Бислимовски: За 98,8 отсто од домаќинствата просечната цена на струјата ќе се зголеми за 7,4 отсто
Бислимовски: За 98,8 отсто од домаќинствата просечната цена на струјата ќе се зголеми за 7,4 отсто
Ковачевски: Јавниот сектор треба да има поголеми плати, согласно методологија за раст и зголемена продуктивност
Ковачевски: Јавниот сектор треба да има поголеми плати, согласно методологија за раст и зголемена продуктивност
Маричиќ: Пред нас се многу предизвици, важно е да останеме на европскиот пат
Маричиќ: Пред нас се многу предизвици, важно е да останеме на европскиот пат
Спасовски: Се преземаат интензивни мерки за говорот на омраза
Спасовски: Се преземаат интензивни мерки за говорот на омраза
Парното греење во Скопје ќе го преземе државата, кажа премиерот Димитар Ковачевски денеска одговарајќи на пратенички прашања во Собранието
Парното греење во Скопје ќе го преземе државата, кажа премиерот Димитар Ковачевски денеска одговарајќи на пратенички прашања во Собранието
Мираковска: ЕП дава јасна поддршка на земјава за евроинтеграцијата – во донесениот документ внесени македонските црвени линии
Мираковска: ЕП дава јасна поддршка на земјава за евроинтеграцијата – во донесениот документ внесени македонските црвени линии
Ковачевски: Не треба да има предвремени избори, Владата се грижи за националните интереси и за достоинството на граѓаните
Ковачевски: Не треба да има предвремени избори, Владата се грижи за националните интереси и за достоинството на граѓаните
Јовева: Европскиот парламент дава целосна поддршка за почеток на преговорите
Јовева: Европскиот парламент дава целосна поддршка за почеток на преговорите

УКРАИНСКИТЕ РАЗУЗНАВАЧИ ТВРДАТ-ДРУГА КОНТРОВЕРЗНА ФИГУРА ЌЕ ГО ЗАМЕНИ ПУТИН: Припаѓа на моќниот внатрешен круг и има антизападни ставови

Украинските разузнавачки служби тврдат дека политичката елита во Русија не сака војната во Украина да продолжи и дека тајно се подготвува соборување на Путин. Како што наведува Mirror.uk, заговор за „труење“ на Владимир Путин може да го замени рускиот претседател со друга контроверзна политичка фигура. Украинските разузнавачи тврдат дека заговорот за смена на претседателот, наводно, започнал откако западните санкции ја осакатиле руската економија.

Украинското правосудство, повикувајќи се на украинската воена разузнавачка служба, објави дека меѓу политичката елита во Русија се формира група на влијателни луѓе кои се противат на војната во Украина и сакаат да го видат грбот на Владимир Путин. Станува збор за група заговорници кои сакаат што поскоро да го тргнат Путин од власт и да ги обноват економските врски со Западот.

Новиот Путин, за кој шишува Mirror.uk е поранешен шпион на КГБ во потесното опкружување на Путин. Станува збор за Александар Бортников, актуелен директор на Федералната служба за безбедност (ФСБ), кој, како што е наведено, неодамна падна во немилост на Кремљ по огромните воени загуби на Русија и неуспешната инвазија. Изворите тврдат дека директорот на ФСБ и доверлив човек на Путин, би можел да биде фаворизираната замена.

Тој е една од ретките личности кои припаѓаат на моќниот внатрешен круг на Путин – и се вели дека го дели неговиот антизападен поглед на свет, откако претходно служел заедно со рускиот претседател во КГБ.

Путин и Бортников се познаваат од 1970-тите

Бортников и Путин се познаваат од 1970-тите, кога и двајцата работеа во тогашната канцеларија на КГБ во Ленинград (Санкт Петербург). Бортников доаѓа од провинцијата, од градот Перм на Урал. Роден е во 1951 година и е вистинско дете од Студената војна. Се вели дека тој бил доведен до врвот на неговата разузнавачка кариера во Москва само од „ентузијазмот и неговата ледена личност“.

Интересно е и тоа што Бортников, за разлика од челниците на другите руски разузнавачки служби, никогаш не кажал каде и кога се сретнал со Путин. Се претпоставува дека се запознале во училиштето на КГБ во Москва или подоцна во Ленинград, каде по обуката и двајцата работеле во тамошната служба.

loading...

go88 events go88 cổng game quốc tế Link vào Go88 club APK cho Android, iOS

SUNWIN - Game bài đổi thưởng top đầu năm 2022