СДСМ: Заедничкото делување на ВМРО-ДПМНЕ со Левица ја прави дел од анти НАТО и анти ЕУ коалиција
СДСМ: Заедничкото делување на ВМРО-ДПМНЕ со Левица ја прави дел од анти НАТО и анти ЕУ коалиција
Пронајдена дрога, приведени 18 лица при контрола за време на музичка манифестација во Стар Дојран
Пронајдена дрога, приведени 18 лица при контрола за време на музичка манифестација во Стар Дојран
(ВИДЕО) БУЧКОВСКИ: Предлогот е добар и треба да го прифатиме, пропадна идејата дека во Бугарија и Македонија живее еден ист народ!
(ВИДЕО) БУЧКОВСКИ: Предлогот е добар и треба да го прифатиме, пропадна идејата дека во Бугарија и Македонија живее еден ист народ!
Приведени лица барани со потерници во гостиварско
Приведени лица барани со потерници во гостиварско
Акциска контрола на МВР во угостителски објекти во Берово: Точење алкохол на малолетници, непочитување на работното време, приведени неколку лица
Акциска контрола на МВР во угостителски објекти во Берово: Точење алкохол на малолетници, непочитување на работното време, приведени неколку лица
Совет за македонски јазик: Во предлогот се испочитувани самостојноста и оригиналноста на јазикот
Совет за македонски јазик: Во предлогот се испочитувани самостојноста и оригиналноста на јазикот
Откако Украинците им потопија неколку бродови и ги запукаа со тешка артилерија од новите американски топови, Русите се повлекоа од Змискиот остров
Откако Украинците им потопија неколку бродови и ги запукаа со тешка артилерија од новите американски топови, Русите се повлекоа од Змискиот остров
ТХП: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски да се откажат од деструктивните политики
ТХП: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски да се откажат од деструктивните политики

Макрон по првиот изборен круг: Следува одлучувачка битка!

Првите резултати од претседателските избори во Франција покажуваат дека во вториот круг од изборите ќе одат актуелниот претседател, центристот Емануел Макрон и кандидатот на екстремната десница Марин Ле Пен.

Макрон освоил меѓу 28,6 и 29,7 насто од гласовите, а Марин Ле Пен меѓу 23,5 и 24,7 проценти.

Трет е кандидатот на радикалната левица Жан-Лук Мелешон со околу 20 насто од гласовите.

Во првиот круг за претседател на Франција имаше 12 кандидати.

Макрон им се заблагодари на гласачите што го поддржаа да влезе во вториот круг од претседателските избори во Франција и ги повика да го блокираат доаѓањето на власт на екстремната десница, посочувајќи дека „сѐ уште ништо не е решено“ на француските избори.

-Дебатата што ќе ја имаме во следните две недели е одлучувачка за нашата земја и за Европа. Дали сакаме независна Франција затоа што е силна економски, еколошки, земјоделски и културолошки? Дали сакаме Франција каде што, преку екологијата, ќе се намалат сметките за парно и електричниот автомобил за сите? Дали сакаме Франција која продолжува да и верува на науката, разумот, компетентноста, како што тоа го правевме во последните години – порача Макрон.

Неговиот противкандидат Ле Пен, пак, ги повика „сите кои не гласале за Емануел Макрон“ да и се придружат.

-На гласачите им изразувам најискрена благодарност. Гледам надеж дека силите за закрепнување на земјата се зголемуваат. Сите оние кои денеска не гласаа за Емануел Макрон се повикани да се придружат на нашиот собир, изјави Ле Пен.

loading...

bảng cầu tài xỉu go88 Chơi ngay Game Bài Go88 có tặng code tân thủ 2022 đại lý go88

sunwin jetzt erst recht mã otp sunwin sunwin khóa nick