Интервју со Рафајловски: Одлуката на РКЕ за цената на струјата нема да предизвика голем удар врз потрошувачите и ќе ја задржи социјалната стабилност
Интервју со Рафајловски: Одлуката на РКЕ за цената на струјата нема да предизвика голем удар врз потрошувачите и ќе ја задржи социјалната стабилност
АД ЕСМ ПОНУДИ ЦЕНА ОД 48Е/МWh, ЦЕНИТЕ НА БЕРЗИТЕ ДОСТИГНУВААТ ДО 360Е/MWh
АД ЕСМ ПОНУДИ ЦЕНА ОД 48Е/МWh, ЦЕНИТЕ НА БЕРЗИТЕ ДОСТИГНУВААТ ДО 360Е/MWh
(АУДИО) Нефи Усеини пцуе новинарка која го прашува за „спорни“ тендери, ЗНМ го осуди испадот
(АУДИО) Нефи Усеини пцуе новинарка која го прашува за „спорни“ тендери, ЗНМ го осуди испадот
Заменик министер Алиу: Мирното решавање на конфликтите е предуслов за развој на здрава средина
Заменик министер Алиу: Мирното решавање на конфликтите е предуслов за развој на здрава средина
ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ

Шолц: Русија не смее да победи во оваа војна

Германскиот канцелар Олаф Шолц најави натамошна испорака на оружје за Украина и зголемување на притисокот врз Русија.

„Наша цел мора да биде – Русија да не победи во оваа војна“, изјави денеска во Бундестагот германскиот канцелар Олаф Шолц. Тој најави натамошна испорака на оружје за Украина, во соработка со партнерите од ЕУ и НАТО, како и зголемување на притисокот врз Русија со нови санкции, за кои не даде детали. Во истовреме, германскиот канцелар нагласи дека НАТО во никој случај нема да се вклучи во војната.

Шолц во Бундестагот зборуваше и за злосторствата во Буча. Според него, руските војници таму направиле масакр. Да се убиваат цивили е воено злосторство, рече германскиот канцелар, додавајќи дека одговорните и извршителите мора да бидат изведени пред лицето на правдата. Шолц смета дека слични слики како во Буча ќе има и во други места во Украина. Тој го повика рускиот претседател Владимир Путин веднаш да ѝ стави крај на „разорната“ војна.

Да им се помогне на бегалците

Канцеларот, одговарајќи на пратенички прашања, побара од германските покраини да не почнуваат кавга околу приемот на бегалците од Украина. „Посакувам да нема долга дискусија околу финансиските прашања помеѓу различни нивоа (на власта) во нашата земја, туку брзо да постигнеме согласност помеѓу сојузот и покраините“, рече Шолц во Б ундетсгаот.

loading...

go88 apk ios

đại lý game sunwin