Тринаесет повредени во сообраќајка на патот Струмица – Валандово – меѓу повредените и шестгодишно дете
Тринаесет повредени во сообраќајка на патот Струмица – Валандово – меѓу повредените и шестгодишно дете
Демократски Сојуз повика да не се потпишува протоколот, ЛДП и ДОМ се уште градат став за модифицираниот „француски предлог“
Демократски Сојуз повика да не се потпишува протоколот, ЛДП и ДОМ се уште градат став за модифицираниот „француски предлог“
Ковачевски и Маричиќ ќе присуствуваат на седницата на Советот за безбедност
Ковачевски и Маричиќ ќе присуствуваат на седницата на Советот за безбедност
ВМРО-ДПМНЕ: Масовно и гласно Не, вечерва повторно протест
ВМРО-ДПМНЕ: Масовно и гласно Не, вечерва повторно протест
НСДП: Коалициските партнери да не го користат францускиот предлог за ситно политичко поентирање
НСДП: Коалициските партнери да не го користат францускиот предлог за ситно политичко поентирање
СДСМ: Мицкоски јавно призна дека е против ЕУ
СДСМ: Мицкоски јавно призна дека е против ЕУ
Денеска средба Ковачевски – Мицкоски
Денеска средба Ковачевски – Мицкоски
Рама потврди дека дел од „Порто Романо“ во Драч ќе биде НАТО база
Рама потврди дека дел од „Порто Романо“ во Драч ќе биде НАТО база

РУСКИТЕ НУКЛЕАРКИ НИЗ ЕВРОПА ЌЕ ОСТАНАТ БЕЗ ГОРИВО: Германија попушти, се согласи на ембарго на рускиот ураниум

Доколку лидерите на Унијата одлучат да воведат ембарго на рускиот ураниум, тоа би влијаело и на постоечките реактори изградени од Русија и на новите нуклеарни проекти што ги спроведува „Росатом“ во Западна Европа.

Германија досега беше најголемиот противник на острите акции против Русија, поради страв дека Владимир Путин би можел целосно да ја прекине испораката на гас за Европа.

Германија се согласи да ја поддржи иницијативата за воведување ембарго на рускиот ураниум, пишува Политико, повикувајќи се на дипломатски извори.

Бидејќи Германија досега одбиваше да воведе построги санкции кон Русија токму поради увозот на енергија од таа земја, ова може да биде пресвртница во односите меѓу ЕУ и Русија, но и голем удар за руската економија, коментира порталот.

Доколку лидерите на Унијата одлучат да воведат ембарго на рускиот ураниум, тоа би влијаело и на постоечките реактори изградени од Русија и на новите нуклеарни проекти што ги спроведува „Росатом“ во Западна Европа.

Дипломатите со кои разговараше Политико велат дека за ембаргото на руската енергија било разговарано на состанокот на амбасадорите на ЕУ со членовите на Европската комисија претходно оваа недела, при што Полска и балтичките земји инсистирале на воведување ембарго.

-Германскиот амбасадор неодамна го објави новиот став на Берлин, велејќи дека Германците го поддржуваат постепеното укинување на нафтата, а не само ограничувањето на цената и забраната за рускиот ураниум, изјави дипломат од ЕУ за Политико.

Фактот дека Германија, економската сила на ЕУ, сега е вклучена во овој процес, се чини дека тој конечно ќе се спроведе, се вели во текстот.

-За Германците, Австријците и другите е важно ЕУ целосно да ја намали својата енергетска зависност од Русија. Тоа вклучува забрана за увоз на руско нуклеарно гориво, вели дипломатот за Политико.

Европската комисија работи на шестиот пакет санкции против Русија, вклучувајќи потенцијални мерки насочени кон нафтата. Се очекува во наредните денови да се разговара за детали со земјите од ЕУ, бидејќи европските влади се обидуваат да го засилат притисокот врз Владимир Путин.

loading...

go88 b52 lỗi rút tiền go88 ảnh ăn tiền go88

đường link tải sunwin game đánh bài sunwin sunwindow can tho