ЗА СИТЕ ВЕРНИЦИ АНТИВАКСЕРИ ШТО МИСЛАТ ДЕКА ГОСПОД ЌЕ ГИ СПАСИ: ЕВЕ ШТО ВЕЛИ БИБЛИЈАТА ЗА ЛЕКАРИТЕ И МЕДИЦИНАТА
ЗА СИТЕ ВЕРНИЦИ АНТИВАКСЕРИ ШТО МИСЛАТ ДЕКА ГОСПОД ЌЕ ГИ СПАСИ: ЕВЕ ШТО ВЕЛИ БИБЛИЈАТА ЗА ЛЕКАРИТЕ И МЕДИЦИНАТА
(ВИДЕО) ГОВОРНИЧКА НА ПРОТЕСТОТ НА АНТИВАКСЕРИТЕ: ОВИЕ ОД ТЕРАСИТЕ ШТО НЕ ГЛЕДААТ НЕ МИСЛАТ ДЕКА СМЕ ЛУДАЦИ, НИЕ НЕ СМЕ ПРОТИВ ВАКЦИНИТЕ, НИЕ СМЕ ПРОТИВ ВЛАСТА?!?!
(ВИДЕО) ГОВОРНИЧКА НА ПРОТЕСТОТ НА АНТИВАКСЕРИТЕ: ОВИЕ ОД ТЕРАСИТЕ ШТО НЕ ГЛЕДААТ НЕ МИСЛАТ ДЕКА СМЕ ЛУДАЦИ, НИЕ НЕ СМЕ ПРОТИВ ВАКЦИНИТЕ, НИЕ СМЕ ПРОТИВ ВЛАСТА?!?!
(ВИДЕО) РАЗДОР ВО ДЕСНИЦАТА - АНТИВАКСЕРИТЕ МУ СЕ НАЛУТИЈА НА ВЛАДИКАТА ПЕТАР!
(ВИДЕО) РАЗДОР ВО ДЕСНИЦАТА - АНТИВАКСЕРИТЕ МУ СЕ НАЛУТИЈА НА ВЛАДИКАТА ПЕТАР!
ОД БИХАЧКА РАСПАЛИЈА СО ТЕШКА МУНИНИЦИЈА ПО ВМРОВЦИТЕ: Со рушењето на галијата се чистат остатоците од ѓубрето на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје
ОД БИХАЧКА РАСПАЛИЈА СО ТЕШКА МУНИНИЦИЈА ПО ВМРОВЦИТЕ: Со рушењето на галијата се чистат остатоците од ѓубрето на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје
ШОКАНТНА КОЛУМНА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА МАНУ, КОЦАРЕВ: АМЕРИКА ЌЕ СЕ РАСПАДНЕ, ЕУ НЕ НИ ТРЕБА, ДОГОВОРИТЕ ОД ПРЕСПА И СО БУГАРИЈА ГО ДЕСТАБИЛИЗИРААТ БАЛКАНОТ, ДА ЈА ПРОДОЛЖИМЕ ПОЛИТИКАТА НА ТИТО СО НЕВРЗАНИТЕ?!?!?!
ШОКАНТНА КОЛУМНА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА МАНУ, КОЦАРЕВ: АМЕРИКА ЌЕ СЕ РАСПАДНЕ, ЕУ НЕ НИ ТРЕБА, ДОГОВОРИТЕ ОД ПРЕСПА И СО БУГАРИЈА ГО ДЕСТАБИЛИЗИРААТ БАЛКАНОТ, ДА ЈА ПРОДОЛЖИМЕ ПОЛИТИКАТА НА ТИТО СО НЕВРЗАНИТЕ?!?!?!
СДСМ ГО УДРИ ВМРО МЕЃУ РОГОВИ: Николов да каже какво здравство ќе имавме за 600 милиони евра колку што е Скопје 2014
СДСМ ГО УДРИ ВМРО МЕЃУ РОГОВИ: Николов да каже какво здравство ќе имавме за 600 милиони евра колку што е Скопје 2014
ВАЉОН САЛИХУ: Скопјани паметат и кој го делеше и уназадуваше Скопје, а кој го спојува и рамномерно развива
ВАЉОН САЛИХУ: Скопјани паметат и кој го делеше и уназадуваше Скопје, а кој го спојува и рамномерно развива
КУНГ-ФУ ПРЕСМЕТКА НА СЕМАФОРИ ВО КИСЕЛА ВОДА Двајца возачи со тупаници ја делеа правдата, настрада и една жена
КУНГ-ФУ ПРЕСМЕТКА НА СЕМАФОРИ ВО КИСЕЛА ВОДА Двајца возачи со тупаници ја делеа правдата, настрада и една жена

УШТЕ ОВА НИ ФАЛЕШЕ, ЗНАЧИ 2020-ТА Е ГОДИНА НА ЧИСТО ПРОКЛЕТИЕ: ПОРАДИ БОЛЕСТА СИН ЈАЗИК СЛЕДИ ЗАБРАНА ЗА ПРОМЕТ И НА ПОКРУПНИОТ ДОБИТОК, ОВЦИТЕ И КОЗИТЕ, МОЖЕ ДА СНЕМА МЕСО ЗА ПРАЗНИЦИТЕ

Поради тековната забрана за промет на ситен добиток, свињи и прасиња и престојната за покрупната стока, на овците и козите, на сточниот пазар во Облешево од вторникот кога е пазарен ден имаше само 2-3 возила натоварени со десет грла; – Од ланската продажба. (Фото: СДК.МК)

Сточните пазари во Македонија пред три месеци добија забрана за промет на ситен добиток, свињи и прасиња поради појавата на болеста африканска свинска чума во соседните земји, а од Агенцијата за храна и ветеринарство најавија дека деновиве од истите превентивни причини ќе уследи забрана за промет и на покрупната стока, на овците и козите поради појавата на болеста син јазик. Од Агенцијата не можат да кажат до кога ќе трае првата забрана, а најмалку пак втората за која сточните пазари допрва ќе добијат решенија дека не смеат да вршат промет со сточниот фонд кој е во забранетата група.

„Сточниот пазар во селото Облешево, кој е најголемиот и првиот регистриран сточен пазар во Македонија, е пред затворање откако доби решение за забрана на промет на прасиња и свињи. Нема забрана за преживарите од групата на крупната стока како што се телиња, јунци, овци и кози, но на нашиот пазар 80 проценти од прометот се однесуваше на ситниот добиток, прасиња и свињи“, вели основачот и раководител на сточниот пазар во Облешево Стево Николов.

Овој пазар за промет го користеа голем број сточари од цела Источна Македонија за ситна стока, најмногу од кочанскиот и виничкиот крај, а за крупна стока од Малешевијата. Со дополнителните забрани што ќе уследат ,сточните пазари ќе бидат во уште потешка состојба. Порано, во вторник кога е пазарен ден во промет биле околу 250 грла ситна и крупна стока, но веќе три месеци имале слаба понуда само на 10-15 грла крупен добиток. Ги купувале главно трговци од Куманово и Скопје.

„Таксата за ситниот добиток изнесуваше од 30-50 денари, а за крупниот е 100 денари. Месечно губиме по 100.000 денари, што за наши прилики не е малку. Забраната за ситниот добиток, па и за покрупниот најмногу ќе ги погоди сточарите. Колку сточари имаат 100, па и по 200 прасиња, како и голем број овци и кози за продавање, но сега поради тоа што не можат ги пласираат размислуваат да ги ништат и повеќе да не одгледуваат со оглед и на високите производствени трошоци“, вели Николов.

Тој смета дека ако продолжи ваквата забрана ќе се наруши целокупното снабдување на пазарот и во наредните месеци, и ништо чудно за престојните празници прасето или месото од покрупниот добиток да го нема на трпезите, сточарите да се откажат од дејноста, а сточните пазари да стават клуч на врата.

loading...

WCOStream: Indie Anibox: Selma's Protein Coffee anime episode Full online free at https://wcostream.cc anime

Website https://animekisa.in: Watch Rowdy Sumo Wrestler Matsutaro!! animekisa Episode 23 animekisa

Viper's Creed Episode 12

AnimeFLV: [email protected] anime episode 64 online free at https://animeflv.uk anime

Beatstars: https://www.beatstars.com/kissanimemx/about

V4 phpfox: https://v4.phpfox.com/kissanimemx