партнери за францускиот предлог
Ковачевски на средба со коалициските партнери за францускиот предлог
РОКАДА ВО БУГАРСКАТА ВЛАДА: НАМЕСТО ПЕТКОВ, АСЕН ВАСИЛЕВ ЌЕ БИДЕ НОВ ПРЕМИЕР, ПЕТКОВ ЌЕ БИДЕ МИНИСТЕР ЗА ФИНАНСИИ
РОКАДА ВО БУГАРСКАТА ВЛАДА: НАМЕСТО ПЕТКОВ, АСЕН ВАСИЛЕВ ЌЕ БИДЕ НОВ ПРЕМИЕР, ПЕТКОВ ЌЕ БИДЕ МИНИСТЕР ЗА ФИНАНСИИ
Борисов: Да го финализираме францускиот предлог за Северна Македонија
Борисов: Да го финализираме францускиот предлог за Северна Македонија
Францускиот предлог денеска ќе биде објавен на веб страницата на Владата
Францускиот предлог денеска ќе биде објавен на веб страницата на Владата
Највисокото раководство на СДСМ вечерва ќе го разгледува францускиот предлог, Богоев пред седницата на раководството на СДСМ: Сега е клучно ВМРО-ДПМНЕ да се вразуми и да се обединиме како држава
Највисокото раководство на СДСМ вечерва ќе го разгледува францускиот предлог, Богоев пред седницата на раководството на СДСМ: Сега е клучно ВМРО-ДПМНЕ да се вразуми и да се обединиме како држава
Ковачевски: Нашите забелешки дека историските прашања и протоколот не може да бидат дел од преговарачката рамка се содржани во новиот предлог
Ковачевски: Нашите забелешки дека историските прашања и протоколот не може да бидат дел од преговарачката рамка се содржани во новиот предлог
(ВИДЕО) ЕФТОВ: НЕ СМЕЕМЕ ДА ИЗБРЗАМЕ И ДА ГО ОДБИЕМЕ ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ, ТОА ЌЕ БИДЕ КАРДИНАЛНА ИСТОРИСКА ГРЕШКА
(ВИДЕО) ЕФТОВ: НЕ СМЕЕМЕ ДА ИЗБРЗАМЕ И ДА ГО ОДБИЕМЕ ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ, ТОА ЌЕ БИДЕ КАРДИНАЛНА ИСТОРИСКА ГРЕШКА
(ВИДЕО) Денеска општина Кавадарци им ги доделени решенијата на 16 невработени лица се ангажирани за извршување на општо корисна работа
(ВИДЕО) Денеска општина Кавадарци им ги доделени решенијата на 16 невработени лица се ангажирани за извршување на општо корисна работа

Качински го прати Орбан на очен лекар за да види што се случило во Буча

Најмоќниот полски политичар, Јарослав Качињски, го критикуваше унгарскиот премиер Виктор Орбан затоа што одби да ја осуди Русија за масовните убиства на цивили во Буча, Украина.

„Мојата оценка е недвосмислено негативна – морам да признаам дека сето тоа е многу тажно“, изјави за Радио Плус Качински, вицепремиер и лидер на владејачката партија Право и правда. „Кога Орбан вели дека не може да види што се случило во Буча, мора да му се советува да оди на очен лекар“.

На својата прва прес-конференција по освојувањето на четвртиот мандат во средата, Орбан рече дека му се јавил на рускиот претседател Владимир Путин за да побара „итен прекин на огнот“ во Украина, но исто така одби експлицитно да ја осуди Русија поради настаните во Буча, велејќи дека истрагата треба да биде на прво место бидејќи „живееме во време на масовна манипулација“.

Откако руските војници се повлекоа минатата недела од Буча, град веднаш надвор од Киев, украинските власти открија тела на луѓе кои биле врзани и застрелани од непосредна близина, како и масовни гробници на локални жители. Руските официјални лица постојано ги отфрлаа наводите дека нивните војници се одговорни, а министерот за надворешни работи Сергеј Лавров изјави во вторникот дека сцените се „провокација“ од Украина со цел да ги наруши тековните мировни преговори.

Војната во Украина го затегна вообичаено цврстиот сојуз на Полска и Унгарија, при што континуираните блиски врски на Орбан со Путин особено предизвикаа гнев од Варшава. Полска е еден од најжестоките европски застапници за руско енергетско ембарго, додека Унгарија го отфрли таквиот потег, нарекувајќи го „црвена линија“.

Сепак, Орбан зазеде помирувачки тон кон Варшава во својот говор во средата, тврдејќи дека „сојузот на Унгарија со Полска мора да се зацврсти бидејќи не можеме да останеме сами во оваа бура“.

Двете земји со популистичко управување се штитат една со друга од напорите на ЕУ да ги натера да се усогласат со владеењето на правото и демократските стандарди на блокот. Но, во петочното интервју, Качински повторно го критикуваше континуираниот дијалог на унгарскиот лидер со Путин и предупреди дека тоа може да има импликации за сојузот Варшава-Будимпешта.

„Не можеме да соработуваме како во минатото ако ова продолжи“, рече тој

loading...

Tải Go88 cho máy tính PC Windows phiên bản mới nhất go88 ông thần tài go88 like

sunwin cho ios sunwin đặt máy chủ ở đầu SunVN TOP 1 Game Đánh Bài Đổi Thưởng - Tải SunWin APK