27.8 C
Скопје
14/07/2024 22:02
МАКТЕЛ

  

     

 

БЕШЕ КЛУЧЕН СВЕДОК: Ненадејно почина руски генерал

      

Ненадејно почина руски генерал, кој бил клучен сведок во познатиот корупциски скандал во Кремљ. Станува збор за Магомед Хандаев (61) познат уште и како Генералот на рускиот претседател Владимир Путин, кој бил клучен сведок во големиот корупциски скандал што го зафати руското Министерство за одбрана. Неговото тело е пренесено од Москва во неговиот роден Дагестан каде треба да биде погребан. Приведени се и поранешните соработници на Хандаев.

   

Тој беше началник на Дирекцијата за државни експертизи на руското Министерство за одбрана. Беше подреден на заменик министерот за одбрана Тимур Иванов (48), кој беше уапсен под сомнение за корупциски шеми вредни 9 милиони фунти и останува во притвор. Хандаев се сметаше за важен сведок во корупцискиот скандал што го погоди Министерството за одбрана. Неговата смрт е последната во низата необјаснети смртни случаи на водечки руски личности од почетокот на војната во Украина.

 

Претходно беше генерален директор на Главната дирекција за специјална градба. Имал голем број државни одликувања, меѓу кои и Орденот на Александар Невски. Новинската агенција „Компромат груп“ објави дека Хандаев имал „блиски врски со високи функционери чии активности неодамна го привлекле вниманието на агенциите за спроведување на законот“. Откако почна руската инвазија на Украина пред повеќе од две години, повеќе критичари на Путин починаа под сомнителни околности.

   

     

    

Најново

Владата донесе одлука за кризна состојба поради пожарите во траење од 30 дена

Sase Ivanovski

Градоначалникот Лимани се сретна со вицепремиерот Фетаи: Општина Гостивар е пример за транспарентност и добро владеење

Sase Ivanovski

СЕКОЈ ДОПИР НЕ МОРА ДА БИДЕ СЕКСУАЛЕН Кои се 7-те најчести грешки во предиграта?

Sase Ivanovski

Претрес во ресенско, пронајдена дрога, приведен дилер

Sase Ivanovski

Николовски: Испорачување перформанси со цел забрзување на транспортот и олеснување на трговијата

Sase Ivanovski

Никола Димитров дел од европската дипломатска елита – стана член на Групата на високо ниво за европска стратешка меѓузависност

Sase Ivanovski

Филков – Вал: Поддршка за реформите, јавна расправа за сите закони кои ќе се носат

Sase Ivanovski

Лефков: Грдото лице на власта на СДС и ДУИ, Филипче како министер аминуваше милионски тендери од Ирина Пановска кон фирмата на татко и

Sase Ivanovski

Даниела Бел од ОН: Детската болница во Киев многу веројатно е погодена од руски проектил

Sase Ivanovski

Од Кремљ велат дека со „максимално внимание“ го следат Самитот на НАТО

Sase Ivanovski

,Вдоми” затоа што животот е поубав со куче – Џони

Sase Ivanovski

127 санкционирани возачи во Скопје

Sase Ivanovski

Кривични пријави против пет лица за „злоупотреба на службената положба и овластување“ и против две лица за „несовесно работење во службата“

Sase Ivanovski

СРЕДБА БОЖИНОВСКА – АГЕЛЕР: Поддршка од САД за размена на искуства и знаење во сферата на енергетиката

Sase Ivanovski

Судскиот совет ја отфрли иницијативата за одговорност во Академијата за судии и обвинители

Sase Ivanovski

Ристески: Премиерот Мицкоски се што вети веќе исполнува, Македонија добива нова инвестиција од 35 милиони евра

Sase Ivanovski

Меланшон: Макрон мора да го признае поразот

Sase Ivanovski

Николоски објави: Трет мобилен оператор за пониски цени на граѓаните

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) РОВОВСКА БИТКА ВО ХАМБУРГ Франција беше поуспешна во пенал-серијата над Португалија

Sase Ivanovski

Шолц вети дека поддршката на ЕУ за Украина нема да ослабне, и покрај посетата на Орбан на Москва

Sase Ivanovski

Турција ќе се жали во Лозана за двојните стандарди на УЕФА

Sase Ivanovski

Френсис: Резултатите од различни избори нема да ја променат поддршката на ОН за Украина

Sase Ivanovski

Во Штип приведени две лица за издржување на затворски казни

Sase Ivanovski

ВМРО-ДПМНЕ електронски ќе попишува за да добие реален балансер

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КРВАВОТО МОМЧЕ ЛЕЖИ ДОДЕКА ГО РЕАНИМИРААТ Вознемирувачко видео од терористичкиот напад во Израел

Sase Ivanovski

Поранешен светски шампион пронајден мртов, полицијата се сомнева на убиство

Sase Ivanovski

Квотата е 20 000 странски работници, а се пополнува едвај третина

Sase Ivanovski

Хаос во Аргентина, повредени пратеници и полицајци во протестите, запалени и искршени автомобили и излози

Sase Ivanovski

НАПАДНАТА РУСКА НАФТЕНА РАФИНЕРИЈА Украина ги засилува нападите на руска територија

Sase Ivanovski

Арсовска од новата влада ќе бара законски измени за зголемување на платите на пожарникарите

Sase Ivanovski

ДУИ е против влада со „нелигитимни Албанци“

Sase Ivanovski

МАКЕДОНСКИОТ РОМАН И СОВРЕМЕНИТЕ ТЕНДЕНЦИИ ВО СВЕТСКАТА КНИЖЕВНОСТ

Sase Ivanovski

Минатиот месец хоспитализирани две лица со конго-кримска хеморагична треска

Sase Ivanovski

Андријана Јаневска требало оваа година да не претставува на Евросонг: Еве зошто ја донела вистинската одлука според неа

Sase Ivanovski

Митко Јанчев: Донирај од срце за малата насмевка

Sase Ivanovski

Германската амбасада со честитки до Сиљановска за преземањето на нејзината улога како прва жена претседател

Sase Ivanovski

Регионална депонија во Свети Николе: Зошто да биде европска кога може да е дива

Sase Ivanovski

Пендаровски: Им честитам на победниците, само  целосно интегрирана во евроатлантските структури Македонија може да биде просперитетна и демократска држава

Sase Ivanovski

Украина ја претстави Викторија, портпаролка генерирана од вештачка интелигенција

Sase Ivanovski

СДСМ: Бојкоти и црни сценарија се одлика на ДПМНЕ

Sase Ivanovski

Бендевска: Во Битола во последните два дена зголемување на членството за 20%

Sase Ivanovski

Емил Јанески од Прилеп, Движењето ЗНАМ-За наша Македонија

Sase Ivanovski

Остин: На Украина ќе и стигне нова транша од шест милијарди долари

Sase Ivanovski

РУСИЈА СЕ СООЧУВА СО НЕДОСТИГ НА РАБОТНА СИЛА Дури 70% од фабриките го имаат тој проблем, алармира руската гувернерка

Sase Ivanovski

Николоски од Росоман: Идната влада на ВМРО-ДПМНЕ целосно ќе го изгради експресниот пат Прилеп-Градско до 2027 година

Sase Ivanovski

Под закана со огнено оружје oграбиле казино

Sase Ivanovski

Над 20 приведени во антитерористичка акција против Исламска држава во Турција

Sase Ivanovski

Историски потег на Ријад: Саудијците ја отвораат првата продавница за алкохол

Sase Ivanovski

Зошто Шведска е земјата во која живеат најосамените луѓе во светот

Sase Ivanovski

Мегапаркови во ниви и во маалски ќошиња

Sase Ivanovski

Караванот на Државна изборна комисија во посета и на руралните средини и маргинализираните групи

Sase Ivanovski

Премиерот на Папуа Нова Гвинеја по изјавата на Бајден дека неговиот вујко го изеле канибали:„Мојата земја не заслужува таква етикета“

Sase Ivanovski

Ковачевски: Со членството во ЕУ можеме да го искористиме нашиот национален потенцијал

Sase Ivanovski

ГАЛЕРИЈА: Највредните фрески во историјата на уметноста (прв дел)

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Спасовски во 360 на МТВ за претстојните избори: Патот по кој што се движиме, извесноста која ја нудиме кај граѓаните – немаат алтернатива во овој момент

Sase Ivanovski

Николоски како известител за БиХ од Советот на Европа: Клучно за напредокот на регионот е борбата против организираниот криминал и корупција, тоа е предуслов за влез во ЕУ и задржување на младите

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Ковачевски-Скуг: Северна Македонија останува фокусирана на стратешката цел за членство во ЕУ

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ МУ СЕ НАЛУТИ НА КОВАЧЕВСКИ ЗА СПОРЕДБАТА СО ДЕТЕ КОЕ САКА ПЛЕЈСТЕЈШН И ГО ПОВИКА НА ДУЕЛ ГРАДИ ВО ГРАДИ: Неинтелигентен хумор, друг пат пред да кажеш нешто размисли

Sase Ivanovski

ТИТО ИМАЛ ГОЛЕМ МЕРАК НА ОПЕРСКИ ПЕЈАЧКИ

Tamara Ivanovska

Лажни се дојавите за бомби на Скопскиот аеродром и во дел од училиштата

Tamara Ivanovska

СДСМ-Реакција на изнессени ставови на Христијан Мицкоски

Sase Ivanovski

Дополнително зголемување на каматните стапки на Народна банка, сега се на ниво од 4,25 проценти

Sase Ivanovski

Зечевиќ од Ресен: Вистински патриотизам денеска е обединување околу европски пат на земјата

Sase Ivanovski

Усвоени измените на законите за детска и социјална заштита, продолжуваме со грижа за граѓаните и ранливите категории

Sase Ivanovski
Вчитувам....