Интервју со Рафајловски: Одлуката на РКЕ за цената на струјата нема да предизвика голем удар врз потрошувачите и ќе ја задржи социјалната стабилност
Интервју со Рафајловски: Одлуката на РКЕ за цената на струјата нема да предизвика голем удар врз потрошувачите и ќе ја задржи социјалната стабилност
АД ЕСМ ПОНУДИ ЦЕНА ОД 48Е/МWh, ЦЕНИТЕ НА БЕРЗИТЕ ДОСТИГНУВААТ ДО 360Е/MWh
АД ЕСМ ПОНУДИ ЦЕНА ОД 48Е/МWh, ЦЕНИТЕ НА БЕРЗИТЕ ДОСТИГНУВААТ ДО 360Е/MWh
(АУДИО) Нефи Усеини пцуе новинарка која го прашува за „спорни“ тендери, ЗНМ го осуди испадот
(АУДИО) Нефи Усеини пцуе новинарка која го прашува за „спорни“ тендери, ЗНМ го осуди испадот
Заменик министер Алиу: Мирното решавање на конфликтите е предуслов за развој на здрава средина
Заменик министер Алиу: Мирното решавање на конфликтите е предуслов за развој на здрава средина
ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ

РУСИТЕ ВЛЕГОА ВО ЖЕЛЕЗАРАТА АЗОВСТАЛ КАДЕ ВО БУНКЕРИ СЕ ЗАБАРИКАДИРАНИ 1000 УКРАИНСКИ БОРЦИ, ВО МОМЕНТОВ ТРАЕ БИТКА ГРАДИ ВО ГРАДИ, НЕМА КОНТАКТ СО УКРАИНСКИТЕ ВОЈНИЦИ

There is no contact with the Ukrainian soldiers yet
According to the newspaper’s report, heavy fighting is underway on the plant’s territory. The plant, a massive steel mill in the port city of Mariupol, is the last holdout of the Ukrainian defenders of the city. Hundreds of Ukrainian troops and civilians have for weeks been sheltering from the Russian bombardment of the city in a warren of underground tunnels and bomb shelters at the plant.

Read also: Putin could formally declare war on Ukraine on May 9

Mariupol itself has been under siege by Russian forces for over two months.

“There is no contact with the Ukrainian soldiers (in Azovstal),” reads the report.

Read also: Ukraine agrees with Russia on two more Mariupol evacuation sites

Russians forces started storming Azovstal, where hundreds of civilians had been hiding from relentless Russian shelling, on May 3.

The invaders used heavy artillery, after which they brought tanks into battle and attempted to attack from the sea.

Read also: Massive Russian bombing run collapses makeshift operating room underneath Mariupol’s Azovstal

Russian dictator Vladimir Putin claimed victory in Mariupol during a meeting with his Defense Minister Sergey Shoigu on April 21, and ordered Russian forces not to assault Azovstal, but to surround it so the “not even a fly” could get out.

However, Russian bombing and shelling of the plant resumed almost immediately, and a U.S. spokesman dismissed Putin’s order as “disinformation.”

loading...

https://tai.go88.is/

https://sunwin.gg/