Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
На младите им треба психолошка поддршка, која нема да трае само 15 минути
На младите им треба психолошка поддршка, која нема да трае само 15 минути
Град Скопје ќе доделува годишни стипендии од 24.000 денари за спортисти-средношколци
Град Скопје ќе доделува годишни стипендии од 24.000 денари за спортисти-средношколци
ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра
ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра
И Холандија го активира антикризниот план, ги вклучува термоелектраните
И Холандија го активира антикризниот план, ги вклучува термоелектраните
Петар Колев: Доколку Македонија не ја прифати подадената рака на Бугарија ќе биде целосно изолирана
Петар Колев: Доколку Македонија не ја прифати подадената рака на Бугарија ќе биде целосно изолирана

(ВИДЕО) ИЗРОДИ – ВАРВАРСКИ НАПАД НА РУСИТЕ: ПРАВАТ ТЕПИХ БОМБАРДИРАЊЕ НА ЦЕЛИОТ ГРАД ХАРКОВ, ИМА ЗАГИНАТИ И РАНЕТИ ЦИВИЛИ

Во нападот врз Харков повредени шест лица, меѓу кои и дете

Во ракетирањето на центарот на Харков повредени се шест лица, од кои едно е дете, а бројката на загинати се утврдува, соопшти Државната служба за вонредни состојби.

Украинските медиуми јавуваат дека е изгаснат пожарот што, по нападот, се појави на покривот од зградата на операта.

Шефот на регионалната државна управа во Харков, Олег Синегубов, изјави дека центарот на Харков и станбените квартови беа нападнати со системите „Град“ и крстосувачки ракети. Од нив, додаде тој, зафатени беа плоштадот во центарот на храдот, каде се наоѓа и зградата на подрачната државна управа.

Државната служба за вонредни состојби претходно соопшти дека во нападот на Харков утринава загинало едно лице, а тројца се повредени.

Хаг отвора истрага за воени злосторства во Украина

Главниот обвинител Карим Кан во понеделникот соопшти дека истрагата ќе се фокусира на можни злосторства сторени пред руската инвазија, но додаде дека „со оглед на проширувањето на конфликтот последниве денови, мојата намера е оваа истрага да ги опфати сите можни злосторства кои се под надлежност на мојата канцеларија, сторени од било која страна во конфликтот и на било кој дел од територијата на Украина“.

Судот веќе спроведе прелиминарна истрага за злосторства поврзани со насилното задушување на про-европските протести во Киев во 2014 и 2014 година, наводи за злосторства во Крим, кој Русија го присвои во 2014, како и во источна Украина.

Во 2020 година, тогашниот главен обвинител Фату Бенсуда рече дека првичната истрага утврдила индикации за „широк обем на однесување кое претставува воено злосторство и злосторство против човештвото“ во Украина. Но, оттогаш досега не беше отворена целосна истрага.

Кан вели дека сегашната истрага ќе ја опфати и претходната и ќе се прошири на можните злосторства сторени од почетокот на руската инвазија.

loading...

go88 app bắn cá go88 go88 khoá tài khoản

SunWin - Game bài uy tín - Link vào Sun Win mới nhất 2022 ông chủ nhà cái sunwin sunwin của tùng vàng