КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
На младите им треба психолошка поддршка, која нема да трае само 15 минути
На младите им треба психолошка поддршка, која нема да трае само 15 минути
Град Скопје ќе доделува годишни стипендии од 24.000 денари за спортисти-средношколци
Град Скопје ќе доделува годишни стипендии од 24.000 денари за спортисти-средношколци
ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра
ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра
И Холандија го активира антикризниот план, ги вклучува термоелектраните
И Холандија го активира антикризниот план, ги вклучува термоелектраните
Петар Колев: Доколку Македонија не ја прифати подадената рака на Бугарија ќе биде целосно изолирана
Петар Колев: Доколку Македонија не ја прифати подадената рака на Бугарија ќе биде целосно изолирана
Министерството за надворешни работи со осуда на говорот на омраза во Народното собрание на Бугарија
Министерството за надворешни работи со осуда на говорот на омраза во Народното собрание на Бугарија
Скопје и Софија ги поставија „црвените линии“ за старт на преговорите, на потег сега е Париз
Скопје и Софија ги поставија „црвените линии“ за старт на преговорите, на потег сега е Париз

ШПИОНСКА ДРАМА ВО УКРАИНА: ГЕРМАНСКИ СПЕЦИЈАЛЦИ СО ЏИПОВИ ПО КОПНО МОРАЛЕ ДА ГО СПАСУВААТ ОД УКРАИНА ШЕФОТ НА БНД КОЈ НА ДЕНОТ НА РУСКАТА ИНВАЗИЈА БИЛ ВО КИЕВ

BERLIN, Feb 25 (Reuters) – The head of Germany’s foreign intelligence service was in Ukraine when Russia invaded and had to be taken home overland in a gruelling two-day journey by special forces when the country’s airspace was closed, Focus magazine reported.

The Federal Intelligence Service (BND) confirmed that Bruno Kahl had been in Ukraine on Wednesday for “urgent talks” but had to change his departure plans after the invasion began.

“Because of the outbreak of hostilities and the closure of Ukraine’s airspace, the President had taken the land route back,” the BND said in a statement on Friday, which did not mention the part special forces had allegedly played.

“This was a difficult and lengthy journey because of the streams of refugees going in the same direction. He is back in the European Union and is expected in Berlin today.”

loading...

go88 down GO88 - Link tải GO88 Club APK/ IOS cho Android go88 android

sunwin ơ đâu sunwin bảo trì sunwin mod apk