6.8 C
Скопје
03/12/2022 05:45
МАКТЕЛ

Спасовски во интервју за Слободна ТВ: РСМ има најдобри резултати во регионот во справувањето со илегалната миграција

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, во интервју за „Слободен печат“, Слободна Телевизија, во емисијата „НА КРАЈОТ ОД …“, одговарајќи на прашање за тоа кои се послабите точки во делот на безбедноста, рече дека не можат да се одминат глобалните ризици и предизвици бидејќи тие не не одминуваат.

 

„Кога зборуваме за безбедноста генерално не можете да ги одделите глобалните ризици и предизвици во делот на безбедноста, бидејќи тие не не одминуваат, напротив, во однос на справување со тие предизвици, сигурно дека имате секундарни влијанија кои допринесуваат за криминални актвности од друг аспект. На пример, миграцијата, таа е од 2015 година актуелна како глобален проблем, меѓутоа не датира од 2015, тогаш добива на интензитет, илегална миграција секогаш имало. Во 2015 и 2016 – 1.100.000 мигранти поминале низ територијата на државата. Тука, криумчарењето на мигранти, трговијата со дрога, криумчарењето на оружје итн, секогаш е поврзано со транснационалниот криминал којшто го имаме, нормално, организираниот криминал и корупција како феномени во општеството, не кај нас, секаде во светот. Меѓутоа овде, на овие простори, мислам дека сѐ уште треба да се јакнат многу механизмите на заштита, антикорупциските политики, елементи на заштита и во институциите. Во јавноста се гради таква перцепција, дека во државата треба да се одработи да нема корупција. да нема криминал – тоа не е вистинската цел. Да, треба да се сведе на минимум, а како? Преку мерки инструменти, а таму каде ќе се појави криминалот и корупцијата, ефикасно да реагира системот. Тоа е вистинскиот одговор на системот”, појасни министерот Спасовски.

  

На прашањето дали сѐ уште ни се преслаби институциите, министерот Спасовски беше категоричен дека таква констатација не е реална поради, како што кажа, фактот на индикациите, како што е Глобалниот индекс на мир 2022 година, според кој РСМ е најбезбедна на Западен Балкан, при што додаде:

„Ако се преслаби сите служби, тогаш овие индикации коишто ги имаме во делот на безбедноста нема да бидат на тоа ниво. Меѓутоа, дали може да се јакне капацитетот на сите служби уште – да, треба многу и во судството и во обвинителство итн”, додаде министерот Спасовски.

Во однос на прашањето за илегална миграција, министерот Спасовски истакна дека во регионот, Република Северна Македонија има најдобри резултати во справувањето со миграцијата и двојно зголемена ефикасност во откривањето, споредбено со 2021 година.

„Ние оваа година имаме зголемување на обидите за илегално преминување, ако споредиме со истиот период да речеме во 2021 година. Меѓутоа имаме намалување ако споредиме со  периодот од 2020 година. Затоа, ако говориме за државите од регионот, РСМ има најдобри резултати во справувањето со миграцијата. Вториот момент е криумчарењето на мигранти, тука е клучната работа. Ние имаме речиси двојно зголемување од 2021 до 2022, двојно зголемување во ефикасноста во откривање на мигранти. Постојат групи со лица и од државата, а и имаме и странски државјани, најчесто тоа се лица кои се практично мигранти кои ја поминале рутата и учествуваат во тоа. Го знаат патот, знаат да ги направат комуникациите, меѓутоа за голем дел од овие нелегални активности, благодарение на таа стратешка поставеност на МВР на целата територија на државата, ние имаме одлична ефикасност”, подвлече министерот Спасовски.

         

Најново

(ВИДЕО) ДИРЕКТОРОТ НА ЦЕНТАРОТ ЗА КРЕИРАЊЕ НА ПОЛИТИКИ КОЈ Е ФИНАНСИРАН ОД ШВЕДСКА, ЖИДАС ДАСКАЛОВСКИ ЛАЖЕ НА ТВ: Во моментов има повеќе медиуми што ја фалат владата од медиуми што ја критикуваат?!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЛЕНКО СЕ ЖАЛИ: Оф роуд емисии нема затоа што Грујо падна и ВМРО ДПМНЕ веќе не ми дава по десетици иљади евра за сезона

Sase Ivanovski

(Видео) Беџети: Не се работело за дипломи, туку за постапка за издавање на одредени уверенија кои немаат валидност во правниот промет

Tamara Ivanovska

МИСТЕРИЈА: ОД КАДЕ МУ НА АПАСИЕВ 15 000 ЕВРА МЕСЕЧНО ЗА 25 КАНЦЕЛАРИИ НА ЛЕВИЦА ШИРУМ ЗЕМЈАТА?!

Sase Ivanovski

КОРУПЦИЈАТА ВЕ КОЧИ НА ПАТОТ КОН ЕУ Американската амбасадорка ни постави дијагноза

Tamara Ivanovska

ВО МАКЕДОНИЈА ЌЕ СЕ ОТВОРИ УШТЕ ЕДЕН БУГАРСКИ КЛУБ, ОВОЈПАТ ВО КАВАДАРЦИ! Отворањето е предвидено за 11 декември

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) ЛЕВИЦА ОТВОРИ КАНЦЕЛАРИЈА ВО КОЧАНИ, 25-ТА ПО РЕД ШИРУМ ЗЕМЈАТА, АПАСИЕВ ВЕЛИ ЦЕЛТА ИМ БИЛА ДА ЈА УНИШТАТ СДСМ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОМБА НА ПАЛЕВСКИ: МАКЕДОНЦИТЕ НАМЕСТО ДА ПРАВАТ КЛУБОВИ ДА НАПРАВАТ ПАРТИЈА ВО БУГАРИЈА И ДА ВЛЕЗАТ ВО БУГАРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ И ДА ИНИЦИРААТ ПРОМЕНА НА УСТАВОТ

Sase Ivanovski

КОВАЧЕВСКИ И АРСОВСКА ЌЕ ГО ОСТАВАТ СКОПЈЕ БЕЗ ЈАВЕН ТРАНСПОРТ! На тајни средби ги договараат набавките, тврди Стефан Андоновски од ВМРО-ДПМНЕ

Tamara Ivanovska

ДЕДОМРАЗОВЦИ, ЗАГРЕЈТЕ СЕ! Почна пријавувањето на традиционалната Дедомразовска трка

Tamara Ivanovska

Закани кон Левица од советниците на ВМРО-ДПМНЕ во Аеродром: “Затоа ќе јадат ќотек, не за џабе ќе му ја дупнеа главата!”

Tamara Ivanovska

ЛЕНИН БИЛ МИЛИОНЕР: Имам многу пари, и не се срамам дека сум богат, да не лажат дека сум имал само еден скап мотор, имам неколку скапи мотори плус и џипови имам

Sase Ivanovski

Изгореа мазда во Кисела Вода и мерцедес во Ченто

Tamara Ivanovska

Петровски: Ѝ се закануваа на Арсовска дека ќе ѝ сечат раце, нозе, се закануваа со деца – Големите партии станаа мафијашки структури!

Tamara Ivanovska

Никовски: Пругата кон Бугарија е големо промашување

Tamara Ivanovska

Левица го подбра Наумче: Вака ли се развива “европски” спорт како што ветуваше во кампањата за промена на името?

Tamara Ivanovska

Андоновски: Имаме сомнежи дека Ковачевски и Арсовска на тајните средби договарале бизнис набавки меѓу кои и набавка со бизнис партнерот од коалицијата на СДСМ

Tamara Ivanovska

Маричиќ за Поглавје 23: Судската реформа клучна за пристапување во ЕУ, имаме уште за работа

Tamara Ivanovska

Средба Бесими – Агелер: РС Македонија одлучно чекори кон ЕУ, САД значаен партнер за реформите на тој пат

Tamara Ivanovska

ПЕНДАРОВСКИ: Посета на ученици од ООУ „Ѓорги Сугарев” – Битола во рамки на Отворен Кабинет

Tamara Ivanovska

Бесими и Шијаочин Ју потпишаа Договор за грант од ЕУ за кофинансирање на проектот на СБ за модернизација на земјоделството

Tamara Ivanovska

Мицкоски: Нов увоз на струја и ново авансно „херојско” плаќање, за само 3 дена од 5-ти до 7-ми декември, ЕСМ ќе увезе струја во вредност од околу 4.200.000 евра

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) ЈОВАНОВСКИ: Се откажавме од тоа веднаш да се плати главниот долг од 60 милиони денари, бараме да ни пуштат само 5 милиони денари колку гориво да ставиме, средбата со секретарот на Град Скопје беше многу тензична, полна со емоции, буквално го молевме да ни пушти пари доведени сме до питачки стап

Sase Ivanovski

Владата и Биатлон федерацијата реализираа Конференција за родова еднаквост во спортот

Tamara Ivanovska

85 санкции за брзо возење на територија на СВР Битола

Tamara Ivanovska

Јовановски: Речиси 1,3 милиони евра е долгот кон приватните превозници

Tamara Ivanovska

Ајде да пошумуваме заедно – Акција за пошумување на опожарено подрачје во село Петралица, општина Ранковце

Sase Ivanovski

Ковачевски: Треба да продолжи дискусијата за прогресивното одданочување

Tamara Ivanovska

Директорката од Петровец:„На е-маилот се гледа до кои училишта е пратена пораката, зошто МВР не не контактираше?“

Tamara Ivanovska

ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ ГОТВЕШЕ ОБРОЦИ СО ЛИЦАТА СО ПОПРЕЧЕНОСТ ПО ПОВОД ДЕНОТ НА ЛИЦАТА СО ПОПРЕЧЕНОСТ

Sase Ivanovski

За Османи скандалот со државјанството на Онишченко е тежок удар и голема дамка

Tamara Ivanovska

УСАИД одбележува 30 години партнерство со Северна Македонија

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) СТОЈАНОВСКИ: ПЕНОВ ГРЕШИ КОГА ВЕЛИ ДЕКА ОПШТИНИТЕ ТРЕБА ДА ГИ ЗГОЛЕМАТ ДАВАЧКИТЕ ЗА ДА НЕ ЗАГЛАВАТ ВО ДОЛГОВИ

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) САШЕ ПОЛИТИКО РАСПАЛИ ПО СТОЈАНОВСКИ: ВИЕ ВМРОВЦИТЕ САКАТЕ ЕМ ДА ЈА ИМАТЕ ТОРТАТА ЕМ ДА ЈА ИЗЕДЕТЕ ТОРТАТА, ЕПА НЕ БИВА ТАА РАБОТА

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) СТОЈАНОВСКИ: УСПЕАВМЕ ДА ГИ НАДГЛАСАМЕ СДСМ И ДУИ И ДА ИЗГЛАСАМЕ АМАНДМАН ЗА ПОКАЧУВАЊЕ НА 15% НА ПЛАТИТЕ НА БУЏЕТАРИТЕ

Tamara Ivanovska

ПРИВАТНИТЕ БОЛНИЦИ ПРИВЛЕКУВААТ СЕ ПОВЕЌЕ ПАЦИЕНТИ, НУДАТ СВЕТСКИ КВАЛИТЕТ, МУ ПОМАГААТ НА ЈАВНОТО ЗДРАВСТВО: „Систина“ свртела 77 милиони евра за само една година, а „Жан Митрев“, 39 милиони евра

Sase Ivanovski

Попладнево протест против претворањето на улицата Васко Карангелески во Аеродром во булевар

Tamara Ivanovska

ФАБРИКА ЗА АКУМУЛАТОРИ ТАБ МАК ПРОБИШТИП ПРОСЛАВИ 10 ГОДИНИ РАБОТЕЊЕ, ДЕНЕСКА ОТВОРИЈА НОВА ХАЛА

Sase Ivanovski

Со доделување на наградата „Лифт 2022“, започна малиот новогодишен саем на „Темплум“

Tamara Ivanovska

Ленин: Ако не се прифати предлогот во понеделник блокада на главните крстосници

Tamara Ivanovska

ПО ЧЕТИРИ КИЛОГРАМИ ЈАБОЛКА ЗА СЕКОЈ УЧЕНИК: Почна реализацијата на проектот „Здрава ужинка за секој ученик“

Tamara Ivanovska

ОБЈАВЕНИ НАЈНОВИТЕ БРОЈКИ ЗА МАКЕДОНСКИОТ БДП – раст од два отсто, градежништвото потфрли и слабо ја билдаше економијата

Tamara Ivanovska

Поради милионски долгови им се заканува исклучување на струјата на Клинички центар и Железница!

Tamara Ivanovska

ПОГЛЕД ОД ТРУДНИЧКИОТ СТОМАК Има работи кои на бебето баш и не му се допаѓаат

Tamara Ivanovska

Спасовски: Денеска ќе биде утврдено кој го возел „мерцедесот“ со флешери

Tamara Ivanovska

На 43 години ненадејно почина Виктор од ,,Амајлија бенд”

Tamara Ivanovska

МВР го достави извештајот за случајот „Онишченко“ до Собранието, информира Спасовски

Tamara Ivanovska

ЗА 10% НАМАЛЕН БРОЈОТ НА КРИВИЧНИ ДЕЛА ВО СКОПЈЕ

Tamara Ivanovska

Жителите на Шуто Оризари:Заложници на приватните превозници на МАК ЕКСПРЕС!

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) КИНЕСКИОТ АМБАСАДОР: Имаме БДП од 10 000 долари по глава на жител, просечниот живот на еден Кинез од 35 години го качивме на 85, многу се гордееме што нашиот народ веќе не е сиромашен како порано

Sase Ivanovski

ДЕНЕСКА МУ Е РОДЕНДЕН НА ЉУБОМИР ДАНАИЛОВ ФРЧКОВСКИ, АМБАСАДОР ВО ООН, ЛЕГЕНДА НА МАКЕДОНСКАТА ПОЛИТИКА

Sase Ivanovski

Во организација на Американската Стопанска Комора во Северна Македонија АмЧам, во Скопје се одржа конференцијата за здравство насловена “Подобрување на пристапот до лекови за сите”

Sase Ivanovski

(Видео)Талевски: Директорот на РЕК Битола, со закани се обидува да ја сокрие вистината

Sase Ivanovski

Кривична пријава за несовесно работење во службата

Sase Ivanovski

Кривична пријава против скопјанец за узурпација на недвижности и бесправно градење

Sase Ivanovski

Скопје е блокиран град, ВМРО-ДПМНЕ кај пипне прави хаос

Sase Ivanovski

(Видео)Ковачевски: Ја јакнеме родовата еднаквост за општество во кое жените се сигурни и економски независни

Sase Ivanovski

(Видео)СДСМ:Два дена Мицкоски не одговара од кого барал власт за да го смени Уставот

Sase Ivanovski

Мицкоски од Генералното собрание на ЕДС: Младите и нивниот глас се важни во општеството

Sase Ivanovski

МОН ја интензивира дистрибуцијата на учебниците за основците

Sase Ivanovski

(Видео)ВМРО ДПМНЕ:Зечевиќ да им каже на луѓето од СДММ кои ги мести да држат пресови, дека Ковачевски има коалиција со Арсовска за матни зделки и тендери

Sase Ivanovski

Тренчевска: Различностите го зајакнуваат нашето демократско општество и треба да обезбедиме еднакви услови и еднакви шанси за сите граѓани без исклучок

Sase Ivanovski

Позитивни реакции за мерката на МЗШВ „Здрава ужинка за секој ученик“: „Ваков убав потег одамна ме нема восхитено“

Sase Ivanovski

ПОСТ-КОВИДОТ ГИ НАПОЛНИ КЛИНИКИТЕ Ова се најчестите симптоми по прележување на коронавирусот

Sase Ivanovski

КОМЕСАРУ ПОМОШ, НЕМА ДИЈАЛОГ СО ВЛАСТИТЕ ВО СКОПЈЕ! Македонските Бугари му се обратија на Вархеји, бараат средба

Sase Ivanovski

Владата крие кој конкурирал за државен правобранител

Sase Ivanovski

Да се размисли и за обезбедување на училиштата, вели Спасовски

Sase Ivanovski

ГРАД СКОПЈЕ СТАВА НОВ АСФАЛТ НА УЛИЦАТА ДАМЕ ГРУЕВ, ЗАТВОРЕН ДЕЛ ОД ПОТЕГОТ ЗАД СОБРАНИЕ

Sase Ivanovski

Општина Аеродром:Демант на соопштението на политичката партија ,,Левица”

Sase Ivanovski

МВР: ЗАКАНАТА ЗА БОМБА ВО КРИВА ПАЛАНКА Е ЛАЖНА

Sase Ivanovski

СДСМ Битола: Од нас трибината, од Коњановски се што остана за Битола да има стадион каков што заслужува

Sase Ivanovski

(Видео)Ковачевски: Еднакви можности и инклузија на лицата со попреченост е приоритет на оваа Влада

Sase Ivanovski

Измамите од наводниот Дејан не може да ги гони полицијата, а со тоа ниту да го најде

Sase Ivanovski

Синдикатот на УКИМ најави потпишување на колективниот договор до 29 декември

Sase Ivanovski

(Видео)Скандал: Советници од Левица демолираат кафуле во скопски Аеродром

Sase Ivanovski

Владата го помогна ЕСМ со 11,5 милиони евра за да не падне товарот од енергетската криза врз граѓаните

Sase Ivanovski

БИОТЕК групација со нова поликлиника во центарот на Скопје

Sase Ivanovski

Кој ги контролира афлатоксините? Нема да ги уништите со варење на млекото

Sase Ivanovski

РАМЕН ДАНОК: ВАНЧО УЗУНОВ – ова не е левичарски, нашите луѓе го сметаат данокот за казна, МИЛЕ БОШКОВ – бизнисот ја поздравува владината одлука

Sase Ivanovski

ГОСПОДЕ БОЖЕ УШТЕ ОВА НИ ФАЛИ: Перо Камиказа ќе се кандидира за претседател на Македонија

Sase Ivanovski

Leave a Comment