(ВИДЕО) Десетина повредени од кои две лица потешко во пожарот во хотелот Буши
(ВИДЕО) Десетина повредени од кои две лица потешко во пожарот во хотелот Буши
(ВИДЕО) КАМПАЊА НА МВР И РБСП: Безбедноста на пешаците на прво место, значително намален бројот на жртви на патиштата
(ВИДЕО) КАМПАЊА НА МВР И РБСП: Безбедноста на пешаците на прво место, значително намален бројот на жртви на патиштата
Грковска: Законот за потекло на имот ќе се донесува внимателно
Грковска: Законот за потекло на имот ќе се донесува внимателно
УЖАС, СО ВАКВИ ПРОТЕСТИ ПАК СЕ КРЕВА ЖЕЛЕЗНАТА ЗАВЕСА МЕЃУ МАКЕДОНИЈА И БУГАРИЈА - Бугарското ВМРО организираше протест против кревање на ветото: Демонстрантите скандираа „Македонија е бугарска“
УЖАС, СО ВАКВИ ПРОТЕСТИ ПАК СЕ КРЕВА ЖЕЛЕЗНАТА ЗАВЕСА МЕЃУ МАКЕДОНИЈА И БУГАРИЈА - Бугарското ВМРО организираше протест против кревање на ветото: Демонстрантите скандираа „Македонија е бугарска“
Приведен крадец во Штип, одземеното вратено на сопственикот, Претрес во скопско, приведено едно лице
Приведен крадец во Штип, одземеното вратено на сопственикот, Претрес во скопско, приведено едно лице
Бесими: Ребаланс за заздравување на економијата и поддршка на граѓаните и стопанството
Бесими: Ребаланс за заздравување на економијата и поддршка на граѓаните и стопанството
Зеленски: Војната со Русија ќе биде крвава, но ќе заврши на преговарачка маса
Зеленски: Војната со Русија ќе биде крвава, но ќе заврши на преговарачка маса
БОМБА НА КАЕВСКИ: Груевски откри нови работи, дали градоначалникот со кој контактира е Арсовска?
БОМБА НА КАЕВСКИ: Груевски откри нови работи, дали градоначалникот со кој контактира е Арсовска?

Русите кријат над 213 милијарди долари во швајцарски банки

Околу 213 милијарди долари руско богатство има таинствено во швајцарски банки, проценува здружението на финансиската индустрија во таа држава.

Швајцарската асоцијација на банкари (СБА) проценува дека банките чуваат помеѓу 150 и 200 милијарди швајцарски франци (213 милијарди долари) пари од руски клиенти на офшор сметки. Тоа покажува дека обемот на бизнисот на богатите Руси со банките во Швајцарија, е многу поопширен од изложеноста на билансот на состојба што неколку нејзини финансиски фирми почнаа да ги детализираат.

Откритието на СБА е ретко за Швајцарија, која има „ѕид“ за многу претходни барања за транспарентност, и доаѓа откако е преземен необичниот чекор со примена на санкции од Европската унија за руските пари по инвазијата на Москва врз Украина минатиот месец.

Матеа Мејер, копретседателка на Социјалдемократите, повика Швајцарија да ги ограничи сите пари што им припаѓаат на Русите блиски до претседателот Владимир Путин и неговата влада.

„Дел им припаѓаат на олигарсите лојални на Кремљ. Парите и нивната активност… помагаат во финансирањето на војната“, нагласи таа, додавајќи дека Швајцарија „мора да направи се што е можно за да ги затвори чешмите за пари“.

loading...

AnimeFreak - Watch Anime Online for Free. Subbed & Dubbed. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

AnimeFreak Dragon Ball (Dub) Episode 152

One Piece

anime website Attack on Titan Final Season (Dub)

old animefreak BANANA FISH

AnimeFreak The Daily Life of the Immortal King [Chinese Dub] Episode 12