Уште двајца новинари се убиени во Украина, активистите бараат почит и за локалните новинари

Двајца новинари на Фокс њуз – продуцентката Олександра Кувшинова и снимателот Пјер Закржевски – беа убиени во нападот надвор од Киев, во кој беше ранет дописникот Бенџамин Хол, потврдија во вторникот американската мрежа и нејзините новинари, пренесе британски Гардијан.

Фокс њуз во соопштение ја објави само смртта на Закржевски, државјанин на Ирска. Украинските власти и новинарите на Фокс њуз потврдија дека во нападот била убиена и Кувшинова.

„РИП Пјер и Саша“, напиша дописникот на Фокс њуз од Пентагон, Лукас Томлинсон, на Твитер, споделувајќи неодамнешна слика од двајцата.

Закржевски (55) и Кувшинова (24) загинаа „како резултат на артилериско гранатирање од страна на руските војници во североисточниот дел на селото Горенка“, објави украинската веб-страница kp.ua.

Хол, кој е британско-американски новинар остана во болница во вторникот. Украинските власти соопштија дека тој „изгубил дел од ногата“. Фокс Њуз соопшти дека сè уште се обидува да собере детали за нападот врз нивниот тим.

„Пјер беше убиен во Хоренка, надвор од Киев, Украина. Пјер беше со Бенџамин Хол вчера … кога нивното возило беше погодено. Пјер беше фотограф од воената зона кој покриваше речиси секоја меѓународна приказна за Фокс њуз од Ирак до Авганистан до Сирија за време на неговиот долг мандат со нас. Неговата страст и талент како новинар беа неспоредливи. Со седиште во Лондон, Пјер работеше во Украина од февруари. Неговите таленти беа брзи и немаше улога во која тој не скокна да помогне во областа – од фотограф до инженер до уредник до продуцент – и сето тоа го направи под огромен притисок со огромна вештина“, рече Извршниот директор на Фокс њуз, Сузан Скот.

Фокс Њуз првично не ја спомена смртта на Кувшинова. по што следеше реакција од Оксана Романиук од Институтот за масовни информации.

„Фокс Њуз направија приказна за смртта на нивниот снимател Пјер Закржевски и не спомна за смртта на украинската продуцентка за Фокс њуз, Олександра Кувшинова. Ова е срамота. Украинските продуценти се важен дел од странските медиумски групи. Почитувајте ги“, напиша Романиук додавајќи дека Фокс њуз, под притисокот од јавноста, даде „изјава“ и за Саша.

„Меѓународните организации треба да дадат изјави и да бараат одговорност и правда за локалните новинари. Официјални договори, без плаќање во готовина,со осигурување и надомест во случај на повреда или смрт“, апелираше Романиук

Во втората изјава на Фокс Њуз која беше објавена подоцна во вторникот, пишува дека таа работела како консултант за каналот:

„Таа беше неверојатно талентирана и помина неколку недели работејќи директно со целиот наш тим, работејќи деноноќно за да се увери дека светот знае што се случува во нејзината земја“.

Кувшинова во соопштението е опишана како „вредна, весела, љубезна и храбра. Нејзиниот сон беше да ги поврзе луѓето ширум светот и да ги раскаже нивните приказни, а тоа го исполни преку своето новинарство“.

„Ние се откажавме да ја пренесеме оваа катастрофална вест порано денес од почит кон нејзиното семејство со кое бевме во контакт во текот на целиот период“, наведено е во соопштението.

Јонат Фрилинг, теренскиот продуцент на Фокс њуз, на твитер објави: „Во вчерашниот напад во близина на Киев јаизгубивме убава храбра жена – Олександра Кувшинова – Саша. Сакаше музика и беше смешна и љубезна. Таа имаше 24 години. Таа работеше со нашиот тим во изминатиот месец и заврши брилијантна работа. Нека нејзиниот спомен е благослов“.

Треј Јингст, странски дописник на Фокс Њуз, објави слика со Закржевски на Твитер и рече: „Не знам што да кажам. Пјер беше добар како што доаѓаат. Несебичен. Храбар. Страствен. Многу ми е жал што ти се случи ова“.

Веста следи по смртта на Брент Рено, американски режисер, кој Украина во неделата беше застрелан во област во близина на местото каде што беа нападнати новинарите на Фокс.