22.8 C
Скопје
23/06/2024 07:49
МАКТЕЛ

  

     

 

Арсовска од новата влада ќе бара законски измени за зголемување на платите на пожарникарите

      

За Денот на пожарникарите, 20 Мај, Бригадата за противпожарна бригада на Скопје доби ново ветување за поголема плата и нови униформи. Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, на пожарникарите им вети дека ќе побара од новата влада, т.е. прво нешто што ќе го смени да бидат прописите што кои ја ограничуваат платата на пожарникарите.

   

„Прво, нашите пожарникари треба да имаат промена во условите од кои може да бидат платени. Тие лимитирани средствата што ги добиваат како надомест за нивната работа навистина се ниски. Тоа го утврдува законот и, за жал, ние како локална самоуправа не можеме да одиме над она што е утврдено со законските рамки, дури ни преку колективен договор. Затоа, апелот е лимитирачките услови што ги ограничуваат нивните бодови да бидат меѓу првите нешта што ќе бидат отстранети со нов пропис“, рече градоначалничката Арсовска.

 

Застаната пред пожарникарите, градоначалничката зборуваше и дека петнаесет години тие немаат нови униформи поради бирократски процедури. Очекува поништувањето на сегашниот правилник да биде исто така меѓу првите прописи што ќе ги смени новата влада, како и одобрувањето доволно средства од буџетот за нови вработувања.

   

     

„За да може да функционира скопската Противпожарна бригада како што треба, со својот полн капацитет, треба да има минимум 450 пожарникари, а во овој момент има 180. Пречка за ова претставуваат одобрувањето на средствата и бројката од дотациите што доаѓаат од буџетот, кои, за жал, во текот на овие изминати години немаше слух да биде надминато и да добиеме одобрение за пополнување на бројот од 180 до 450. Затоа повторно морам да апелирам, ова треба да биде една од првите работи што ќе се сменат“, рече градоначалничката Арсовска.

    

Најново

Хаос во Аргентина, повредени пратеници и полицајци во протестите, запалени и искршени автомобили и излози

Sase Ivanovski

НАПАДНАТА РУСКА НАФТЕНА РАФИНЕРИЈА Украина ги засилува нападите на руска територија

Sase Ivanovski

ДУИ е против влада со „нелигитимни Албанци“

Sase Ivanovski

МАКЕДОНСКИОТ РОМАН И СОВРЕМЕНИТЕ ТЕНДЕНЦИИ ВО СВЕТСКАТА КНИЖЕВНОСТ

Sase Ivanovski

Минатиот месец хоспитализирани две лица со конго-кримска хеморагична треска

Sase Ivanovski

Андријана Јаневска требало оваа година да не претставува на Евросонг: Еве зошто ја донела вистинската одлука според неа

Sase Ivanovski

Митко Јанчев: Донирај од срце за малата насмевка

Sase Ivanovski

Германската амбасада со честитки до Сиљановска за преземањето на нејзината улога како прва жена претседател

Sase Ivanovski

Регионална депонија во Свети Николе: Зошто да биде европска кога може да е дива

Sase Ivanovski

Пендаровски: Им честитам на победниците, само  целосно интегрирана во евроатлантските структури Македонија може да биде просперитетна и демократска држава

Sase Ivanovski

Украина ја претстави Викторија, портпаролка генерирана од вештачка интелигенција

Sase Ivanovski

СДСМ: Бојкоти и црни сценарија се одлика на ДПМНЕ

Sase Ivanovski

Бендевска: Во Битола во последните два дена зголемување на членството за 20%

Sase Ivanovski

Емил Јанески од Прилеп, Движењето ЗНАМ-За наша Македонија

Sase Ivanovski

Остин: На Украина ќе и стигне нова транша од шест милијарди долари

Sase Ivanovski

РУСИЈА СЕ СООЧУВА СО НЕДОСТИГ НА РАБОТНА СИЛА Дури 70% од фабриките го имаат тој проблем, алармира руската гувернерка

Sase Ivanovski

Николоски од Росоман: Идната влада на ВМРО-ДПМНЕ целосно ќе го изгради експресниот пат Прилеп-Градско до 2027 година

Sase Ivanovski

Под закана со огнено оружје oграбиле казино

Sase Ivanovski

Над 20 приведени во антитерористичка акција против Исламска држава во Турција

Sase Ivanovski

Историски потег на Ријад: Саудијците ја отвораат првата продавница за алкохол

Sase Ivanovski

Зошто Шведска е земјата во која живеат најосамените луѓе во светот

Sase Ivanovski

Мегапаркови во ниви и во маалски ќошиња

Sase Ivanovski

Караванот на Државна изборна комисија во посета и на руралните средини и маргинализираните групи

Sase Ivanovski

Премиерот на Папуа Нова Гвинеја по изјавата на Бајден дека неговиот вујко го изеле канибали:„Мојата земја не заслужува таква етикета“

Sase Ivanovski

Ковачевски: Со членството во ЕУ можеме да го искористиме нашиот национален потенцијал

Sase Ivanovski

ГАЛЕРИЈА: Највредните фрески во историјата на уметноста (прв дел)

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Спасовски во 360 на МТВ за претстојните избори: Патот по кој што се движиме, извесноста која ја нудиме кај граѓаните – немаат алтернатива во овој момент

Sase Ivanovski

Николоски како известител за БиХ од Советот на Европа: Клучно за напредокот на регионот е борбата против организираниот криминал и корупција, тоа е предуслов за влез во ЕУ и задржување на младите

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Ковачевски-Скуг: Северна Македонија останува фокусирана на стратешката цел за членство во ЕУ

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ МУ СЕ НАЛУТИ НА КОВАЧЕВСКИ ЗА СПОРЕДБАТА СО ДЕТЕ КОЕ САКА ПЛЕЈСТЕЈШН И ГО ПОВИКА НА ДУЕЛ ГРАДИ ВО ГРАДИ: Неинтелигентен хумор, друг пат пред да кажеш нешто размисли

Sase Ivanovski

ТИТО ИМАЛ ГОЛЕМ МЕРАК НА ОПЕРСКИ ПЕЈАЧКИ

Tamara Ivanovska

Лажни се дојавите за бомби на Скопскиот аеродром и во дел од училиштата

Tamara Ivanovska

СДСМ-Реакција на изнессени ставови на Христијан Мицкоски

Sase Ivanovski

Дополнително зголемување на каматните стапки на Народна банка, сега се на ниво од 4,25 проценти

Sase Ivanovski

Зечевиќ од Ресен: Вистински патриотизам денеска е обединување околу европски пат на земјата

Sase Ivanovski

Усвоени измените на законите за детска и социјална заштита, продолжуваме со грижа за граѓаните и ранливите категории

Sase Ivanovski
Вчитувам....