Интервју со Рафајловски: Одлуката на РКЕ за цената на струјата нема да предизвика голем удар врз потрошувачите и ќе ја задржи социјалната стабилност
Интервју со Рафајловски: Одлуката на РКЕ за цената на струјата нема да предизвика голем удар врз потрошувачите и ќе ја задржи социјалната стабилност
АД ЕСМ ПОНУДИ ЦЕНА ОД 48Е/МWh, ЦЕНИТЕ НА БЕРЗИТЕ ДОСТИГНУВААТ ДО 360Е/MWh
АД ЕСМ ПОНУДИ ЦЕНА ОД 48Е/МWh, ЦЕНИТЕ НА БЕРЗИТЕ ДОСТИГНУВААТ ДО 360Е/MWh
(АУДИО) Нефи Усеини пцуе новинарка која го прашува за „спорни“ тендери, ЗНМ го осуди испадот
(АУДИО) Нефи Усеини пцуе новинарка која го прашува за „спорни“ тендери, ЗНМ го осуди испадот
Заменик министер Алиу: Мирното решавање на конфликтите е предуслов за развој на здрава средина
Заменик министер Алиу: Мирното решавање на конфликтите е предуслов за развој на здрава средина
ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ

СЕ ПОЈАВИ ВИДЕО ОД МАРТ КАКО РУСКИ ВОЈНИЦИ УБИВААТ ЦИВИЛ КОЈ ВОЗИ ТОЧАК ВО БУЧА

Ukrainian military footage verified by The New York Times shows Russian forces shooting at a civilian.

The video captures a scene from Bucha in early March when Russian forces occupied the suburb.

A later video reportedly captured a dead body in civilian clothing matching that of the cyclist.

Aerial footage from Ukraine’s military from late February shows Russian soldiers opening fire on a cyclist in the Ukrainian suburb of Bucha, according to The New York Times.

The town outside of Kyiv has been the site of reported mass civilian casualties in recent days as Ukrainian forces move to retake the city after weeks of Russian occupation. Ukrainian officials said earlier this week that nearly 300 people were buried in a mass grave and said corpses were littering the streets of Bucha.

Russia has denied responsibility for the bodies, but a Monday New York Times analysis of satellite images from Bucha suggests Russian forces were responsible for the deaths.

Ukrainian military footage verified by The New York Times shows Russian forces shooting at a civilian.

The video captures a scene from Bucha in early March when Russian forces occupied the suburb.

A later video reportedly captured a dead body in civilian clothing matching that of the cyclist.

Aerial footage from Ukraine’s military from late February shows Russian soldiers opening fire on a cyclist in the Ukrainian suburb of Bucha, according to The New York Times.

The town outside of Kyiv has been the site of reported mass civilian casualties in recent days as Ukrainian forces move to retake the city after weeks of Russian occupation. Ukrainian officials said earlier this week that nearly 300 people were buried in a mass grave and said corpses were littering the streets of Bucha.

Russia has denied responsibility for the bodies, but a Monday New York Times analysis of satellite images from Bucha suggests Russian forces were responsible for the deaths.

Video: Ukrainians use mass grave in Mariupol
Now, the emergence of new video from the time period when Russia occupied the town, appears to show Russian forces shooting a cyclist.

The video, independently verified and published by The Times on Tuesday, and sourced from the Ukrainian military, shows a person with a bicycle walking down a street in Bucha. The cyclist walks the bike making a left onto a street occupied by Russian forces, where at least two Russian armored vehicles are stationed, per the video. Upon turning the corner, the armored vehicle fires multiple high-caliber rounds, per The Times video. The second armored vehicle follows suit firing two rounds in the direction of the cyclist. Next, white smoke is visible in the video.

After Russia withdrew from the region around March 30, a separate video filmed in Bucha captured a body wearing civilian clothing that matches the cyclist’s attire in the aerial footage lying beside a bicycle with a mangled leg, according to the outlet.

A Times analysis of the aerial footage determined that more than 20 Russian military vehicles were positioned near the two armored-vehicles that fired. Per The Times report, the convoy was stationed near Yablonska Street, where more than a dozen dead bodies were documented by The Times visual analysis earlier this week.

Read the original article on Business Insider

loading...

kết quả go88 go88 rikvip go88 math

cách soi cầu tài xỉu sunwin tải sunwin tài xỉu online giftcode sunwin