ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
На младите им треба психолошка поддршка, која нема да трае само 15 минути
На младите им треба психолошка поддршка, која нема да трае само 15 минути
Град Скопје ќе доделува годишни стипендии од 24.000 денари за спортисти-средношколци
Град Скопје ќе доделува годишни стипендии од 24.000 денари за спортисти-средношколци
ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра
ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра

ПУТИН ЛАЖЕ КАКО ЃУБРЕ БЕСРАМНО – ЗА КАКВА ДЕНАЦИФИКАЦИЈА ЗБОРУВА ПУТИН КОГА ФАМИЛИЈАТА МИ ЗАГИНА ВО ХОЛОКАУСТОТ, КАЖА ЗЕЛЕНСКИ

Владимир Путин утрово ѝ објави војна на Украина со изговор дека сака да ја демилитаризира и денацифицира. Неколку часа порано, украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој има еврејски корени, го упати последниот апел за мир, демантирајќи ги неоснованите обвинувања од Путин дека Украина ја водат нацисти.

Тој директно ѝ се обрати на руската јавноста, и тоа на руски, неговиот мајчин јазик.

„Украина во вашите вести и Украина во реалноста се две сосема различни држави и главната разлика помеѓу нив е дека нашата е вистинската. Ви кажуваат дека сме нацисти. Но, како народот кој дал осум милиони животи во борбата против нацизмот може да поддржува нацизам?“, кажа Зеленски.

Тој во обраќањето не нагласи дека е Евреин.

„Како јас можам да бидам нацист? Објаснете му го тоа на мојот дедо, кој ја поминал целата војна во пешадијата на советската војска и починал како полковник во независна Украина“.

Зеленски додаде дека тројца браќа на дедо му биле жртви на Холокаустот. Тој ги повика Русите да ја осудат војната и да ја преиспитаат нејзината цена.

„За што се борите и против кого? Многумина од вас биле во Украина. Многумина од вас имаат семејство во Украина. Некои од вас студирале на украинските универзитети и имаат пријатели во Украина. Го знаете нашиот карактер, нашиот народ. Слушајте го разумот“, кажа Зеленски.

loading...

nạp tiền go88 bằng sms bảng cầu tài xỉu go88 go88 b52

sunwin mod Tải Sunwin Android, IOS, APK sunwin link