Кирил Петков го претстави планот како ќе падне ветото за Македонија
Кирил Петков го претстави планот како ќе падне ветото за Македонија
Спасен коњ од напуштен објект во Дебар Маало – згрижен во ЗОО Скопје
Спасен коњ од напуштен објект во Дебар Маало – згрижен во ЗОО Скопје
ЏАФЕРИ: Почитувани граѓани, припадници на влашката заедница, Дозволете од име на моите колеги пратеници и од мое лично име да Ви го честитам 23 Мај, Националниот ден на Власите
ЏАФЕРИ: Почитувани граѓани, припадници на влашката заедница, Дозволете од име на моите колеги пратеници и од мое лично име да Ви го честитам 23 Мај, Националниот ден на Власите
(ФОТО + ВИДЕО) Ковачевски на средбата со Папата Франциск: Грижата за најранливите, толеранцијата и човечкото достоинство се вредности врз кои се продлабочува соработката со Ватикан
(ФОТО + ВИДЕО) Ковачевски на средбата со Папата Франциск: Грижата за најранливите, толеранцијата и човечкото достоинство се вредности врз кои се продлабочува соработката со Ватикан
НАЈМНОГУ ОНЛАЈН КУПУВАЊА ОД СТРАНСТВО КОН ДОМАШНИТЕ Е-ТРГОВЦИ ИЗВРШЕНИ СО ПЛАТЕЖНИ КАРТИЧКИ ОД САД И ОБЕДИНЕТО КРАЛСТВО, ВКУПНО ОНЛАЈН КОН СТРАНСТВО СМЕ ПРОДАЛЕ ПРОДУКТИ И УСЛУГИ ВО ВРЕДНОСТ НА 16 МИЛИОНИ ЕВРА
НАЈМНОГУ ОНЛАЈН КУПУВАЊА ОД СТРАНСТВО КОН ДОМАШНИТЕ Е-ТРГОВЦИ ИЗВРШЕНИ СО ПЛАТЕЖНИ КАРТИЧКИ ОД САД И ОБЕДИНЕТО КРАЛСТВО, ВКУПНО ОНЛАЈН КОН СТРАНСТВО СМЕ ПРОДАЛЕ ПРОДУКТИ И УСЛУГИ ВО ВРЕДНОСТ НА 16 МИЛИОНИ ЕВРА
Честитка од претседателот Пендаровски по повод 23 Мај, Националниот ден на Власите
Честитка од претседателот Пендаровски по повод 23 Мај, Националниот ден на Власите
КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПРОТИВ ПОЛИЦАЕЦ ЗА ПРИМАЊЕ ПОТКУП, ПРИВЕДЕНИ ПЕТ ДИЛЕРИ НА МАРИХУАНА ВО ГОСТИВАР
КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПРОТИВ ПОЛИЦАЕЦ ЗА ПРИМАЊЕ ПОТКУП, ПРИВЕДЕНИ ПЕТ ДИЛЕРИ НА МАРИХУАНА ВО ГОСТИВАР
(ВИДЕО) Ковачевски на средбата со Папата Франциск: Грижата за најранливите, толеранцијата и човечкото достоинство се вредности врз кои се продлабочува соработката со Ватикан
(ВИДЕО) Ковачевски на средбата со Папата Франциск: Грижата за најранливите, толеранцијата и човечкото достоинство се вредности врз кои се продлабочува соработката со Ватикан

Ковачевски – Рама: Односите никогаш не биле подобри, имаме заедничка европска иднина

Како дел од агендата за билатерални средби на Инвестицискиот самит на Европската банка за обнова и развој во Лондон, премиерот Димитар Ковачевски денеска оствари средба со премиерот на Албанија, Еди Рама.

Двајцата премиери на средбата, на која од македонска страна присуствуваа и вицепремиерот Фатмир Битиќи и министерот за финансии Фатмир Бесими, изразија јасна определба за продолжување на меѓусебната соработка која што се остварува низ отворен и конструктивен политички дијалог со цел високото ниво на добрососедски односи да се преточи во остварување на визијата за заедничка иднина во Европската Унија.

На средбата двајцата премиери се согласија дека преговорите за Северна Македонија и Албанија со ЕУ треба да започнат веднаш, без одлагање, во пакет и дека треба да се искористат позитивниот амбиент и француското претседателство за да се постигне договор меѓу Скопје и Софија.

Северна Македонија и Албанија, заедно со Србија, низ иницијативата „Отворен Балкан“ низ пример покажуваат како треба да се унапредува регионалната соработка која за сите земји од Западен Балкан носи унапредување на европските стандарди и забрзување на интеграцијата кон членство во ЕУ, споделија двајцата премиери на средбата во Лондон на Инвестицискиот самит на ЕБОР за регионот.

Премиерите Ковачевски и Рама се согласија дека вкупната трговска размена има дополнителни потенцијали за унапредување и се заложија за покренување иницијатива за активирање на меѓувладиниот мешовит комитет за економска соработка, кој заедно со активното учество на стопанските комори, треба да придонесе за унапредување на економската соработка.

За двете земји Инвестицискиот самит на ЕБОР во Лондон е можност за интензивирање на инфраструктурното поврзување кое е високо на агендата на двете земји со проектите од Коридорот 8 и со инвестицискиот проект за енергетско поврзување (Битола – Елбасан), кој се финансира со кредитна поддршка на ЕБОР.

loading...

Aniwatch - Free Anime Streaming Online - Aniwatch Official. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

watch animes AniWatch JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable

free anime AniWatch My Hero Academia Season 2

sites to watch anime SK8 the Infinity (Dub)

DON'T TOY WITH ME, MISS NAGATORO Episode 10

AniWatch JUJUTSU KAISEN Episode 18