ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
На младите им треба психолошка поддршка, која нема да трае само 15 минути
На младите им треба психолошка поддршка, која нема да трае само 15 минути
Град Скопје ќе доделува годишни стипендии од 24.000 денари за спортисти-средношколци
Град Скопје ќе доделува годишни стипендии од 24.000 денари за спортисти-средношколци
ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра
ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра

За три месеци Русија во Украина претрпела загуби колку за 9 години во Авганистан, дневно гинат по околу 100 Украинци

Фото: Укринформ
Во последното ажурирање на разузнавачките податоци, британското Министерство за одбрана вели дека во првите три месеци од војната, Русија веројатно претрпела сличен број на жртви колку Советскиот Сојуз за време на деветгодишната војна во Авганистан, пренесе Би-би-си.

Како што велат од Британското министерство за одбрана, високата стапка на жртви – забележана во офанзивата во Донбас – може да се објасни со комбинација на лоша тактика на ниско ниво, ограничено воздушно покривање, недостаток на флексибилност и „команден пристап кој е подготвен да го засили неуспехот“.

Министерството за одбрана предвидува дека тие жртви, како што продолжуваат да растат, ќе станат поочигледни за руската јавност, а „јавното незадоволство од војната и подготвеноста да се изрази може да се зголеми“.

Тоа е нагласена референца. Советскиот Сојуз загуби најмалку 15.000 војници во авганистанскиот конфликт обидувајќи се да ја поддржи комунистичката влада. Војната стана крвав ќор-сокак и се смета за фактор за распадот на Советскиот Сојуз.

Истовремено, според украинскиот претседател Володимир Зеленски, Украина губи меѓу 50 и 100 животи на истокот на земјата секој ден.

Зеленски не даде повеќе детали, но се чини дека коментарите се референца за воени загуби и се знак за тоа колку жестоки се борбите на истокот. Руските сили ги засилија своите обиди да заземат градови во источниот регион Донбас, со фокус на градот Северодонецк.

Војната во Украина и ризиците што таа ги носи за светската економија ќе бидат тема и на Светскиот економски форум во Давос.

„Нашите први мисли се насочени кон војната во Украина“, рече основачот на Форумот, Клаус Шваб, презентирајќи ја програмата на овогодинешниот собир.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски треба да биде првиот што ќе одржи виртуелен говор. Гости на форумот се очекува да бидат градоначалникот на Киев Виталиј Кличко и неговиот брат Владимир.

Германскиот министер за економија Роберт Хабек ќе разговара со учесниците како дел од панел дискусијата за тоа како Германија има намера да стане помалку зависна од руските енергенси.

Во четврток во Давос треба да има говор и германскиот канцелар Олаф Шолц.

loading...

auto tài xỉu go88 app hack go88 cách tải go88 ios

otp sunwin sunwin pc tải sunwin online