БОМБА НА КАЕВСКИ: Мицкоски да одговори дали нудел поддршка за францускиот предлог во замена за амнестија за криминалот?
БОМБА НА КАЕВСКИ: Мицкоски да одговори дали нудел поддршка за францускиот предлог во замена за амнестија за криминалот?
Николовски: Ги золемуваме површините под житни култури - Склучуваме рекордни 258 нови договори за закуп на земјоделско земјиште
Николовски: Ги золемуваме површините под житни култури - Склучуваме рекордни 258 нови договори за закуп на земјоделско земјиште
Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски, заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, присустуваа на Фестивалот на биодиверзитет кој се одржа во Паркот на Франкофонија
Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски, заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, присустуваа на Фестивалот на биодиверзитет кој се одржа во Паркот на Франкофонија
Тренчевска: Ги повикувам општините да аплицираат на јавниот повик за развој на социјални услуги на локално ниво, кои се во интерес на сите граѓани
Тренчевска: Ги повикувам општините да аплицираат на јавниот повик за развој на социјални услуги на локално ниво, кои се во интерес на сите граѓани
Николовски на жетва на јачмен во светиниколско - Постигнавме висока откупна цена и очекуваме добар принос од 140 000 тони
Николовски на жетва на јачмен во светиниколско - Постигнавме висока откупна цена и очекуваме добар принос од 140 000 тони
Николовски на средба со Мрежа на земјоделски задруги по повод Меѓународниот ден на задругарството
Николовски на средба со Мрежа на земјоделски задруги по повод Меѓународниот ден на задругарството
7. ГОДИНА ПО РЕД – 100 БЕСПЛАТНИ ПРЕГЛЕДИ НА БЕНКИ ВО „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“
7. ГОДИНА ПО РЕД – 100 БЕСПЛАТНИ ПРЕГЛЕДИ НА БЕНКИ ВО „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“
Потпишани договори со ЕБОР за финансирање на изградбата на автопатот Скопје-Блаце и фотонапонските електрани Осломеј 2 и Битола
Потпишани договори со ЕБОР за финансирање на изградбата на автопатот Скопје-Блаце и фотонапонските електрани Осломеј 2 и Битола

Шолц: Путин е одговорен за смртта на неколку илјади цивили во Украина

Германскиот канцелар Олаф Шолц и вети на Украина дека Берлин ќе финансира директна испорака на оружје од германската индустрија.

„Побаравме од германската индустрија за оружје да ни каже каков материјал може да испорача во блиска иднина“, рече Шолц, додавајќи дека Берлин се координира со Киев за потребите на Украина и ќе ги обезбеди потребните средства.

Меѓу оружјето што можеше да се испорача имаше противтенковско оружје, опрема за противвоздушна одбрана, муниција.

Дополнително, партнерите од НАТО кои снабдуваат оружје од советски дизајн на Украина ќе добијат замена.

– Ова е нешто што го правиме заедно со многу други кои го следат истиот пат.

Но, Шолц вели дека малку испораки ќе дојдат од акциите на Бундесверот, бидејќи можностите ги достигнуваат своите граници, рече тој.

Германскиот канцелар остро ја критикуваше руската воена офанзива во источна Украина по видео конференцијата со лидерите на земјите од НАТО и Европската унија.

– Страдањето во Украина никого не остава рамнодушен – рече Шолц и додаде дека „чувствуваме бескрајна тага за жртвите и, мора да се каже, бескраен гнев кон рускиот претседател и оваа неразумна војна“.

Шолц ја истакна блиската соработка меѓу Германија и нејзините сојузници за поддршка на Украина.

– Би било погрешно Германија сама да навлезе во тоа. Владимир Путин не очекуваше ваква координирана, обединета реакција – рече Шолц и повтори дека НАТО нема да влезе во војна.

Германскиот канцелар додаде дека рускиот претседател Владимир Путин е одговорен за „воените злосторства“ во Украина, каде беа убиени неколку илјади цивили.

„Руската инвазија на Украина е еклатантен пример за кршење на меѓународното право, а рускиот претседател е одговорен за смртта на неколку илјади цивили“, изјави Шолц за новинарите во Берлин.

loading...

go88 apk ios mẹo chơi go88 app hack go88

sunwin international game sunwin bị sập sunwin otp