(ВИДЕО) ГОЛЕМИ ПОЛИЦИСКИ СИЛИ СЕ РАСПОРЕДЕНИ ОКОЛУ УСТАВНИОТ СУД ВО САД ПОРАДИ НАЈАВЕНИТЕ МАСОВНИ И НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ ПОРАДИ ДЕНЕШНАТА ОДЛУКА ДА СЕ ЗАБРАНИ АБОРТУСОТ ПО 50 ГОДИНИ ЛЕГАЛНОСТ

Американскиот претседател Џо Бајден се обраќа до Белата куќа за да ја коментира одлуката на Врховниот суд, кој денеска ја поништи 50-годишната пресуда со која се легализираше абортусот во целата земја, со која технички беше укинато федералното уставно право на абортус во Америка.

Обраќајќи им се на новинарите, Бајден го опиша денешниот ден како „тажен ден“ за земјата и рече дека одлуката е „многу свечен момент“.

– Одлуката на Врховниот суд буквално ја врати Америка 150 години наназад бидејќи ги постави државните закони од 1800-те кои го криминализираат абортусот како објаснување. Здравјето и животот на жените во оваа нација сега се загрозени, изјави американскиот претседател, Џо Бајден по одлуката на Врховниот суд да ја поништи 50-годишната пресуда со која се легализираше абортусот во целата земја, со која практично се укинува правото на абортус во САД.

Бајден дополнително го обвини поранешниот американски претседател Доналд Трамп за одлуката на американскиот Врховен суд.

Тој понатаму рече дека пресудата е „реализација на екстремна идеологија“ и ја опиша како „трагична грешка“ на судот.

– Според мене, судот го направи она што никогаш досега не е направено, експлицитно го одзеде уставното право што е толку фундаментално за толку многу Американци – додаде Бајден.

Џо Бајден понатаму кажа дека Конгресот треба да го направи Роу против Вејд федерален закон, но вели дека нема да има гласови да го стори тоа доколку не се изберат нови претставници.

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп на Фокс њуз ја коментираше одлуката на Врховниот суд со која беше поништена 50-годишната пресуда со која се легализираше абортусот во целата земја. По повод таа одлука, која предизвика бура и во американската и во светската јавност, пред граѓаните ќе се обрати претседателот Џо Бајден.

-Господ ја донесе одлуката, рече Трамп, кој за време на неговиот мандат назначи тројца конзервативни судии во Врховниот суд.

-Ова е почитување на Уставот и враќање на правата што требаше одамна да бидат дадени, рече тој.

Врховниот суд на САД го укина федералното уставно право на абортус. Во иднина, секоја држава поединечно ќе одлучува за законитоста на абортусот. Речиси половина од државите веќе усвоија или ќе донесат закони за забрана на абортусот, додека други донесоа строги мерки со кои се регулира процедурата.

Севкупно, пристапот до абортус се очекува да биде прекинат за околу 36 милиони жени на репродуктивна возраст, според истражувањето на Planned Parenthead, здравствена организација која обезбедува услуги за абортус.

Ограничувањето на пристапот до абортусот не ги спречува луѓето да го вршат и „тоа само го прави посмртоносен“, изјави портпаролот на генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш, откако Врховниот суд на САД ја укина одлуката од 1973 година за легализирање на абортусот.

„Сексуалното и репродуктивното здравје и права се основата на животот по избор, зајакнување и еднаквост за жените и девојчињата ширум светот. Ограничувањето на пристапот до абортус не ги спречува луѓето да бараат абортус, тоа само го прави посмртоносен“, изјави портпаролот Стефан Дујарик.

Агенцијата на ОН за сексуално и репродуктивно здравје наведува дека „неверојатни 45 отсто од сите абортуси во светот се ризични, што ги прави најголема причина за смрт на мајките“.

Врховниот суд на САД денеска ја поништи 50-годишната пресуда со која се легализираше абортусот во целата земја, поради што милиони жени ќе го изгубат законското право на абортус.

sun win

sunwin club

tải sunwin

game bài sunwin sunwin game bài sunwin

sunwin