Противпожарните единици во Кавадарци и Неготино добија нова опрема преку проект за меѓуопштинска соработка кој се реализира со поддршка на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Бирото за регионален развој
Противпожарните единици во Кавадарци и Неготино добија нова опрема преку проект за меѓуопштинска соработка кој се реализира со поддршка на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Бирото за регионален развој
АУЕ-ФОН на свечена церемонија ги додели дипломите на студентите од прв и втор циклус на студии
АУЕ-ФОН на свечена церемонија ги додели дипломите на студентите од прв и втор циклус на студии
Маричиќ за Тв 21: Владата прави се за ублажување на последиците од кризата, следува ребаланс и сериозни заштеди во Буџетот
Маричиќ за Тв 21: Владата прави се за ублажување на последиците од кризата, следува ребаланс и сериозни заштеди во Буџетот
АУДИ А6 СМРТНО ПРЕГАЗИ ПЕШАК ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ
АУДИ А6 СМРТНО ПРЕГАЗИ ПЕШАК ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ
ГРАД СКОПЈЕ: Продолжува чистењето на кејот на реката Вардар
ГРАД СКОПЈЕ: Продолжува чистењето на кејот на реката Вардар
Министерот Шаќири учествува на Светскиот образовен форум во Лондон
Министерот Шаќири учествува на Светскиот образовен форум во Лондон
КОСТАДИНОВ: Во Струмица повеќе нема диви продавачи на текстил
КОСТАДИНОВ: Во Струмица повеќе нема диви продавачи на текстил
Владата го усвои пакетот законски измени за повисоки плати во правосудниот и обвинителскиот систем
Владата го усвои пакетот законски измени за повисоки плати во правосудниот и обвинителскиот систем

Паника во Франција: Макрон планира да воведе ваучери за храна

Францускиот претседател Емануел Макрон го повтори своето ветување дека ќе издава ваучери за храна за семејствата кои имаат потреба поради наглото зголемување на трошоците за гориво и суровини, предизвикани, како што рече, од руската инвазија на Украина.

Во интервју за радиото Франс Блу, Макрон рече дека светот се соочува со „глобална криза со храна“.

Истакнувајќи дека Франција ги советувала другите европски земји да дадат „заеднички одговор на ова прашање, претседателот, кој се соочува со избори на 10 април, вели дека неговата влада веќе презела мерки, вклучително и ограничувања на потрошувачката на енергија и попусти за гориво, за поддршка популација.

Нагласувајќи дека Украина и Русија се амбарите на светот, Макрон рече: „Сакам да воведам ваучери за храна за да им помогнам на најскромните домаќинства и на средната класа да се соочат со овие дополнителни трошоци.“ Тој додаде дека би сакал и неговите сонародници да купуваат локално и да купуваат француски производи.

Макрон, пренесуваат медиумите, ја разгледувал идејата за ваучери за храна од декември 2020 година, а сега тие ваучери станаа едно од неговите предизборни ветувања.

Сепак, деталите за програмата за поддршка допрва треба да бидат откриени. Засега не се знае колкави би биле ваучерите, кои производи би ги покривале, како точно би се делеле и кој би имал право на нив.

Русија и Украина се меѓу најголемите светски снабдувачи со жито и пченица. Според Конференцијата на Обединетите нации за трговија и развој, двете земји покриваат 53 отсто од светската трговија со сончогледово масло и семиња и 27 отсто со пченица.

Европската централна банка претходно соопшти дека инфлацијата на храната се очекува да остане висока во 2022 година поради високите цени на суровините и вонредните зголемувања на цените на гасот и електричната енергија.

Европската комисија моментално работи на мерки кои би можеле да ја зголемат безбедноста на храната во ЕУ.

Сепак, како што предупредуваат надлежните, сите земји неизбежно ќе бидат погодени од кризата предизвикана од конфликтот.

„Порастот на цените на храната и горивата ќе ги погоди најранливите во земјите во развој, што ќе изврши притисок врз најсиромашните домаќинства, кои трошат најголем дел од својот приход на храна, што ќе резултира со тешкотии и глад“, предупреди организацијата

loading...

anime to watch. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

AniWatch Death Note Episode 34

BANANA FISH Episode 23

AniWatch JUJUTSU KAISEN (Dub)

AniWatch JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable

Attack on Titan Final Season Part 2