Тренчевска од Битола: Ја унапредуваме детската и социјална заштита, грижата за ранливите граѓани е наш приоритет
Тренчевска од Битола: Ја унапредуваме детската и социјална заштита, грижата за ранливите граѓани е наш приоритет
За прв пат по неколку децении, Соборот на СПЦ ја призна МПЦ – Охридска Архиепископија, нема веќе да има црква на Вранишковски која го носеше името ОА
За прв пат по неколку децении, Соборот на СПЦ ја призна МПЦ – Охридска Архиепископија, нема веќе да има црква на Вранишковски која го носеше името ОА
АФРИМ ГАШИ РЕЗИЗБРАН ЗА ЛИДЕР НА АЛТЕРНАТИВА, ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ БЕШЕ ГОСТИН НА КОНГРЕСОТ
АФРИМ ГАШИ РЕЗИЗБРАН ЗА ЛИДЕР НА АЛТЕРНАТИВА, ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ БЕШЕ ГОСТИН НА КОНГРЕСОТ
ЦРНИ ВРЕМИЊА ДОАЃААТ ЗА РУСИТЕ, ПАК ЌЕ ВОЗАТ КАНТИ НА КОИ ИМ ИСПАЃААТ ТРКАЛАТА НА СРЕД ПАТ: ВО ФАБРИКИТЕ НА РЕНО ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА МОСКВИЧ, А ТОКМУ ПОРАДИ ЛАДИТЕ И МОСКВИЧИТЕ СЕ РАСПАДНА СССР
ЦРНИ ВРЕМИЊА ДОАЃААТ ЗА РУСИТЕ, ПАК ЌЕ ВОЗАТ КАНТИ НА КОИ ИМ ИСПАЃААТ ТРКАЛАТА НА СРЕД ПАТ: ВО ФАБРИКИТЕ НА РЕНО ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА МОСКВИЧ, А ТОКМУ ПОРАДИ ЛАДИТЕ И МОСКВИЧИТЕ СЕ РАСПАДНА СССР
ПРЕМИЕРОТ ДА ЈА ПОВИКА НА СРЕДБА И ДА И СЕ ИЗВИНИ ВО ИМЕТО НА ВЛАДАТА: НОВИНАРКАТА НА САКАМДАКАЖАМ.МК СОЊА ДЕЛЕВСКА ПОВИКАНА ВО ПОЛИЦИЈА ЗА ОБЈАВЕН ТЕКСТ, ВОЗНЕМИРИЛА РАКОВОДИТЕЛКА ВО МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВДА
ПРЕМИЕРОТ ДА ЈА ПОВИКА НА СРЕДБА И ДА И СЕ ИЗВИНИ ВО ИМЕТО НА ВЛАДАТА: НОВИНАРКАТА НА САКАМДАКАЖАМ.МК СОЊА ДЕЛЕВСКА ПОВИКАНА ВО ПОЛИЦИЈА ЗА ОБЈАВЕН ТЕКСТ, ВОЗНЕМИРИЛА РАКОВОДИТЕЛКА ВО МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВДА
ШИЛЕГОВИ ПРОСЛАВИЈА 26 ГОДИНИ БРАК, ЈАСМИНА ШИЛЕГОВА СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА ГОСПОД ЗА ЉУБОВТА И ЗА ДЕЦАТА
ШИЛЕГОВИ ПРОСЛАВИЈА 26 ГОДИНИ БРАК, ЈАСМИНА ШИЛЕГОВА СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА ГОСПОД ЗА ЉУБОВТА И ЗА ДЕЦАТА
(ВИДЕО) Ковачевски: Младите се движечка сила во државата која ги предводи развојните процеси
(ВИДЕО) Ковачевски: Младите се движечка сила во државата која ги предводи развојните процеси
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) АХМЕТИ СО КОВАЧЕВСКИ, ГРУБИ, ЏАФЕРИ И САЛИ: Од Чаир, со огнена атмосфера од Шверцери, честитки за ФК Шкупи и успех во Европа
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) АХМЕТИ СО КОВАЧЕВСКИ, ГРУБИ, ЏАФЕРИ И САЛИ: Од Чаир, со огнена атмосфера од Шверцери, честитки за ФК Шкупи и успех во Европа

Водечката примабалерина на Бољшој ја напушта Русија: Јас сум против оваа војна со секое делче од мојата душа

Водечка примабалерина на Бољшој, која неодамна ја осуди руската инвазија на Украина, ја напушта земјата за да се приклучи на Холандскиот национален балет.

Олга Смирнова (30) минатата недела рече дека е „против оваа војна со секое делче од мојата душа“ и дека ја поддржуваат други руски балерини.

Холандскиот национален балет во средата за BBC News потврди дека Смирнова веднаш ќе започне со нив. Нејзиниот директор Тед Брандсен ја опиша како „исклучителна танчерка“.

Смирнова има дедо од Украина и се опиша себеси како „една четвртина Украинка“.

Пишувајќи претходно овој месец, Смирнова рече: „Во модерен и просветлен свет, очекувам цивилизираните општества да ги решаваат политичките прашања само преку мирни преговори.

„Никогаш не мислев дека ќе се срамам од Русија, отсекогаш сум бил горда на талентираните руски луѓе, на нашите културни и спортски достигнувања.

„Но, сега чувствувам дека е повлечена линија што го дели претходното и потоа. Боли што луѓето умираат, што луѓето ги губат покривите над главата или се принудени да ги напуштат своите домови.

„А кој би помислил пред неколку недели дека сето ова ќе се случи? Можеби не сме во епицентарот на воениот конфликт, но не можеме да останеме рамнодушни на оваа глобална катастрофа.

Брандсен го поздрави нејзиното доаѓање во изјава. „Привилегија е таа да танцува со нашата компанија во Холандија, дури и ако околностите што го поттикнаа овој потег се неверојатно тажни“, рече тој.

„Сепак, како компанија, задоволни сме што ни се придружува таков инспиративен танчер во Холандскиот национален балет“.

Компанијата соопшти дека Смирнова ќе биде пречекана „со раширени раце“, додавајќи дека нејзиното осудување на постапките на Русија „го направило неодржливо да работи во нејзината родна земја“.

Нејзината прва улога со компанијата ќе биде појавувањето во балетската класика „Рајмонда“, чија премиера ќе биде на 3 април во Амстердам.

Нејзините коментари ги следеа оние на кореографот и поранешен танчер Алексеј Ратмански (53), кој пораснал во Украина и кој објавил: „Путин мора веднаш да ја прекине оваа војна“

Ратмански беше уметнички директор на Балетот Бољшој четири години до 2008 година, а ја откажа премиерата во Московскиот театар Бољшој минатиот месец кога Русија ја нападна Украина.

Тој исто така објавува антивоени пораки од други балетски фигури. Тие го вклучуваат Владимир Шклјаров (37), главен танчер во балетот Марински и главен гостин во Кралскиот балет.

Според пораката објавена од Фејсбук профилот на Ратмански, Шклјаров рекол: „Јас сум против војната во Украина, јас сум за народот, за мирното небо над вашите глави“.

Дијана Вишнева, 45, поранешна главна танчерка во балетот Марински и солист на Маринскиот театар во Санкт Петербург, рече: „Го изразуваме нашето противење на војната и секоја насилна акција. Тага, жалење, зборови на поддршка и сочувство ги исполнуваат нашите срца“.

loading...

https://aniwatch1.com/. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

Naruto (Uncropped) (Dub) Episode 217

That Time I Got Reincarnated as a Slime (Dub) Episode 17

anime sites Attack on Titan Season 3

AniWatch Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation

watch anime free My Hero Academia

tải go88