Интервју со Рафајловски: Одлуката на РКЕ за цената на струјата нема да предизвика голем удар врз потрошувачите и ќе ја задржи социјалната стабилност
Интервју со Рафајловски: Одлуката на РКЕ за цената на струјата нема да предизвика голем удар врз потрошувачите и ќе ја задржи социјалната стабилност
АД ЕСМ ПОНУДИ ЦЕНА ОД 48Е/МWh, ЦЕНИТЕ НА БЕРЗИТЕ ДОСТИГНУВААТ ДО 360Е/MWh
АД ЕСМ ПОНУДИ ЦЕНА ОД 48Е/МWh, ЦЕНИТЕ НА БЕРЗИТЕ ДОСТИГНУВААТ ДО 360Е/MWh
(АУДИО) Нефи Усеини пцуе новинарка која го прашува за „спорни“ тендери, ЗНМ го осуди испадот
(АУДИО) Нефи Усеини пцуе новинарка која го прашува за „спорни“ тендери, ЗНМ го осуди испадот
Заменик министер Алиу: Мирното решавање на конфликтите е предуслов за развој на здрава средина
Заменик министер Алиу: Мирното решавање на конфликтите е предуслов за развој на здрава средина
ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ

ЧУДЕН ВИРУС СЕ ШИРИ ВО ЕВРОПА: СЗО истражува случаи на сосема здрави деца во Англија кои добиле ретко и тешко оштетување на црниот дроб

Светската здравствена организација ги разгледува случаите на тежок акутен хепатитис кај деца во Обединетото Кралство, Ирска и Шпанија, објави агенцијата во петокот.

Случаите не беа поврзани со хепатитис А, Б, Ц, Д и Е, вирусите кои најчесто ја предизвикуваат болеста.

До денес, 74 случаи се идентификувани кај деца под 10 години во Обединетото Кралство, помалку од пет случаи се исто така идентификувани во Ирска, а три се потврдени во Шпанија. Официјални лица во секоја земја исто така ја истражуваат причината, соопшти СЗО.

Стејт њуз, исто така, објави дека официјалните лица во САД истражуваат девет случаи на тежок акутен хепатитис кај деца, кои исто така не биле предизвикани од вирусите кои вообичаено предизвикуваат хепатитис.

Одделот за јавно здравје во Алабама во петокот објави дека од ноември 2021 година, биле идентификувани девет случаи на овој акутен хепатитис кај деца под 10 години.

СЗО рече дека причината за ова откажување на црниот дроб е сè уште нејасна и е под истрага, но рече дека аденовирус, респираторно заболување кое вообичаено предизвикува настинка, може да биде вклучено.

Во Алабама, сите девет деца биле позитивни на аденовирус 41, соопшти ADPH. Карен Лендерс, окружен медицински службеник за Одделот за јавно здравје во Алабама, изјави за State News дека случаите биле пронајдени во различни делови на државата и тие не нашле никакви врски меѓу децата.

„Погодените деца беа од целата држава Алабама, а епидемиолошката поврзаност меѓу нив не е утврдена. Ниту едно од овие деца немало никакви основни здравствени состојби“, рече ADPH.

ADPH рече дека Центрите за контрола и превенција на болести развиваат национален здравствен совет за пребарување за клинички слични случаи.

Стат њуз, цитирајќи научна статија за случај во Шкотска, рече дека пандемијата можеби одиграла улога, истакнувајќи дека погодените деца можеби не биле изложени на широк спектар на бактерии за време на пандемијата и затоа биле поподложни да се разболат еднаш за време на олеснување на мерките.

loading...

https://go88.gg/

https://sunwin.gg/