(ВИДЕО) ВО ЖИВО ОД АТМОСФЕРАТА ВО КАБИНЕТОТ НА ПРЕМИЕРОТ ЗАЕВ ПО ИЗГЛАСАНАТА ДОВЕРБА ВО СОБРАНИЕТО
(ВИДЕО) ВО ЖИВО ОД АТМОСФЕРАТА ВО КАБИНЕТОТ НА ПРЕМИЕРОТ ЗАЕВ ПО ИЗГЛАСАНАТА ДОВЕРБА ВО СОБРАНИЕТО
Пендаровски: Реакцијата на Радев спротивна на основниот принцип за немешање во внатрешните работи на друга државa
Пендаровски: Реакцијата на Радев спротивна на основниот принцип за немешање во внатрешните работи на друга државa
УШТЕ ЕДЕН ГОЛЕМ ТРИУМФ НА ВЛАДАТА - „Фридом Хаус“: С. Македонија со најголем раст на индексот на слободата во Европа
УШТЕ ЕДЕН ГОЛЕМ ТРИУМФ НА ВЛАДАТА - „Фридом Хаус“: С. Македонија со најголем раст на индексот на слободата во Европа
НИКОЛОВСКИ: Сите лаги на опозициската ВМРО-ДПМНЕ потонаа во вода
НИКОЛОВСКИ: Сите лаги на опозициската ВМРО-ДПМНЕ потонаа во вода
БРОИМЕ И СЕ ГРИЖИМЕ ЗА МЕНТАЛНОТО ЗДРАВЈЕ НА МИЦКОВСКИ: ОВА Е НЕГОВ ЈУБИЛЕЕН 100 ПОРАЗ ПО РЕД!!!
БРОИМЕ И СЕ ГРИЖИМЕ ЗА МЕНТАЛНОТО ЗДРАВЈЕ НА МИЦКОВСКИ: ОВА Е НЕГОВ ЈУБИЛЕЕН 100 ПОРАЗ ПО РЕД!!!
ЗАЕВ ГО РАЗБИ БЛЕФОТ НА МИЦКОВСКИ - ВЛАДАТА ДОБИ ДОВЕРБА ОД СОБРАНИЕТО СО 62 ГЛАСОВИ ЗА!
ЗАЕВ ГО РАЗБИ БЛЕФОТ НА МИЦКОВСКИ - ВЛАДАТА ДОБИ ДОВЕРБА ОД СОБРАНИЕТО СО 62 ГЛАСОВИ ЗА!
ДРАМА ВО СОБРАНИЕТО: ДЕНЕСКА ЌЕ БИДЕМЕ СВЕДОЦИ НА ЕДЕН ОД НАЈБРУТАЛНИТЕ ПОЛИТИЧКИ НОКАУТИ ВО МАКЕДОНСКАТА ПОЛИТИЧКА ИСТОРИЈА
ДРАМА ВО СОБРАНИЕТО: ДЕНЕСКА ЌЕ БИДЕМЕ СВЕДОЦИ НА ЕДЕН ОД НАЈБРУТАЛНИТЕ ПОЛИТИЧКИ НОКАУТИ ВО МАКЕДОНСКАТА ПОЛИТИЧКА ИСТОРИЈА
ЗЛАТКО МАРИН: Со задоволство денеска го потпишав Меморандумот за соработка со претседателот на Македонската голф-федерација, Наум Јанакиев, со што го отворивме патот за изградба на голф-терен во Аеродром
ЗЛАТКО МАРИН: Со задоволство денеска го потпишав Меморандумот за соработка со претседателот на Македонската голф-федерација, Наум Јанакиев, со што го отворивме патот за изградба на голф-терен во Аеродром

(ВИДЕО) ХЕРОЈ, ДРЖАВНИК ОД ПОЧЕТОК ДО КРАЈ: НЕВЕРОЈАТНАТА ПРИКАЗНА ЗА ТОА КАКО ЕДЕН ЧОВЕК ДВА МЕСЕЦА ПРЕД СИГУРНА СМРТ ОД РАК ГО СПАСИ АМЕРИКАНСКОТО ЈАВНО ЗДРАВСТВО ОД УКИНУВАЊЕ

* реклами ——————————————————————————————————————————————-

—————————————————————————————————————————————————–
Дејствијата се случуваа 2017-та година. Сенаторот Џон Меккејн имаше само уште два месеца живот, му пронајдоа рак на мозокот во напредна фаза. Тој е воен херој, бил заробен 4 години во Виетнам каде бил воен пилот. Не признал ништо за своите мисии и затоа бил ѕверски мачен. Потоа беше сенатор речиси пола век и два месеци пред да умре, гласаше против укинувањето на јавното здравство кое беше главна желба на Доналд Трамп и републиканците и иако и самиот е републиканец сепак реши да гласа против со тоа ги спаси над 20 милиони Американци кои се лечат на сметка на државата. Херој од почеток до крај, народски кажано, големо срце и големи муда! Не се знае што го натера да гласа така, дали омразата која ја имаше меѓу него и Трамп или пак врз него влијаеше болеста канцер па кај него се јавија симпатии за сите оние кои немаат пари да се борат со канцерот и само лежат дома и чекаат да умрат. Ако не си осигуран приватното лечење во САД чини стотици илјади долари до 1 милион зависи од болеста.

* реклами —————————————————————————————————————————————–

————————————————————————————————————————————————————

The Affordable Care Act (ACA), formally known as the Patient Protection and Affordable Care Act, and commonly known as Obamacare, is a United States federal statute enacted by the 111th United States Congress and signed into law by President Barack Obama on March 23, 2010. Together with the Health Care and Education Reconciliation Act of 2010 amendment, it represents the U.S. healthcare system’s most significant regulatory overhaul and expansion of coverage since the passage of Medicare and Medicaid in 1965.[1][2][3][4]

ACA’s major provisions came into force in 2014. By 2016, the uninsured share of the population had roughly halved, with estimates ranging from 20 to 24 million additional people covered.[5][6] The law also enacted a host of delivery system reforms intended to constrain healthcare costs and improve quality. After the law went into effect, increases in overall healthcare spending slowed, including premiums for employer-based insurance plans.[7]

The increased coverage was due, roughly equally, to an expansion of Medicaid eligibility and to changes to individual insurance markets. Both received new spending, funded through a combination of new taxes and cuts to Medicare provider rates and Medicare Advantage. Several Congressional Budget Office reports said that overall these provisions reduced the budget deficit, that repealing ACA would increase the deficit,[8][9] and that the law reduced income inequality by taxing primarily the top 1% to fund roughly $600 in benefits on average to families in the bottom 40% of the income distribution.[10]

The act largely retained the existing structure of Medicare, Medicaid and the employer market, but individual markets were radically overhauled.[1][11] Insurers were made to accept all applicants without charging based on pre-existing conditions or demographic status (except age). To combat the resultant adverse selection, the act mandated that individuals buy insurance (or pay a fine/tax) and that insurers cover a list of “essential health benefits”.

* реклами —————————————————————————————————————————————

————————————————————————————————————————————————-

Before and after enactment ACA faced strong political opposition, calls for repeal and legal challenges. In National Federation of Independent Business v. Sebelius, the Supreme Court ruled that states could choose not to participate in ACA’s Medicaid expansion, although it upheld the law as a whole.[12] The federal health exchange, HealthCare.gov, faced major technical problems at the beginning of its rollout in 2013. Polls initially found that a plurality of Americans opposed the act, although its individual provisions were generally more popular[13] and the law gained majority support by 2017.[14] The federal tax penalty for violating the individual mandate of the ACA was rescinded by President Donald Trump through the Tax Cuts and Jobs Act of 2017, starting in 2019.[15] This raised questions about whether the Affordable Care Act was still constitutional.[16] [17][18]

loading...

Watch Horimiya Episode 2 (https://animefreak.ws/m/ooZx/ep-2) at website https://animefreak.ws. See more attack on titan animefreak

Watch The Irregular at Magic High School: Visitor Arc Episode 9 (https://crunchyrollfree.com/m/aQLa/ep-9) at Crunchyroll free vrv premium account