Настов: Во зависност од временските услови, екипите на ЈП Улици и патишта се распоредуваат на различни локации и во координација со службите од Град Скопје се одредуваат приоритетните работни активности
Настов: Во зависност од временските услови, екипите на ЈП Улици и патишта се распоредуваат на различни локации и во координација со службите од Град Скопје се одредуваат приоритетните работни активности
ССМ ќе го блокира влезот на Скопје
ССМ ќе го блокира влезот на Скопје
Кавадарчани ќе донираат брис, во потрага по компатибилен дарител на коскена срцевина за лекување на малиот Марко
Кавадарчани ќе донираат брис, во потрага по компатибилен дарител на коскена срцевина за лекување на малиот Марко
Бевме цел на хибриден напад дома во врска со францускиот предлог, можна е кривична постапка, вели Османи
Бевме цел на хибриден напад дома во врска со францускиот предлог, можна е кривична постапка, вели Османи
Претседателот Пендаровски ги прими членовите на Комисијата која го следи покривањето на официјален јазик на радиодифузерите кои реемитуваат спортски програмски содржини
Претседателот Пендаровски ги прими членовите на Комисијата која го следи покривањето на официјален јазик на радиодифузерите кои реемитуваат спортски програмски содржини
Тренчевска: Социјалниот дијалог е силна основа за градење на општество во кое владее социјалната правда
Тренчевска: Социјалниот дијалог е силна основа за градење на општество во кое владее социјалната правда
ПОЛИТИЧКИ ЗЕМЈОТРЕС ВО АМЕРИКА - ГОЛЕМА ИСТОРИСКА ПОБЕДА НА ДЕСНИЦАТА: ПО 50 ГОДИНИ АБОРТУСОТ СТАНУВА НЕЛЕГАЛЕН, УСТАВНИОТ СУД СО ГЛАСОВИТЕ НА ТРОЈЦАТА СУДИИ КОИ ГИ ПОСТАВИ ТРАМП ГО УКИНА ЗАКОНОТ РОУ ВЕЈД СПОРЕД КОЈ АБОРТУСОТ БЕШЕ ЛЕГАЛЕН НА ФЕДЕРАЛНО НИВО
ПОЛИТИЧКИ ЗЕМЈОТРЕС ВО АМЕРИКА - ГОЛЕМА ИСТОРИСКА ПОБЕДА НА ДЕСНИЦАТА: ПО 50 ГОДИНИ АБОРТУСОТ СТАНУВА НЕЛЕГАЛЕН, УСТАВНИОТ СУД СО ГЛАСОВИТЕ НА ТРОЈЦАТА СУДИИ КОИ ГИ ПОСТАВИ ТРАМП ГО УКИНА ЗАКОНОТ РОУ ВЕЈД СПОРЕД КОЈ АБОРТУСОТ БЕШЕ ЛЕГАЛЕН НА ФЕДЕРАЛНО НИВО
Николоски: Со ребалансот се подобруваат стандардот и условите за живот на граѓаните, за нови мерки 4,7 милијарди денари, за активни мерки за вработување 1,9 милијарди денари
Николоски: Со ребалансот се подобруваат стандардот и условите за живот на граѓаните, за нови мерки 4,7 милијарди денари, за активни мерки за вработување 1,9 милијарди денари

ПУТИН УДРИ ПО МЕДИУМИТЕ КОИ ГО ХРАБРАТ НАРОДОТ – Руска агресија: Цивилни објекти во Харков и ТВ кула во Киев нови цели на Путин во Украина

Руските сили ги засилија нападите врз населени места во Украина во вторникот, бомбардирајќи го плоштадот во Харков и телевизиската кула во Киев. Зеленски оцени дека се работи за кампања на терор.

Според украинските власти, пет лица загинале во попладневниот напад врз ТВ кулата, на неколку километри од центарот на Киев и во близина на бројни станбени објекти. Неколку ТВ-канали не емитуваа програма. Ракетaта паднала во близина на музејот на жртвите во Холокаустот, Бабин Јар.

Конвојот руски воени возила долг речиси 64 километри и натаму бавно се доближува до Киев, а проценките се дека се подготвува вистинска опсада на градот од сите страни.

Големи битки се водат и околу стратешките пристаништа Одеса и Мариупол на југот.

Во руски напад со крстосувачка ракета врз административната зграда во Харков, утрото, загинаа најмалку 6 луѓе. Во текот на денот, спасувачките служби извлекуваа жртви и преживеани од под урнатините на зградата.

Уништената административна зграда во Харков

Претседателот Володимир Зеленски го оцени нападот како „државен тероризам на руската федерација“.

Москва ја менува тактиката

Воени експерти се загрижени дека Русија ја менува тактиката. Стратегијата на Москва во претходните војни во Сирија и Чеченија беше да уништува цели градови со артилериски напади и со тоа да го крши отпорот на бранителите.

Руски воен конвој во близина на Киев

Хјуман рајтс воч соопшти дека е документиран најмалку еден руски напад со користење на касетни бомби во Украина. Локалните жители сведочат дека такви напади имало и во Харков и на други места. Кремљ негира дека користи касетни бомби.

ОН соопштија дека досега евидентирале 136 цивилни жртви, но сметаат дека вистинската бројка е далеку повисока. Над 500.000 Украинци, претежно жени и деца досега успеаја да избегаат од руската агресија во соседните земји. Во Киев и други градови, болниците мораа да ги префрлат болните во подрумите поради постојаните руски ракетни напади.

Во нападнатите градови, Украинците користат се што ќе им се најде при рака за да се одбранат од руската агресија.

Барикади во центарот на Киев, на плоштадот Мајдан

На автопатот меѓу Одеса и Миколаив во јужна Украина, мештаните поставија тракторски гуми наполнети со песок и ги покрија со вреќи со песок за да ги сопрат конвоите. Слични акции се преземаат и во Киев и други градови, како што може да се види и од ова видео.

loading...

go88 gg

https://sunwin.fan/