Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија

Најмалку 70 украински војници загинаа во руски ракетен напад во воена база во Охтирка, се подготвува голем напад на Киев забележана руска колона тенкови долга 60 километри

Повеќе од 70 украински војници загинаа во руски ракетен напад, а десетици цивили загинаа во „варварско“ гранатирање, соопштија во вторникот украинските власти, додека огромен руски воен конвој се приближуваше до главниот град Киев.

Жестокиот отпор на теренот досега негираше решавачки рани придобивки на рускиот претседател Владимир Путин, откако минатата недела тој го започна најголемиот напад врз европска држава од Втората светска војна, пренесе Ројтерс.

Вршејќи притисок кон главниот град, Русија собра конвој од оклопни возила, тенкови и друга воена опрема што се протега на околу 64 километри, соопшти доцна во понеделникот американската сателитска компанија Максар.

„Руската офанзива кон Киев постигна мал напредок во изминатите 24 часа, веројатно како резултат на континуираните логистички тешкотии“, соопшти британското Министерство за одбрана во ажурирањето на военото разузнавање во вторникот, додавајќи дека Русија ја зголемила употребата на артилерија.

Употребата на тешка артилерија во густо населените урбани области во голема мера го зголемува ризикот од цивилни жртви.

Руските сили напаѓаа на неколку фронтови, а украинските власти објавија дека во бомбардирањето на Харков, вториот по големина град во земјата, загинале десетици цивили.

„Варварските ракетни напади и MLRS (повеќе ракетни системи за лансирање) на мирните градови се доказ дека тие повеќе не се во можност да се борат со вооружените Украинци“, рече на Фејсбук украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников.

Околу 70 украински војници беа убиени во понеделникот од руско гранатирање на база во градот Охтирка, меѓу Харков и Киев, објави регионалниот гувернер на Фејсбук.

Генералштабот на Украина соопшти дека руските загуби вклучуваат 5.710 персонал, 29 уништени и оштетени авиони и 198 тенкови.

Преговорите за прекин на огнот меѓу Русија и нејзиниот јужен сосед одржани во понеделникот не успеаја да постигнат пробив и преговарачите не кажаа кога ќе се одржи нова рунда.

Откако првата, петчасовна сесија на разговори меѓу Украина и Русија за прекин на огнот меѓу Русија не резултираше со никакво запирање во борбите, двете страни се согласија на уште една средба во наредните денови. Украинскиот претседател, сепак, рече дека верува оти засиленото гранатирање било дизајнирано да го принуди на отстапки.

„Верувам дека Русија се обидува да изврши притисок (на Украина) со овој едноставен метод“, рече украинскиот претседател Володимир Зеленски доцна во понеделникот во видео обраќање. Тој не понуди детали за разговорите што се одржаа во понеделникот, но рече дека Киев не е подготвен да направи отстапки „кога едната страна ќе ја погоди другата со ракетна артилерија“.

Шест дена по инвазијата, движењата на руската војска се блокирани поради жестокиот отпор на теренот и изненадувачката неможност да доминира со воздушниот простор. Многу украински цивили, во меѓувреме, поминаа уште една ноќ згрчени во засолништа, подруми или ходници.

„Седам и се молам овие преговори да завршат успешно, за да постигнат договор за прекин на колежот“, рече Александра Михајлова, за Асошиетед Прес, плачејќи додека ја стискаше својата мачка во засолниште во Мариупол. Околу неа родителите се обидуваа да ги утешат децата и да ги стоплат.

Путин се соочува и со зголемен меѓународен притисок и системското влијание на западните санкции доведе до колапс на рубљата од речиси 30 отсто во понеделникот, пред интервенцијата на централната банка да ја спаси валутата од нејзините ниски стапки.

Соединетите Американски Држави и нивните сојузници воведоа санкции против руската Централна банка, нејзините врвни бизниси, олигарси и функционери, вклучително и самиот Путин, и им забранија на некои руски банки пристап до меѓународниот платен систем SWIFT.

loading...

go88 bản web go88 casino GO88 - Tải Go88 Club | Game bài đổi thưởng

aktie sunwin nổ hũ sunwin game sunwin