ИНТЕРЕСНА СЛУЧАЈНОСТ: ВО ИСТ ДЕН НА ДВЕ ТЕЛЕВИЗИИ ГОСТУВА ИСТ РЕЛИГИСКИ ЕКСПЕРТ НА ТЕМА МПЦ СПЦ
ИНТЕРЕСНА СЛУЧАЈНОСТ: ВО ИСТ ДЕН НА ДВЕ ТЕЛЕВИЗИИ ГОСТУВА ИСТ РЕЛИГИСКИ ЕКСПЕРТ НА ТЕМА МПЦ СПЦ
БОМБА НА ХАРИ КОСТОВ: ДА ИМ СЕ ЗАБРАНИ НА МЛАДИТЕ ПОД 30 ГОДИНИ ДА СЕ БАВАТ СО ПОЛИТИКА, НАМЕСТО ДА ЛЕПАТ ПЛАКАТИ И ДА ЧЕКАТ ПАРТИИТЕ ДА ГИ УХЛЕБАТ ДА УЧАТ ДА ЗАРАБОТАТ ПАРИ НА ПАЗАРОТ НА ТРУД
БОМБА НА ХАРИ КОСТОВ: ДА ИМ СЕ ЗАБРАНИ НА МЛАДИТЕ ПОД 30 ГОДИНИ ДА СЕ БАВАТ СО ПОЛИТИКА, НАМЕСТО ДА ЛЕПАТ ПЛАКАТИ И ДА ЧЕКАТ ПАРТИИТЕ ДА ГИ УХЛЕБАТ ДА УЧАТ ДА ЗАРАБОТАТ ПАРИ НА ПАЗАРОТ НА ТРУД
Петков по средбата со Ковачевски: Си ветивме дека конструктивниот дијалог ќе продолжи
Петков по средбата со Ковачевски: Си ветивме дека конструктивниот дијалог ќе продолжи
ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА? Митови за менталното здравје
ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА? Митови за менталното здравје
Трајанов: САД ќе ги седнат С. Македонија и Бугарија на иста маса
Трајанов: САД ќе ги седнат С. Македонија и Бугарија на иста маса
АПЕЛ ЗА ПОМОШ ЗА СЕМЕЈСТВОТО НА МАЛАТА НИЛ НАСУФОСКИ
АПЕЛ ЗА ПОМОШ ЗА СЕМЕЈСТВОТО НА МАЛАТА НИЛ НАСУФОСКИ
Делегација на СПЦ преводена од Патријархот Порфириј пристигна во Скопје
Делегација на СПЦ преводена од Патријархот Порфириј пристигна во Скопје
Ковачевски: Не може да се зборува за каков било напредок со Бугарија, разговорите продолжуваат
Ковачевски: Не може да се зборува за каков било напредок со Бугарија, разговорите продолжуваат

ЕУ го одобри лекот на „Астра Зенека“ за спречување на симптомите на ковид-19

Резултатите од третата фаза на студијата покажуваат дека антителото значително го намалува ризикот од развој на симптоми на ковид-19 и обезбедува заштита најмалку шест месеци. Лекот има неутрализирачка активност против сојот омикрон BA.2, кој е најраспространет во Европа

Европската агенција за лекови го одобри лекот на „Астра Зенека“, кој е комбинација на антитела со продолжено дејство за спречување на развојот на симптомите на ковид-19, кој би се користел пред изложување на вирусот, кај широка популација на возрасни и адолесценти над 12 години и со тежина од најмалку 40 килограми.

Резултатите од третата фаза на студијата покажуваат дека антителото значително го намалува ризикот од развој на симптоми на ковид-19 и обезбедува заштита најмалку шест месеци. Лекот има неутрализирачка активност против сојот омикрон BA.2, кој е најраспространет во Европа.

Луѓето кои не се соодветно заштитени по примањето на некоја од вакцините за ковид може да имаат значителна корист од превенцијата што ја обезбедува овој лек, се вели во образложението. Тука се опфатени и луѓе со имунокомпромитиран статус, како што се пациенти со рак или пациенти со трансплантација на органи или оние на имуносупресивна терапија со лекови, кои заедно сочинуваат околу еден отсто од популацијата. Луѓето кои се изложени на висок ризик од изложеност на вирусот САРС-КоВ-2 исто така може да имаат корист од заштитата што ја обезбедува ова антитело, велат од ЕМА.

Одобрувањето на Европската комисија се заснова на резултатите од клиничката студија која покажале 83% намалување на ризикот од развој на симптоми на ковид-19.

Сите претходни студии ја покажаа ефикасноста на антителата против сите видови на вирусот за доволно да ги заштитат дури и особено ранливите категории на пациенти.

Оваа комбинација на антитела е во споменатата индикација, спречување на развој на симптоми на ковид-19, веќе регистрирана за итна употреба во САД и условно одобрена во Велика Британија од регулаторната агенција за лекови и медицински производи.

Дополнително, САД, како и голем број земји во Европа, како Франција, Германија, Италија, Шпанија и Чешка веќе имаат договори за снабдување со ова антитело во нивните земји.

СПОДЕЛИ

loading...

watch anime online. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

Attack on Titan Final Season

AnimeFreak Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation

anime online AnimeFreak My Hero Academia Season 5 (Dub)

AnimeFreak Dragon Ball (Dub) Episode 151

old animefreak Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba