Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија

Кулеба: Близу Киев уништен најголемиот авион во светот, антонов МРИА

Уништен е најголемиот авион на светот, изјави украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба.

Авионот е проектиран и направен во последните години на Советскиот Сојуз.

Изграден е за транспорт на вселенски шатлови, а уништен е за време на борбите на аеродромот Гостомељ во близина на Киев.

Шефот на украинската дипломатија, вели дека Украина нема да се предаде или капитулира во преговорите со Русија и дека подготвеноста на Русија да зборува без никакви предуслови, ултиматуми и барања е веќе победа за Украина.

-Значи, мислам дека фактот што Русија е подготвена да разговара без никакви предуслови, без никакви ултиматуми, барања кон Украина, веќе е победа за Украина, рече Кулеба на брифингот, пренесе Укринформ.

Министерот додаде дека украинската делегација ќе слушне што има да каже Русија, без никакви предуслови, и ќе го каже своето мислење за конфликтот и нивните активности.

-Доколку резултатот од овие преговори е мир и крај на војната, тоа треба да се поздрави. Но, јас јасно кажувам дека нема да се предадеме, нема да капитулираме, нема да предадеме ниту дел од нашата територија, потенцира Кулеба.

Кулеба истакна дека пред неколку дена, на почетокот на војната, Русија воопшто не била заинтересирана за никакви преговори, но бидејќи претрпела загуби сфатила дека нејзиниот план не бил успешен, блицкригот пропаднал и Русија почнала да зборува со ултиматуми.

Откако Русија почна да страда, а руската армија доживува еден пораз по друг, условите и ултиматумите стивнаа. Сега тие ни даваат сигнал дека само сакаат да разговараат, рече министерот.

По разговорот меѓу претседателот на Украина Володимир Зеленски и белорускиот лидер Александар Лукашенко, денеска беше договорено украинската делегација да се сретне со Русија без никакви предуслови на границата меѓу Украина и Белорусија во близина на реката Припјат.

Според прес-службата на Кабинетот на претседателот на Украина, Лукашенко ја презел одговорноста дека „за време на патувањето, преговорите и враќањето на украинската делегација, сите авиони, хеликоптери и проектили стационирани на белоруска територија ќе останат на земја.”

loading...

go88 quên mật khẩu Go88 apk - Hệ thống game bài đổi thưởng uy tín quy luật tài xỉu go88

sunwin đăng nhập