Радев: Очекувам одбрана на бугарскиот интерес!
Радев: Очекувам одбрана на бугарскиот интерес!
Само Македонците разбираат како е да ви биде понижен идентитетот, порача Кулеба
Само Македонците разбираат како е да ви биде понижен идентитетот, порача Кулеба
Почина поранешниот претседател на Албанија, Бујар Нишани
Почина поранешниот претседател на Албанија, Бујар Нишани
Донбас ќе биде украински, порача Зеленски
Донбас ќе биде украински, порача Зеленски
Младите чекаат да појдат на психолог и по два месеца, потребни се бесплатни советувалишта
Младите чекаат да појдат на психолог и по два месеца, потребни се бесплатни советувалишта
Забрчанец: Со Отворен Балкан стануваме пазар од 12 милиони жители
Забрчанец: Со Отворен Балкан стануваме пазар од 12 милиони жители
Петков ќе бара бугарските услови да влезат во преговарачката рамка за Македонија
Петков ќе бара бугарските услови да влезат во преговарачката рамка за Македонија
Ангел Димитров: За РСМ Договорот за пријателство е карта за ЕУ, а не цврста политичка определба
Ангел Димитров: За РСМ Договорот за пријателство е карта за ЕУ, а не цврста политичка определба

ПУТИН Е МОНСТРУМ: Во Украина убиeни 16 деца

Брат и сестра се борат за живот откако нивното семејство беше застрелано од руските сили, при што беа убиени нивните родители и сестра, додека се обидувале да побегнат од Украина. Полина имаше 10 години кога таа и нејзините родители Антон Кудрин и Светлана Западинскаја беа убиени од руските војници во близина на Киев. Војниците отворија оган врз семејството додека се наоѓаше во автомобил во обид да избега од главниот град во саботата, на третиот ден од инвазијата на Владимир Путин на Украина. Малиот брат на Полина Семјон и постарата сестра Софија се во болница, не знаејќи дека нивните родители и сестра се мртви.

Сликата на розовокосата Полина ја сподели Володимир Бондаренко, заменик-градоначалникот на Киев, кој рече: „Нејзиното име беше Полина. Учела во 4-то одделение на училиште во Киев. Таа и нејзините родители беа застрелани од руски диверзантски разузнавачки групи.

Најмалку 16 деца се убиени, а 45 се повредени во првите четири дена од руската инвазија, рече украинскиот претседател Володимир Зеленски.Разорните фотографии прикажуваат деца осакатени или убиени додека лежат на креветите на одделенијата или во амбулантни возила, откако бомби паѓаа врз предучилишните установи, сиропиталиштата, станбените области и болниците
Шестгодишно девојче облечено во розови пижами со еднорог беше фатално рането од гранатирање во Мариупол во неделата, а фотографијата покажува дека лекарите се обидуваат да го спасат давајќи ѝпрва помош додека нејзината мајка во тага плаче. Лекар во син медицински мантил, пумпајќи кислород во неа, погледна директно во камерата на фоторепортерот на Асошиетед прес на кој му беше дозволено да влезе внатре и рече: „Покажи му го ова на Путин – очите на ова дете и лекарите што плачат“.

Седумгодишната Алиса Хланс беше убиена заедно со уште шест деца кога во петокот, на вториот ден од руската инвазија, во градот Охтирка во североисточна Украина беше погодена претшколска установа во која тие се криеја. Јавниот обвинител Ирина Венедиктова рече дека Алиса починала следниот ден во болница и дека лекарите исто така се бореле да спасат второ дете. Исто така во петокот, едно неименувано момче беше убиено кога беше гранатиран станбен блок во малиот град Чухуив во регионот Харков.

Во четвртокот, кога Путин ја започна инвазијата, пет членови од истото семејство беа убиени во Керсон, во јужна Украина, додека руските трупи се упатуваа кон градот од Крим. Меѓу жртвите се Софија Федко (6), нејзиниот брат Иван, кој имал само неколку недели, мајката Ирина и двајца баби и дедовци на 50-годишна возраст. Исто така, 10-годишно момче почина од прострелни рани додека брзата помош со која патуваше во детската болница Охматдит беше под оган, изјави локалниот лекар д-р Андреј Висоцки за Sky News.

Киев соопшти дека најмалку 352 Украинци се убиени, вклучително и 16 деца, од почетокот на инвазијата. Повеќе од 5.000 војници ги загубија животите за помалку од една недела конфликт. Повеќе од 660.000 луѓе, главно жени и деца, избегаа од Украина во соседните земји во последните шест дена.

На удар беа и децата во болницата за лечење деца болни од рак кои сега се сместени и добиваат терапија во подрумите претворени во шелтер

loading...

anime streaming. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

Tokyo Ghoul Episode 11

english dubbed anime Higehiro: After Being Rejected, I Shaved and Took in a High School Runaway

watch animes AnimeDao My Hero Academia Season 5 (Dub)

AnimeDao The Daily Life of the Immortal King 2nd Season [Chinese Dub] Episode 10

anime to watch Banished from the Hero’s Party, I Decided to Live a Quiet Life in the Countryside