(ВИДЕО) МАКЕДОНЦИТЕ ВО ХАЛКИДИКИ ЗАЧУДЕНИ КОЛКУ СЕ ЗАЕВИ СКРОМНИ: ЛЕТУВААТ ЗАЕДНО СО ОБИЧНИОТ НАРОДОТ НА ЕФТИНА ПЛАЖА ВО ПЕФКОХОРИ НА ПРВИОТ КРАК, НЕ СЕ НА ЕГЗОТИЧНИ ДЕСТИНАЦИИ КАКО МИКОНОС, МАЛДИВИ, ЕГИПЕТ, КУБА, СЕЈШЕЛИ
(ВИДЕО) МАКЕДОНЦИТЕ ВО ХАЛКИДИКИ ЗАЧУДЕНИ КОЛКУ СЕ ЗАЕВИ СКРОМНИ: ЛЕТУВААТ ЗАЕДНО СО ОБИЧНИОТ НАРОДОТ НА ЕФТИНА ПЛАЖА ВО ПЕФКОХОРИ НА ПРВИОТ КРАК, НЕ СЕ НА ЕГЗОТИЧНИ ДЕСТИНАЦИИ КАКО МИКОНОС, МАЛДИВИ, ЕГИПЕТ, КУБА, СЕЈШЕЛИ
БРАВО - НОВИ ГРАДИНКИ ВО КИСЕЛА ВОДА: УСЈЕ ЗА ПРВПАТ ДОБИВА ГРАДИНКА, НАСКОРО ГРАДИНКА И ВО РАСАДНИК
БРАВО - НОВИ ГРАДИНКИ ВО КИСЕЛА ВОДА: УСЈЕ ЗА ПРВПАТ ДОБИВА ГРАДИНКА, НАСКОРО ГРАДИНКА И ВО РАСАДНИК
БОМБА НА ОСМАНИ: Нема потреба да се гласа во собрание за францускиот предлог, тој е во рамки на декларацијата усвоена лани, се нудам да одам во ВМРО ДПМНЕ да им го објаснам предлогот
БОМБА НА ОСМАНИ: Нема потреба да се гласа во собрание за францускиот предлог, тој е во рамки на декларацијата усвоена лани, се нудам да одам во ВМРО ДПМНЕ да им го објаснам предлогот
ОСМАНИ: СПОРЕД ПРОТОКОЛОТ КОЈ ЌЕ ГО ОБЈАВИМЕ УТРЕ СЕ ПРЕДВИДУВА ОТВОРАЊЕ НА АРХИВИТЕ ВО ДВЕТЕ ЗЕМЈИ И РЕХАБИЛИТАЦИЈА НА ЖРТВИТЕ ОД КОМУНИЗМОТ
ОСМАНИ: СПОРЕД ПРОТОКОЛОТ КОЈ ЌЕ ГО ОБЈАВИМЕ УТРЕ СЕ ПРЕДВИДУВА ОТВОРАЊЕ НА АРХИВИТЕ ВО ДВЕТЕ ЗЕМЈИ И РЕХАБИЛИТАЦИЈА НА ЖРТВИТЕ ОД КОМУНИЗМОТ
ОСМАНИ: ГОВОРОТ НА ОМРАЗА КОН БУГАРИЈА НЕМА ДА СЕ ТАРГЕТИРА СО ЦЕНЗУРА ТУКУ СО АПЕЛИ И СООПШТЕНИЈА
ОСМАНИ: ГОВОРОТ НА ОМРАЗА КОН БУГАРИЈА НЕМА ДА СЕ ТАРГЕТИРА СО ЦЕНЗУРА ТУКУ СО АПЕЛИ И СООПШТЕНИЈА
ЌЕ ПАЃААТ РУСКИ АВИОНИ И ХЕЛИКОПТЕРИ ВО УКРАИНА: АМЕРИКА ПРАЌА ВО УКРАИНА НАЈСОВРЕМЕНИ СИСТЕМИ ЗА АНТИ ВОЗДУШНА ОДБРАНА ВРЕДНА 800 МИЛИОНИ ДОЛАРИ
ЌЕ ПАЃААТ РУСКИ АВИОНИ И ХЕЛИКОПТЕРИ ВО УКРАИНА: АМЕРИКА ПРАЌА ВО УКРАИНА НАЈСОВРЕМЕНИ СИСТЕМИ ЗА АНТИ ВОЗДУШНА ОДБРАНА ВРЕДНА 800 МИЛИОНИ ДОЛАРИ
НОВ ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД НА РУСИТЕ: СО РАКЕТИ УБИЕНИ 30 ЖИТЕЛИ НА ОДЕСА
НОВ ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД НА РУСИТЕ: СО РАКЕТИ УБИЕНИ 30 ЖИТЕЛИ НА ОДЕСА
ОСМАНИ: Се разбира дека секое решение, предлог, којшто треба да задоволи две страни е компромисен и дека не е идеален само за едната страна, било кој предлог ќе треба да ги остави двете страни подеднакво задоволни или незадоволни
ОСМАНИ: Се разбира дека секое решение, предлог, којшто треба да задоволи две страни е компромисен и дека не е идеален само за едната страна, било кој предлог ќе треба да ги остави двете страни подеднакво задоволни или незадоволни

ШЕФОТ НА ТЕСЛА СТАНА НАЈГОЛЕМ АКЦИОНЕР ВО ТВИТЕР, НАЈАВИ ВОВЕДУВАЊЕ НА КОПЧЕ ЕДИТ ЗА ТВИТОВИТЕ: Елон Маск купи 9,2 отсто од Твитер за 2,9 милијарди долари и стана најголем акционер

Акциите на платформата скокнаа по веста дека шефот на „Тесла“ и „Спејс икс“ поседува 9,2 отсто од компанијата

Милијардерот Елон Маск презеде удел во Твитер за речиси 3 милијарди долари и стана најголемиот акционер на популарната платформа за микроблогирање.

Најбогатиот човек на светот, кој има склоност кон ексцентрично однесување кое често вклучува објави на Твитер, се стекна со 9,2 отсто од акциите на Твитер, според поднесоците до Комисијата за хартии од вредност на САД (SEC) во понеделникот.

Шефот на „Тесла“ и „Спејс икс“, кој со повеќе од 80 милиони следбеници е рангиран во првите 10 најпопуларни корисници на Твитер на глобално ниво, плати 2,89 милијарди долари за уделот по затворената цена на акцијата на „Твитер“ во петокот.

Акциите на страницата за микроблогирање пораснаа за дури 26 отсто во претпазарното тргување по ваквите вести, додавајќи повеќе од 8 милијарди долари на пазарната вредност од 31,5 милијарди долари пред да се објави интересот на Маск. По скокот на цената на акциите, уделот на Маск сега вреди околу 3,6 милијарди долари.

Маск, кој само минатата недела рече дека „сериозно размислува“ за изградба на сопствена платформа за социјални медиуми, сега има удел од над четири пати повеќе од оној на ко-основачот на Твитер Џек Дорси од 2,25 отсто.

Педесет годишникот – кој има лично богатство проценето на 289 милијарди долари, речиси 100 милијарди долари повеќе од следната најбогата личност во светот, основачот на Амазон, Џеф Безос – често се наоѓаше во неволја поради твитање спорни забелешки.

Еден од многуте контроверзни моменти на Маск на Твитер е и оној кога Вернон Ансворт, нуркачот кој помогна да се спаси тим млади фудбалери заглавени во поплавената пештера во Тајланд, го нарече „педо момче“ откако го критикуваше неговиот план да ги спаси со подморница.

Маск на крајот ги избриша твитовите и му се извини на Ансворт, кој тужеше за отштета од 190 милиони долари за твитовите. Поротата утврди дека шефот на „Тесла“ не го клеветил Ансворт, а по пресудата Маск им рекол на новинарите во ходникот на судницата: „Мојата вера во човештвото е вратена“.

Аналитичарите веруваат дека уделот на Маск, кој беше силно критичен кон Твитер, веројатно ќе резултира со негово активно интересирање за страницата за микроблогирање што може да доведе до откуп.

„Би го очекувале овој пасивен влог како почеток на пошироки разговори со одборот/менаџментот на Твитер што на крајот може да доведе до активен удел и потенцијална поагресивна сопственичка улога на Твитер“, рече Ден Ајвс, аналитичар во Wedbush Securities.

loading...

go88 pc go88 có hợp pháp không go88 online

sunwin mới nhất