(ВИДЕО) Десетина повредени од кои две лица потешко во пожарот во хотелот Буши
(ВИДЕО) Десетина повредени од кои две лица потешко во пожарот во хотелот Буши
(ВИДЕО) КАМПАЊА НА МВР И РБСП: Безбедноста на пешаците на прво место, значително намален бројот на жртви на патиштата
(ВИДЕО) КАМПАЊА НА МВР И РБСП: Безбедноста на пешаците на прво место, значително намален бројот на жртви на патиштата
Грковска: Законот за потекло на имот ќе се донесува внимателно
Грковска: Законот за потекло на имот ќе се донесува внимателно
УЖАС, СО ВАКВИ ПРОТЕСТИ ПАК СЕ КРЕВА ЖЕЛЕЗНАТА ЗАВЕСА МЕЃУ МАКЕДОНИЈА И БУГАРИЈА - Бугарското ВМРО организираше протест против кревање на ветото: Демонстрантите скандираа „Македонија е бугарска“
УЖАС, СО ВАКВИ ПРОТЕСТИ ПАК СЕ КРЕВА ЖЕЛЕЗНАТА ЗАВЕСА МЕЃУ МАКЕДОНИЈА И БУГАРИЈА - Бугарското ВМРО организираше протест против кревање на ветото: Демонстрантите скандираа „Македонија е бугарска“
Приведен крадец во Штип, одземеното вратено на сопственикот, Претрес во скопско, приведено едно лице
Приведен крадец во Штип, одземеното вратено на сопственикот, Претрес во скопско, приведено едно лице
Бесими: Ребаланс за заздравување на економијата и поддршка на граѓаните и стопанството
Бесими: Ребаланс за заздравување на економијата и поддршка на граѓаните и стопанството
Зеленски: Војната со Русија ќе биде крвава, но ќе заврши на преговарачка маса
Зеленски: Војната со Русија ќе биде крвава, но ќе заврши на преговарачка маса
БОМБА НА КАЕВСКИ: Груевски откри нови работи, дали градоначалникот со кој контактира е Арсовска?
БОМБА НА КАЕВСКИ: Груевски откри нови работи, дали градоначалникот со кој контактира е Арсовска?

Повеќе од 600 руски научници потпишаа отворено писмо против војната во Украина

Повеќе од 600 руски научници потпишаа отворено писмо во кое ја критикуваат руската инвазија на Украина.

Писмото доаѓа откако и други европски универзитети и научни академии испратија пораки со поддршка за украинските колеги.

Рускиот претседател Владимир Путин на 24 февруари нареди напад од копно, воздух и вода над Украина. Инвазијата следеше по повеќемесечна напнатост додека Русија собираше околу 200.000 војници на границата со Украина.

Во писмото објавено на интернет страницата trv-science.ru, руските научници ја опишуваат војната со Украина како бесмислена. Посочуваат дека многумина од нив имаат роднини, пријатели и колеги во Украина, наведуваат дека нападот е предавство на претходните генерации Руси и Украинци кои се бореа рамо до рамо во текот на Втората светска војна.

Сметаат дека инвазијата ќе ја изолира Русија, со што нормалната научна работа во таа земја ќе биде невозможна.

„Спроведувањето научни истражувања е незамисливо без целосна соработка со колеги од други земји. Изолацијата на Русија од светот значи понатамошна културна и технолошка деградација на нашата земја во целосно отсуство на позитивни изгледи“, стои во писмото.

Научниците повикуваат итно запирање на воените операции во Украина и бараат почитување на суверенитетот и територијалниот интегритет на украинската држава.

loading...

https://gogoanime1.be/. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

Bleach (Dub) Episode 361

GoGoAnime Banished from the Hero’s Party, I Decided to Live a Quiet Life in the Countryside

stream anime online GoGoAnime Tokyo Revengers

free anime online My Hero Academia Season 5 (Dub)

GoGoAnime My Hero Academia Season 5 Episode 25