На младите им треба психолошка поддршка, која нема да трае само 15 минути
На младите им треба психолошка поддршка, која нема да трае само 15 минути
Град Скопје ќе доделува годишни стипендии од 24.000 денари за спортисти-средношколци
Град Скопје ќе доделува годишни стипендии од 24.000 денари за спортисти-средношколци
ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра
ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра
И Холандија го активира антикризниот план, ги вклучува термоелектраните
И Холандија го активира антикризниот план, ги вклучува термоелектраните
Петар Колев: Доколку Македонија не ја прифати подадената рака на Бугарија ќе биде целосно изолирана
Петар Колев: Доколку Македонија не ја прифати подадената рака на Бугарија ќе биде целосно изолирана
Министерството за надворешни работи со осуда на говорот на омраза во Народното собрание на Бугарија
Министерството за надворешни работи со осуда на говорот на омраза во Народното собрание на Бугарија
Скопје и Софија ги поставија „црвените линии“ за старт на преговорите, на потег сега е Париз
Скопје и Софија ги поставија „црвените линии“ за старт на преговорите, на потег сега е Париз
ГРАД СКОПЈЕ: Целосно реконструирани вело патеки и формиран нов зелен појас од над 16.000 квадратни метри на булеварот Видое Смилевски Бато и булеварот Србија
ГРАД СКОПЈЕ: Целосно реконструирани вело патеки и формиран нов зелен појас од над 16.000 квадратни метри на булеварот Видое Смилевски Бато и булеварот Србија

(ВИДЕО) Украина победи на Евровизија!

Вечерва во Торино, Италија се одржа 66-та по ред Евровизија. Во финалето настапија 25 земји, а се пееше на 12 јазици.
Победата ја однесе Украина со песната ,,Стефанија” на Калуш Оркестра.

Иако според гласовите од националните жири комисии, најмногу поени доби Обединетото Кралство -283, потоа следуваа Шведска – 258 и Шпанија – 231 поен, сепак одлучувачки беа поените од страна на гледачите.
Заедно со гласовите од гледачите најмногу поени освои Украина – 631. Зад Украина е Обединетото Кралство со 466 поени за Сем Рајдер, кој песната ,,Space man” ја напишал за само 12 минути, а на трето место е Шпанија со Шанел Тереро и песната ,,Сло Мо”.

Уште од самиот почеток, кога беа промовирани песните на земјите учеснички, Украина со песната ,,Стефанија” на Калуш Оркестра важеше за фаворит и константно го држеше првото место во обложувалниците. Инаку, членот на бендот, Ихор, и минатата година учествуваше на Евровизија во Ротердам, но со друг бенд, односно со ГО-А, со песната ,,Шум”.

Србија и Констракта, и покрај тоа што доби низа на позитивни критики, сепак освои вкупно 312 поени и заврши на петтото место.

Македонија со песната ,,Кругови” на Андреа не успеа да се пласира во финалето, а од МРТ најавија дека размислуваат од наредната година земјата да не учествува на Евровизија.

Еве ги сите песни од финалето:

loading...

danh bai go88 go88 lmhmod danh bai doi thuong go88

sunwin life sunwin 4050 cm cnc laser engraver nạp tiền sunwin bị từ chối