Радев: Очекувам одбрана на бугарскиот интерес!
Радев: Очекувам одбрана на бугарскиот интерес!
Само Македонците разбираат како е да ви биде понижен идентитетот, порача Кулеба
Само Македонците разбираат како е да ви биде понижен идентитетот, порача Кулеба
Почина поранешниот претседател на Албанија, Бујар Нишани
Почина поранешниот претседател на Албанија, Бујар Нишани
Донбас ќе биде украински, порача Зеленски
Донбас ќе биде украински, порача Зеленски
Младите чекаат да појдат на психолог и по два месеца, потребни се бесплатни советувалишта
Младите чекаат да појдат на психолог и по два месеца, потребни се бесплатни советувалишта
Забрчанец: Со Отворен Балкан стануваме пазар од 12 милиони жители
Забрчанец: Со Отворен Балкан стануваме пазар од 12 милиони жители
Петков ќе бара бугарските услови да влезат во преговарачката рамка за Македонија
Петков ќе бара бугарските услови да влезат во преговарачката рамка за Македонија
Ангел Димитров: За РСМ Договорот за пријателство е карта за ЕУ, а не цврста политичка определба
Ангел Димитров: За РСМ Договорот за пријателство е карта за ЕУ, а не цврста политичка определба

НАЗАРБАЕВ НЕ Е ИЗБЕГАН: Риа Новости го демантираше бегството, не се споменува македонскиот авион

Првиот претседател на Казахстан, Нурсултан Назарбаев ги повика сите жители да се соберат околу актуелниот претседател Касим-Жомарт Токаев со цел да се надмине кризата и да се обезбеди интегритет на земјата. Ова го соопшти прес-секретарот на поранешниот шеф на државата. Според него, Назарбаев сега е во Нур-Султан. Претходно се тврдеше дека полетал за Кина, објави денеска Риа Новости со што ги демантираше претходните пишувања. Вчера руската агенција објави дека два приватни авиона, наводно на семејството Назарбаев, слетале на киргистанскиот аеродром Манас во Бишкек, едниот од Македонија, а другиот од Обединети Арапски Емирати. По кусо време, двата авиона заминале од Киргистан.

Денеска Риа Новости објавува дека Назарбаев одржал неколку телефонски разговори со „шефовите на пријателските држави“.

Информацијата дека македонски авион има врска со евентуално бегство на Назарбаев ја демантираа денеска и од Агенцијата за цивилно воздухополовство за СДК.мк. Оттаму потврдиле дека на 7 јануари имало лет од Скопје за аеродромот Манас во Бишкек со 3 патници. Авионот дошол од Истанбул и заминал за Бишкек. Но, авионот нема никаква врска со Казахстан, експретседателот Назарбаев и евентуалното негово пребегнување. Според АЦВ, станува збор за најавен и одобрен бизнис лет со авион од типот „бомбардиер глобал експрес“ од турски оператор што ги исполнува сите услови и барања, односно што ја доставил целокупната потребна документација за да добие одобрение од македонските воздухопловни власти

Масовните протести во републиката започнаа во првите денови на 2022 година, а причината за незадоволството на жителите на градовите Жанаозен и Актау на западот на земјата беше двојното зголемување на цената на течниот нафтен гас што се користи за полнење на автомобили. Потоа, луѓето излегоа на улиците во другите градови, имаше неколку судири со казахстанските безбедносни сили, има жртви од сите страни.

До 19 јануари во Казахстан е на сила вонредна состојба, властите ги чистат плоштадите од поттикнувачите на акциите.

Претседателот Касим-Жомарт Токаев ја распушти владата и нареди воведување регулација на продажните цени на горивото, но немирите продолжија. Шефот на државата го предводеше и Советот за безбедност, на чиј прв состанок ситуацијата во Казахстан ја нарече „поткопување на интегритетот на државата“ и рече дека се обратил за помош до ОДКБ.

За време на немирите, членовите на организацијата испратија колективни мировни сили во републиката.

loading...

https://animedao1.com/. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train (Dub) Episode Full

watch anime dub That Time I Got Reincarnated as a Slime

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time Episode Full

The Rising of the Shield Hero (Dub)

anime dao AnimeDao Attack on Titan