(ВИДЕО) ЦУЦУЛОТ КОНЕЧНО СИ ГО НАЈДЕ МЕСТОТО, ДО МИРКА КЛАСНАТА НА СТРИМОТ НА ПРО РУСКАТА ПАРТИЈА РОДИНА, ДОСЕГА ГЛУМЕШЕ НЕКАКОВ ИНТЕЛЕКТУАЛЕЦ ФИЛОЗОФ...
(ВИДЕО) ЦУЦУЛОТ КОНЕЧНО СИ ГО НАЈДЕ МЕСТОТО, ДО МИРКА КЛАСНАТА НА СТРИМОТ НА ПРО РУСКАТА ПАРТИЈА РОДИНА, ДОСЕГА ГЛУМЕШЕ НЕКАКОВ ИНТЕЛЕКТУАЛЕЦ ФИЛОЗОФ...
(ВИДЕО) ГОЛЕМИ ПОЛИЦИСКИ СИЛИ СЕ РАСПОРЕДЕНИ ОКОЛУ УСТАВНИОТ СУД ВО САД ПОРАДИ НАЈАВЕНИТЕ МАСОВНИ И НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ ПОРАДИ ДЕНЕШНАТА ОДЛУКА ДА СЕ ЗАБРАНИ АБОРТУСОТ ПО 50 ГОДИНИ ЛЕГАЛНОСТ
(ВИДЕО) ГОЛЕМИ ПОЛИЦИСКИ СИЛИ СЕ РАСПОРЕДЕНИ ОКОЛУ УСТАВНИОТ СУД ВО САД ПОРАДИ НАЈАВЕНИТЕ МАСОВНИ И НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ ПОРАДИ ДЕНЕШНАТА ОДЛУКА ДА СЕ ЗАБРАНИ АБОРТУСОТ ПО 50 ГОДИНИ ЛЕГАЛНОСТ
Галетановски: Нема ништо ново во ЗОО откако заминав, среќа што родија неколку животни кои ги донесовме
Галетановски: Нема ништо ново во ЗОО откако заминав, среќа што родија неколку животни кои ги донесовме
СО СВЕТСКИОТ ПОЛИТИЧКИ ВРВ: Николовски во Берлин на конференција со Државниот секретар на САД, претседателот на Светска банка и многу други високи претставници
СО СВЕТСКИОТ ПОЛИТИЧКИ ВРВ: Николовски во Берлин на конференција со Државниот секретар на САД, претседателот на Светска банка и многу други високи претставници
Протоколот не може да биде услов во преговорите, ниту спомнат во преговарачката рамка, порачува Маричиќ
Протоколот не може да биде услов во преговорите, ниту спомнат во преговарачката рамка, порачува Маричиќ
Бугарско МНР: Ќе одобриме меѓувладина конференција откако ќе се потпише билатералниот протокол
Бугарско МНР: Ќе одобриме меѓувладина конференција откако ќе се потпише билатералниот протокол
ИЛИ ДРЖАВАТА И ГРАД СКОПЈЕ НЕКА ГИ ЗАЛОВАТ КУЧИЊАТА НИЗ ГРАДОВ ИЛИ НЕКА НИ ДАДАТ ДОЗВОЛА ДА НОСИМЕ ПИШТОЛИ СО НАС
ИЛИ ДРЖАВАТА И ГРАД СКОПЈЕ НЕКА ГИ ЗАЛОВАТ КУЧИЊАТА НИЗ ГРАДОВ ИЛИ НЕКА НИ ДАДАТ ДОЗВОЛА ДА НОСИМЕ ПИШТОЛИ СО НАС
КАТЕ БЛАЖЕВСКА: НЕШТО НЕ ШТИМА ВО ИЗЈАВИТЕ И ПОСТАПКИТЕ НА СЛАВИ ТРИФУНОВ И ТЕОДОРА ГЕНЧОВСКА
КАТЕ БЛАЖЕВСКА: НЕШТО НЕ ШТИМА ВО ИЗЈАВИТЕ И ПОСТАПКИТЕ НА СЛАВИ ТРИФУНОВ И ТЕОДОРА ГЕНЧОВСКА

ШУЛЦ ПОВЛЕЧЕ СЕРИОЗЕН ПОТЕГ – Германија го запре гасоводот Северен тек 2

Германската влада одлучи да го запре процесот на одобрување на гасоводот кој требаше да пренесува гас од Русија. Канцеларот Шолц рече дека тоа е одговор на агресијата на Владимир Путин.

Во првата директна санкција за Русија поради агресијата врз Украина, германската влада одлучи да го запре проектот Северен тек 2- гасоводот кој требаше да пренесува гас преку Балтичкото Море до Европа.

Канцеларот Олаф Шолц рече дека одлуката е реакција на признавањето на независноста на двата сепаратистички региони во Украина од страна на рускиот претседател Владимир Путин, оценувајќи ја истата како „сериозно нарушување на меѓународното право“.

„Сега останува на меѓународната заедница да реагира на оваа еднострана, несфатлива и неоправдана акција на рускиот претседател“, рече Шолц, додавајќи дека е неопходно „да ѝ се испрати јасен сигнал на Москва дека таквите потези нема да минат без последици“.

Промена на ставот на Берлин

Одлуката е значаен чекор за германската влада која долго одбиваше да го запре проектот и покрај притисокот од САД и други европски земји.

Вашингтон со години тврди дека изградбата на уште еден гасовод за пренесување на рускиот гас кон Европа ја зголемува зависноста на Европа од руските енергенси.

„Ситуацијата сега е фундаментално различна“, изјави Шолц, објаснувајќи дека владата одлучила да го повлече документот за гасоводот.

Германија задоволува околу една четвртина од своите енергетски потреби со природен гас, но зависноста ќе се зголемува во следните години поради затворањето на нуклеарните централи и преодот кон зелени извори на енергија. Нешто помалку од половината од увезениот гас во Германија е од Русија.

loading...

go88 cổng 2 go88 đánh bài nạp tiền go88 qua ngân hàng

app sunwin sunwin laser engraver diễn đàn sunwin