БОМБА НА КАЕВСКИ: Мицкоски да одговори дали нудел поддршка за францускиот предлог во замена за амнестија за криминалот?
БОМБА НА КАЕВСКИ: Мицкоски да одговори дали нудел поддршка за францускиот предлог во замена за амнестија за криминалот?
Николовски: Ги золемуваме површините под житни култури - Склучуваме рекордни 258 нови договори за закуп на земјоделско земјиште
Николовски: Ги золемуваме површините под житни култури - Склучуваме рекордни 258 нови договори за закуп на земјоделско земјиште
Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски, заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, присустуваа на Фестивалот на биодиверзитет кој се одржа во Паркот на Франкофонија
Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски, заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, присустуваа на Фестивалот на биодиверзитет кој се одржа во Паркот на Франкофонија
Тренчевска: Ги повикувам општините да аплицираат на јавниот повик за развој на социјални услуги на локално ниво, кои се во интерес на сите граѓани
Тренчевска: Ги повикувам општините да аплицираат на јавниот повик за развој на социјални услуги на локално ниво, кои се во интерес на сите граѓани
Николовски на жетва на јачмен во светиниколско - Постигнавме висока откупна цена и очекуваме добар принос од 140 000 тони
Николовски на жетва на јачмен во светиниколско - Постигнавме висока откупна цена и очекуваме добар принос од 140 000 тони
Николовски на средба со Мрежа на земјоделски задруги по повод Меѓународниот ден на задругарството
Николовски на средба со Мрежа на земјоделски задруги по повод Меѓународниот ден на задругарството
7. ГОДИНА ПО РЕД – 100 БЕСПЛАТНИ ПРЕГЛЕДИ НА БЕНКИ ВО „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“
7. ГОДИНА ПО РЕД – 100 БЕСПЛАТНИ ПРЕГЛЕДИ НА БЕНКИ ВО „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“
Потпишани договори со ЕБОР за финансирање на изградбата на автопатот Скопје-Блаце и фотонапонските електрани Осломеј 2 и Битола
Потпишани договори со ЕБОР за финансирање на изградбата на автопатот Скопје-Блаце и фотонапонските електрани Осломеј 2 и Битола

НУЛАНД: РУСИЈА СВЕСНО ОДЛУЧИ „ДА ЈА УНИШТИ УКРАИНА И НЕЈЗИНОТО ЦИВИЛНО НАСЕЛЕНИЕ“

Американската дипломатија синоќа излезе со оправдување на обвинувањата за „геноцид“ што ден претходно ги изнесе претседателот Џо Бајден против Русија, обвинувајќи ги руските сили дека сакаат да „ја уништат Украина и нејзиното цивилно население“.

Американскиот претседател изненади со изјавата дека рускиот претседател Владимир Путин спроведува „геноцид“ во Украина, признавајќи, сепак, дека за тоа ќе решаваат меѓународни правни експерти.

„Сметам дека откако ќе ги собереме сите докази ќе дојдеме до заклучок, како и претседателот Бајден, дека она што е случува на терен не е несреќен случај“, изјави за „Си-Ен-Ен“ американската државна потсекретарка, Викторија Нуланд.

„Русија и нејзините трупи свесно одлучија да ја уништат Украина и нејзиното цивилно население“, додаде таа.

Конвенцијата на ОН за спречување и казнување на злосторствата од 1948 година го опишува геноцидот како „злосторство извршено со намера да се уништи, целосно или делумно, национална, етничка, расна или религиозна група“.

Правниците секогаш се внимателни во однос на употребата на терминот, а западните лидери се поделени околу тоа.

Кремљ, од друга страна, ги оцени „неприфатливи“ таквите обвинувања од Бајден.

Американските дипломати, сепак, се обидуваат да ги ублажат последиците од таквите отворени обвиненија на претседателот, оценувајќи дека се работи првенствено за „морален“ став.

Портпаролот на Стејт департментот, Нед Прајс, вчера рече дека претседателот зборувал за „впечатокот што го стекнал гледајќи ги страшните снимки што сите ги видовме од местата како Мариупол, Буча, Харков и други“.

„Не е важно како ние ќе ги наречеме, туку како на нив ќе одговориме, а ќе одговориме решително, испраќајќи им на нашите украински партнери се што им е потребно да се одбранат. Независно дали се работи за воено злосторство, злосторство или геноцид, тоа нема да влијае врз нашата стратегија, тоа нема да ни даде дополнителни овластувања“, рече Прајс.

loading...

tài xỉu online go88 go88 go math go88 đổi thưởng

sunwin bịp như thế nào sunwin êx sunwin mẽ