(ВИДЕО) Црковни извори за Алфа: Автономијата на МПЦ-ОА е преодна фаза до афтокефалност, за неколку дена заедно ќе служат поглаварите на СПЦ и МПЦ во храмот Свети Сава во Белград
(ВИДЕО) Црковни извори за Алфа: Автономијата на МПЦ-ОА е преодна фаза до афтокефалност, за неколку дена заедно ќе служат поглаварите на СПЦ и МПЦ во храмот Свети Сава во Белград
Арсовска: Еколошкото образование на младите е клучен фактор за унапредување на заштитата на животната средина
Арсовска: Еколошкото образование на младите е клучен фактор за унапредување на заштитата на животната средина
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денеска во просториите на МНР пред студентите од неколку универзитети од земјата, го претстави прeстојниот Стратешки дијалог со САД, што ќе се одржи на 2 јуни во Вашингтон
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денеска во просториите на МНР пред студентите од неколку универзитети од земјата, го претстави прeстојниот Стратешки дијалог со САД, што ќе се одржи на 2 јуни во Вашингтон
Градоначалникот на Општина Центар, Герасимовски: Аплицирајте на повикот на Општина Центар за нега на стари лица во домашни услови
Градоначалникот на Општина Центар, Герасимовски: Аплицирајте на повикот на Општина Центар за нега на стари лица во домашни услови
Тренчевска: Социјалниот дијалог со СОНК продолжува, се приближуваме до конечното решение
Тренчевска: Социјалниот дијалог со СОНК продолжува, се приближуваме до конечното решение
БОЧВАРСКИ: РАСПРЕДЕЛЕНИ СЕ 70 СТАНОВИ НА СОЦИЈАЛНИ СЛУЧАИ ВО ГОСТИВАР, ПРИ КРАЈ Е ИЗГРАДБАТА НА СОЦИЈАЛНИ СТАНОВИ ВО БУТЕЛ, ВЕЛЕС, КОЧАНИ, ПЕХЧЕВО И САРАЈ
БОЧВАРСКИ: РАСПРЕДЕЛЕНИ СЕ 70 СТАНОВИ НА СОЦИЈАЛНИ СЛУЧАИ ВО ГОСТИВАР, ПРИ КРАЈ Е ИЗГРАДБАТА НА СОЦИЈАЛНИ СТАНОВИ ВО БУТЕЛ, ВЕЛЕС, КОЧАНИ, ПЕХЧЕВО И САРАЈ
ВМРОВСКА РАБОТА - ОЈО ОТВОРИ ИСТРАГА: ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ПЕТРОВЕЦ ЗА 6 ГОДИНИ ПРЕКУ ЛАЖНИ ФАКТУРИ ИСПУМПАЛ 500 000 ЕВРА ОД ОПШТИНАТА НА СМЕТКА НА ФИРМА ВО СОПСТВЕНОСТ НА СВОЈОТ БРАТ
ВМРОВСКА РАБОТА - ОЈО ОТВОРИ ИСТРАГА: ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ПЕТРОВЕЦ ЗА 6 ГОДИНИ ПРЕКУ ЛАЖНИ ФАКТУРИ ИСПУМПАЛ 500 000 ЕВРА ОД ОПШТИНАТА НА СМЕТКА НА ФИРМА ВО СОПСТВЕНОСТ НА СВОЈОТ БРАТ
ЕДЕН ДЕН ПО ОДЛУКАТА НА СПЦ ДА ЈА ПРИЗНАЕ МПЦ: Брнабиќ утре доаѓа во Скопје
ЕДЕН ДЕН ПО ОДЛУКАТА НА СПЦ ДА ЈА ПРИЗНАЕ МПЦ: Брнабиќ утре доаѓа во Скопје

НА ЕВРОПА И СЕ СЛУЧУВА ХУМАНИТАРНА КАТАСТРОФА НЕВИДЕНА ДОСЕГА – Германија очекува десет милиони бегалци од Украина во наредните недели

Повеќе од 6,5 милиони луѓе се внатрешно раселени во Украина, соопшти денеска Меѓународната организација за миграција на Обединетите нации (ИОМ), а Германија проценува дека 10 милиони луѓе би можеле да ја напуштат земјата во следните неколку недели, јавува ДПА.

Агенцијата за бегалци на Обединетите нации (УНХЦР) објави, дека речиси 3,5 милиони луѓе веќе ја напуштиле Украина од почетокот на руската инвазија, што значи дека речиси четвртина од 44-те милиони луѓе се во движење во Украина или во странство. Според проценките, 3,3 милиони луѓе ја напуштиле Украина од почетокот на руската инвазија на 24 февруари.

Меѓу бегалците има најмалку 186.000 лица од други земји. Според ИОМ, 13,5 отсто од бегалците биле раселени претходно (во 2014 или 2015 година), кога Русија го анектираше полуостровот Крим, по што избија борби во проруските сепаратистички области на исток.

Раселените лица имаат најголема потреба од лекови, медицинска нега и пари. Меѓу нив има бремени жени и доилки, стари лица и лица со инвалидитет и хронични заболувања.

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бaербок очекува уште милиони бегалци да ја напуштат Украина.

„Мораме да претпоставиме дека во наредните недели ќе има од 8 до 10 милиони бегалци”, рече таа на состанокот на ЕУ во Брисел.

Пред две недели, еврокомесарот за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел процени 5 милиони бегалци.

loading...

gogoanime in. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

watch subbed anime That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Part 2

GoGoAnime Redo of Healer Episode 7

GoGoAnime High School DxD

GoGoAnime So I'm a Spider, So What?

GoGoAnime Naruto: Shippuden (Dub)

tải go88