МЗШВ: Отворено писмо на министерот Љупчо Николовски до претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски, нивните пратеници и коалицијата
МЗШВ: Отворено писмо на министерот Љупчо Николовски до претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски, нивните пратеници и коалицијата
ДУИ: Рекордно покачување на платите од 15% за наставниците
ДУИ: Рекордно покачување на платите од 15% за наставниците
Кој води психолошка војна против братска Србија?
Кој води психолошка војна против братска Србија?
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Брнабиќ се сретна со Ковачевски, заедно ќе присуствуваат на економскиот форум во Александар Палас
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Брнабиќ се сретна со Ковачевски, заедно ќе присуствуваат на економскиот форум во Александар Палас
Ковачевски: За економски успех потребни се реформи во образованието
Ковачевски: За економски успех потребни се реформи во образованието
Победниците на „Евровизија“ тргнуваат на турнеја низ Европа за да собираат пари за војската и добротворните организации во Украина
Победниците на „Евровизија“ тргнуваат на турнеја низ Европа за да собираат пари за војската и добротворните организации во Украина
УНИВЕРЗИТЕТ АУЕ ФОН: Факултетот за правни и политички науки во рамките на својата годишна програма, организираше дебата за студентите на тема „Право на абортус“
УНИВЕРЗИТЕТ АУЕ ФОН: Факултетот за правни и политички науки во рамките на својата годишна програма, организираше дебата за студентите на тема „Право на абортус“
Делегација од Општина Куманово на покана на активистите од невладиниот сектор кои што работат на Ромските прашања на Балканот е во посета на Европскиот парламент во Брисел на настанот "The Most Roma Friendly Mayor"
Делегација од Општина Куманово на покана на активистите од невладиниот сектор кои што работат на Ромските прашања на Балканот е во посета на Европскиот парламент во Брисел на настанот "The Most Roma Friendly Mayor"

РУСИЈА ВО РАСПАД: Гуверерката на руската централна банка побарала да биде разрешена, Путин одбил

Елвира Набиулина важи за исклучително способна гувернерка

По руската инвазија на Украина, шефицата на руската централна банка, Елвира Набиулина побара да биде разрешена, но рускиот претседател Владимир Путин го одбил нејзиното барање. За ова пишува Блумберг, повикувајќи се на четири извори.

Според нив, сега напуштањето на функцијата претседателот на Русија би го сметал за предавство.

Централната банка и Кремљ не одговорија на истрагата на Блумберг за наводниот обид на Набиулина да ја напушти функцијата.

На 9 март, поранешниот премиер на Украина Олексеј Гончарук на Фејсбук напиша дека Набиулина сака да поднесе оставка, но Путин не го прифатил нејзиното барање. Информациите за желбата на Набиулина да поднесе оставка ја потврдија два извори на украинскиот весник „Обозревател“ и извор од британскиот весник „Гардијан“. „Набиулина размислуваше да поднесе оставка од самиот почеток на војната. Но, тоа ќе има директни последици за неа и нејзиното семејство “, рече тој.

На 9 март, Кремљ соопшти дека не знаеле за желбата на Набиулина да поднесе оставка. На 18 март Путин ѝ предложи на Државната дума таа повторно да биде назначена за шеф на Централната банка за уште еден петгодишен мандат. Набиулина е на оваа позиција од 2013 година.

loading...

anime to watch. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

watch anime dub The World's Finest Assassin Gets Reincarnated in Another World as an Aristocrat

anime to watch AnimeDao Seirei Gensouki: Spirit Chronicles

AnimeDao Black Clover (Dub) Episode 163

My Hero Academia Season 5

sites to watch anime AnimeDao Dragon Ball Super

tải go88