Турција побара екстрадиција на „33 терористи“ од Шведска и Финска откако го тргна ветото за прием

Турција побара екстрадиција на 33 лица осомничени за тероризам во рамките на договорот со кој се согласи да не го блокира приемот на Шведска и Финска во НАТО.

Двете скандинавски држави денеска и формално добија покана за членство во НАТО и генералниот секретар Јенс Столтенберг очекува процедурата да заврши во рекордно краток рок. Русија го опиша проширувањето на НАТО како дестабилизирачки фактор.

„Очекуваме Финска и Шведска да ги исполнат своите ветувања. Ќе бараме екстрадиција на терористи“, изјави турскиот министер за правда Бекир Боздаг.

Анкара претходно се закани дека ќе го блокира зачленувањето на Финска и Шведска во НАТО, обвинувајќи ги дека даваат засолниште на курдски милитанти.
Боздаг ја повика Финска да екстрадира шестмина членови на Курдската работничка партија (ПКК) и уште шестмина припадници на движењето на Фетулах Ѓулен, додека од Шведска се бараат 11-мина членови на ПКК и десетмина ѓуленисти. Шведска и Финска досега не ги коментираа овие барања.

ПКК има статус на терористичка група во ЕУ, Велика Британија и САД, но не и движењето на Ѓулен.

sunwin web sunwin sunwin web

sunwin tải sunwin tải sunwin

sunwin.apk mới nhất sunwin.apk mới nhất sunwin web

sun win

sunwin