Интервју со Рафајловски: Одлуката на РКЕ за цената на струјата нема да предизвика голем удар врз потрошувачите и ќе ја задржи социјалната стабилност
Интервју со Рафајловски: Одлуката на РКЕ за цената на струјата нема да предизвика голем удар врз потрошувачите и ќе ја задржи социјалната стабилност
АД ЕСМ ПОНУДИ ЦЕНА ОД 48Е/МWh, ЦЕНИТЕ НА БЕРЗИТЕ ДОСТИГНУВААТ ДО 360Е/MWh
АД ЕСМ ПОНУДИ ЦЕНА ОД 48Е/МWh, ЦЕНИТЕ НА БЕРЗИТЕ ДОСТИГНУВААТ ДО 360Е/MWh
(АУДИО) Нефи Усеини пцуе новинарка која го прашува за „спорни“ тендери, ЗНМ го осуди испадот
(АУДИО) Нефи Усеини пцуе новинарка која го прашува за „спорни“ тендери, ЗНМ го осуди испадот
Заменик министер Алиу: Мирното решавање на конфликтите е предуслов за развој на здрава средина
Заменик министер Алиу: Мирното решавање на конфликтите е предуслов за развој на здрава средина
ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ

Киев: Цивилите во Буча биле врзани, клекнати на колена, па им се пукало во глава

Носејќи ракавици и маска за лице, Сергеј Матујк доживеа неопислив хорор во последниот месец. Како што пишува „Скај њуз“, неговата работа е да ги закопува телата во украинскиот град Буча, каде што се појавија докази за можни воени злосторства од страна на руските сили.

Крвавите тела – четворица од нив со врзани раце зад грб, сите насилно убиени – беа пронајдени во подрумот на детскиот камп што беше додека руските сили не го претворија во привремена база.

„ Руските војници и нивниот претседател се тирани“, рече Матујк, додавајќи: „Кој се согласил и ја водел оваа војна – тие се нехумани“.

Телата на околу 300 цивили се пронајдени во Буча откако руските трупи ја презедоа контролата врз градот, на околу 16 милји северозападно од Киев, во раните денови на инвазијата, рече Матујк, додавајќи дека сигурно ќе бидат откриени уште тела. Најголем дел од жртвите биле мажи, но според она што го видел, проценил дека околу 30% се жени и деца.

„ За време на најлошото гранатирање, имаше многу тела и ги закопавме во масовни гробници“, рече тој.

„ Беше застрашувачко да се работи во воена зона, но вели: „Навикнати сме да собираме тела под гранатирање“.

Руските трупи конечно се повлекоа од Буча пред околу четири дена како дел од поширокото повлекување од целиот регион на Киев. Но, кога украинските сили се вратија во градот, најдоа тела оставени на улиците и во подрумите.

loading...

chơi go88 trực tuyến Tải Go88 Club | Go88 Live APK, IOS, AnDroid 2022 GO88 - Link tải GO88 Club APK/ IOS cho Android

sunwin pro plus apk sunwin electric bus hướng dẫn cái sunwin