Тренчевска од Битола: Ја унапредуваме детската и социјална заштита, грижата за ранливите граѓани е наш приоритет
Тренчевска од Битола: Ја унапредуваме детската и социјална заштита, грижата за ранливите граѓани е наш приоритет
За прв пат по неколку децении, Соборот на СПЦ ја призна МПЦ – Охридска Архиепископија, нема веќе да има црква на Вранишковски која го носеше името ОА
За прв пат по неколку децении, Соборот на СПЦ ја призна МПЦ – Охридска Архиепископија, нема веќе да има црква на Вранишковски која го носеше името ОА
АФРИМ ГАШИ РЕЗИЗБРАН ЗА ЛИДЕР НА АЛТЕРНАТИВА, ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ БЕШЕ ГОСТИН НА КОНГРЕСОТ
АФРИМ ГАШИ РЕЗИЗБРАН ЗА ЛИДЕР НА АЛТЕРНАТИВА, ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ БЕШЕ ГОСТИН НА КОНГРЕСОТ
ЦРНИ ВРЕМИЊА ДОАЃААТ ЗА РУСИТЕ, ПАК ЌЕ ВОЗАТ КАНТИ НА КОИ ИМ ИСПАЃААТ ТРКАЛАТА НА СРЕД ПАТ: ВО ФАБРИКИТЕ НА РЕНО ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА МОСКВИЧ, А ТОКМУ ПОРАДИ ЛАДИТЕ И МОСКВИЧИТЕ СЕ РАСПАДНА СССР
ЦРНИ ВРЕМИЊА ДОАЃААТ ЗА РУСИТЕ, ПАК ЌЕ ВОЗАТ КАНТИ НА КОИ ИМ ИСПАЃААТ ТРКАЛАТА НА СРЕД ПАТ: ВО ФАБРИКИТЕ НА РЕНО ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА МОСКВИЧ, А ТОКМУ ПОРАДИ ЛАДИТЕ И МОСКВИЧИТЕ СЕ РАСПАДНА СССР
ПРЕМИЕРОТ ДА ЈА ПОВИКА НА СРЕДБА И ДА И СЕ ИЗВИНИ ВО ИМЕТО НА ВЛАДАТА: НОВИНАРКАТА НА САКАМДАКАЖАМ.МК СОЊА ДЕЛЕВСКА ПОВИКАНА ВО ПОЛИЦИЈА ЗА ОБЈАВЕН ТЕКСТ, ВОЗНЕМИРИЛА РАКОВОДИТЕЛКА ВО МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВДА
ПРЕМИЕРОТ ДА ЈА ПОВИКА НА СРЕДБА И ДА И СЕ ИЗВИНИ ВО ИМЕТО НА ВЛАДАТА: НОВИНАРКАТА НА САКАМДАКАЖАМ.МК СОЊА ДЕЛЕВСКА ПОВИКАНА ВО ПОЛИЦИЈА ЗА ОБЈАВЕН ТЕКСТ, ВОЗНЕМИРИЛА РАКОВОДИТЕЛКА ВО МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВДА
ШИЛЕГОВИ ПРОСЛАВИЈА 26 ГОДИНИ БРАК, ЈАСМИНА ШИЛЕГОВА СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА ГОСПОД ЗА ЉУБОВТА И ЗА ДЕЦАТА
ШИЛЕГОВИ ПРОСЛАВИЈА 26 ГОДИНИ БРАК, ЈАСМИНА ШИЛЕГОВА СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА ГОСПОД ЗА ЉУБОВТА И ЗА ДЕЦАТА
(ВИДЕО) Ковачевски: Младите се движечка сила во државата која ги предводи развојните процеси
(ВИДЕО) Ковачевски: Младите се движечка сила во државата која ги предводи развојните процеси
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) АХМЕТИ СО КОВАЧЕВСКИ, ГРУБИ, ЏАФЕРИ И САЛИ: Од Чаир, со огнена атмосфера од Шверцери, честитки за ФК Шкупи и успех во Европа
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) АХМЕТИ СО КОВАЧЕВСКИ, ГРУБИ, ЏАФЕРИ И САЛИ: Од Чаир, со огнена атмосфера од Шверцери, честитки за ФК Шкупи и успех во Европа

РУСИЈА СЕ ИЗБРУКА ЗА ВЕК И ВЕКОВ: Деца, жени секој час го губат животот: Над 2.000 загинати украински цивили

Во руската инвазија убиени се повеќе од 2.000 украински цивили, а уништени се стотици објекти, вклучувајќи транспортни објекти, болници, градинки и домови, соопшти денеска украинската служба за итни случаи.

„Децата, жените и одбранбените сили ги губат своите животи секој час“, се вели во соопштението.

KHARKIV, Ukraine (AP) — In the dust and debris — and the dead — in Kharkiv’s central square, Ukrainians on Tuesday saw what might become of other cities if Russia’s invasion isn’t countered in time.

In this handout photo released by Ukrainian Emergency Service, a burnt car is seen in front of a damaged City Hall building, in Kharkiv, Ukraine, Tuesday, March 1, 2022. Russian shelling pounded civilian targets in Ukraine’s second-largest city, Kharkiv, Tuesday and a 40-mile convoy of tanks and other vehicles threatened the capital – tactics Ukraine’s embattled president said were designed to force him into concessions in Europe’s largest ground war in generations. (Ukrainian Emergency Service via AP)© Provided by Associated Press In this handout photo released by Ukrainian Emergency Service, a burnt car is seen in front of a damaged City Hall building, in Kharkiv, Ukraine, Tuesday, March 1, 2022. Russian shelling pounded civilian targets in Ukraine’s second-largest city, Kharkiv, Tuesday and a 40-mile convoy of tanks and other vehicles threatened the capital – tactics Ukraine’s embattled president said were designed to force him into concessions in Europe’s largest ground war in generations. (Ukrainian Emergency Service via AP)
Not long after sunrise, a Russian military strike hit the center of Ukraine’s second-largest city, badly damaging the symbolic Soviet-era regional administration building. Closed-circuit television footage showed a fireball engulfing the street in front of the building, with a few cars continuing to roll out of the billowing smoke.

“You cannot watch this without crying,” a witness said in a video of the aftermath, verified by The Associated Press.

An emergency official said the bodies of at least six people had been pulled from the ruins, and at least 20 other people were injured. It wasn’t immediately clear what type of weapon was used or how many people were killed, but Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy said there were dozens of casualties.

This handout photo released by Ukrainian Emergency Service shows emergency service personnel inspecting the damage inside the City Hall building in Kharkiv, Ukraine, Tuesday, March 1, 2022. Russian shelling pounded civilian targets in Ukraine’s second-largest city, Kharkiv, Tuesday and a 40-mile convoy of tanks and other vehicles threatened the capital — tactics Ukraine’s embattled president said were designed to force him into concessions in Europe’s largest ground war in generations. (Ukrainian Emergency Service via AP)© Provided by Associated Press This handout photo released by Ukrainian Emergency Service shows emergency service personnel inspecting the damage inside the City Hall building in Kharkiv, Ukraine, Tuesday, March 1, 2022. Russian shelling pounded civilian targets in Ukraine’s second-largest city, Kharkiv, Tuesday and a 40-mile convoy of tanks and other vehicles threatened the capital — tactics Ukraine’s embattled president said were designed to force him into concessions in Europe’s largest ground war in generations. (Ukrainian Emergency Service via AP)
Zelenskyy called the attack on the square “frank, undisguised terror. Nobody will forgive. Nobody will forget. This attack on Kharkiv is a war crime.”

It was the first time the Russian military had hit the center of the city of about 1.5 million people whose residential neighborhoods have been under fire for days. The Ukrainian emergency service said it had put out 24 fires in and around Kharkiv caused by shelling, and it had disabled 69 explosive devices.

Also struck on Tuesday was a tent site on the central square that had been set up to collect aid for the volunteer Ukrainian fighters who have rushed to Kharkiv’s defense. In recent days, volunteer guards had occupied the regional administration building as part of those efforts.

This handout photo released by Ukrainian Emergency Service shows emergency service personnel inspecting the damage inside the City Hall building in Kharkiv, Ukraine, Tuesday, March 1, 2022. Russian shelling pounded civilian targets in Ukraine’s second-largest city, Kharkiv, Tuesday and a 40-mile convoy of tanks and other vehicles threatened the capital — tactics Ukraine’s embattled president said were designed to force him into concessions in Europe’s largest ground war in generations. (Ukrainian Emergency Service via AP)© Provided by Associated Press This handout photo released by Ukrainian Emergency Service shows emergency service personnel inspecting the damage inside the City Hall building in Kharkiv, Ukraine, Tuesday, March 1, 2022. Russian shelling pounded civilian targets in Ukraine’s second-largest city, Kharkiv, Tuesday and a 40-mile convoy of tanks and other vehicles threatened the capital — tactics Ukraine’s embattled president said were designed to force him into concessions in Europe’s largest ground war in generations. (Ukrainian Emergency Service via AP)
It was feared that some of the volunteers were now among the dead.

Windows of the administration building were blown out. Ceilings had collapsed. Concrete dust added another layer of grim, gray desperation. A nearby car was crushed.

As emergency responders picked through the debris, there was fresh anger.

“This is for those who were waiting for a Russian peace, this is what you wanted, yes? Many injured,” one said.

A view shows the area near the regional administration building, which city officials said was hit by a missile attack, in central Kharkiv, Ukraine, March 1, 2022.© REUTERS/Vyacheslav Madiyevskyy A view shows the area near the regional administration building, which city officials said was hit by a missile attack, in central Kharkiv, Ukraine, March 1, 2022.
The Russian military has denied targeting civilians, despite abundant evidence of shelling of residential buildings, schools and hospitals. The military “takes all measures to preserve the lives and safety of civilians,” Defense Minister Sergei Shoigu said Tuesday. “I would like to stress that strikes are carried out only on military targets and uses exclusively precision weapons.”

Unconvinced, one Kharkiv hospital has moved its maternity ward to a bomb shelter, with pregnant women pacing in the gloom. The cries of dozens of newborns echoed off the thick concrete walls. Electrical cables dangled. Rolled-up mattresses were placed against windows.

As the shelling in Kharkiv intensified, one family spent a fifth day in another shelter beneath the city. Water bottles and backpacks were stocked in the basement. A military-style helmet hung on a shelf, and underneath it a boy looked at a phone. Boredom mixed with fear.

This handout photo released by Ukrainian Emergency Service shows a view of the damaged City Hall building in Kharkiv, Ukraine, Tuesday, March 1, 2022. Russian shelling pounded civilian targets in Ukraine’s second-largest city, Kharkiv, Tuesday and a 40-mile convoy of tanks and other vehicles threatened the capital — tactics Ukraine’s embattled president said were designed to force him into concessions in Europe’s largest ground war in generations. (Ukrainian Emergency Service via AP)© Provided by Associated Press This handout photo released by Ukrainian Emergency Service shows a view of the damaged City Hall building in Kharkiv, Ukraine, Tuesday, March 1, 2022. Russian shelling pounded civilian targets in Ukraine’s second-largest city, Kharkiv, Tuesday and a 40-mile convoy of tanks and other vehicles threatened the capital — tactics Ukraine’s embattled president said were designed to force him into concessions in Europe’s largest ground war in generations. (Ukrainian Emergency Service via AP)
“It is a nightmare, and it seizes you from the inside very strongly. This cannot be explained with words,” mother Ekaterina Babenko said.

She could hardly believe the Russian attack was occurring in Kharkiv and tearing its neighborhoods apart.

“My friend who lives in the suburb Gorizont, a few hours ago, the house next to hers was hit and several floors were destroyed,” Babenko said. “And for some time, there was no connection with her. Those were scary minutes, very scary.”

For her family and others still sheltering in the city, the world above was changing too quickly to comprehend. Warehouses, homes, garages, cars, all burned.

“Sveta, let’s go,” one man urged in a video showing the shelling of a residential area in Kharkiv on Monday.

“Go, I’ll catch up with you,” the woman.

“Leave, for God’s sake,” the man pleaded.

Other residents were already flowing west, hoping to leave Ukraine altogether.

loading...

AnimeDao - Watch English Subbed Anime Online | AnimeDao Official. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

SHAMAN KING (2021) Episode 38

AnimeDao Attack on Titan Season 3 (Dub) Episode 5

Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation Episode 8

AnimeDao Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Entertainment District Arc Episode 10

anime websites Boruto: Naruto Next Generations

tải go88