8.8 C
Скопје
06/12/2022 14:18
МАКТЕЛ

Агелер: Државата и граѓаните направија повеќе од доволно за да ги отворат преговарачките процеси

Агелер, која на функцијата е само осум дена, а во државата претстојувала од 2011 до 2013 година, нагласи дека граѓаните направиле повеќе од доволно за да ги отворат преговарачките процеси.

  

– Ако некој ми кажеше во 2013 година дека оваа земја ќе го смени своето име за да стане најновата членка на НАТО, јас ќе речев ова не е возможно. Ама го сменивте. И денес за вашата иднина и иднината на вашата генерација имате нов предизвик, а тоа е ЕУ интеграцијата. Оваа земја и овие граѓани направија повеќе од доволното за да ги отворат преговарачките процеси. Влегувањето во ЕУ ќе ја направат по просперитетна и по стабилна оваа земја, рече Агелер.

Според неа, младите во Западен Балкан се соочуваат со големи предизвици, но имаат моќ да ја подобрат состојбата во својата држава и да ги надминат предизвиците. Охрабрувајќи ги учесниците на конференцијата, посочи дека младите се интегрален дел, кој може да го направи регионот отпорен и демократски со владеење на правото.

  

– Морам да ве охрабрам да станете новите лидери што ќе ја креираат иднината што вие ја сакате за вашите заедници. За разлика од постарите генерации вие гледате со надеж кон иднината затоа што вие можете да контролирате кон просперитет и стабилност во регинот заради сите различности што ги има кај сите. Бидете храбри, самоуверени и имајте надеж, и дајте го својот потенцијал да го подобрите вашиот живот и животот на другите што живеат во вашите земји, рече Агелер.

Нина Јованоска од Младински сојуз – Крушево смета дека младите не се инертни од она што се случува на регионално, но и европско и светско ниво.

– Нас младите не погодуваат вестите за одредени немири или нестабилности во регионот особено војната во Украина, бидејќи младите сакаат мир и соработка. Да владее една атмосфера на мир во која луѓето ќе соработуваат помеѓу себе и ќе се избегнуваат конфликтите кои се случуваат. Но, свесни сме за комплексноста на регионот и за односите години наназад така што се надеваме дека и нашите носители на одлуки, но и сите останати луѓе во регионот ќе сфатат дека потребно е да се говори за мир и стабилност, а не за нови конфликти и нови предизвици, рече Јованоска.

Мануела Петровиќ претставник од младинска организација од Грчаница, Косово истакна дека ситуацијата на Косово и политичкото влијание е поприлично тензично и се одразува на сите младински заедници посебно на српската и албанската. Според неа, компромисот меѓу Србите и Албанците во Косово е можен, ако се најде заеднички интерес, но потребна е и поддршка и од политчките претставници.

– Би сакала да има помало влијание, но е невозможно во сред сите овие случувања во последно време. Сметам дека многу е важно пред се да ги разбереме другите кои се во нашето опркужување, а при тоа да останеме тоа што сме ние всушност. Со оглед дека постои популација на Косово која е поприлично млада веруваме дека иднината на Косово е во младите, сега на нас е тоа што веќе години нананзад го говориме да го спроведеме на дело, да се вложиме за нашите интереси и за подобрување на нашата иднина, подвлече Петровиќ.

Гентрит Красничи, претставник од младинска организација за едукација и образование од Косово смета дека прашањето со Косово е повеќе политичка работа.

– Ние младите можеме повеќе да соработуваме, да ги посетуваме местата меѓу себе и така да придонесуваме за мир. Другата работа е дека политичарите, одосно раководствата на двете држави се тие кои ги пропагираат тие проблеми, не ние младите, вели Красничи.

Целта на конференцијата „Објективот на младите за мир и помирување“, според Методија Стојчески од Младински сојуз – Крушево е креирање платформа за младите од Балканот, каде ќе имаат можност да разговараат, да разменуваат мислења и ставови како да го одржиме мирот на Балканот.

– Да ги подготвиме младите луѓе да бидат поотпорни на различните влијанија и да може да го зачуваме мирот и сите придобивки на мирот, соживотот на Балканот, истакна Стојчески. На конференцијата „Објективот на младите за мир и помирување“ учествуваат 50-тина младински лидери од Северна Македонија, Босна, Србија и Косово.

  

Најново

РЕК Битола и ТЕЦ Осломеј нема да се затворат, тврди Битиќи

Sase Ivanovski

Кој е Добре Митрев, човекот кој стои зад отворањето на бугарски „клуб – канцеларија“ во Кавадарци

Sase Ivanovski

СДСМ: За работата на ЈСП, ВМРО-ДПМНЕ да праша во УО, таму скоро се сите се членови на нивната партија

Tamara Ivanovska

ВЕЧНА СЛАВА: 11 години од смртта на Гоце Арнаудов

Sase Ivanovski

Иницијатива за лекторат по македонски јазик во Тирана

Tamara Ivanovska

Блерим Беџети ги подбра министрите на ДУИ: Повеќе се фалат од што работат

Sase Ivanovski

ЈОНУЗ: Е па политичари, идите бре у пи*ку лепу материну!

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Директорите на СДС, ДУИ и ЛЕВИЦА управуваат со хаосот во Град Скопје, Арсовска спроведувач на крими интереси на Ковачевски

Tamara Ivanovska

Зеленски ги посети војниците во Славјанск на Денот на вооржените сили на Украина

Sase Ivanovski

Приведен крадец по распишана потерница

Tamara Ivanovska

За што разговарале Ковачевски, Макрон и Шолц на денешната средба во Тирана?

Sase Ivanovski

166 санкции за брзо возење

Tamara Ivanovska

Владата го поништи државјанството на Онишченко

Sase Ivanovski

8 декември 2022 година (четврток), ‘’Св. Климент Охридски”, е неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија.

Tamara Ivanovska

Австрија и официјално кажа „не“ за пристапување на Бугарија и Романија во Шенген

Sase Ivanovski

Произведени 12.379 MWh во текот на изминатото деноноќие и целосно задоволени потребите на домаќинствата и малите потрошувачи

Tamara Ivanovska

Вештите лица ги спровеле сите неопходни увиди и анализи за автобуската несреќа кај Ласкарци

Sase Ivanovski

Приведен разбојник од Кондово за издржување на казна затвор од пет години

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Драма во Албанија: На големите протести на опозицијата нокаутиран Сали Бериша!

Sase Ivanovski

СЕ ОГЛАСИ ЛИЛА ПО ТРАГЕДИЈАТА: Бог ќе ви суди, тие родители изгубиле дете, таа не е веќе меѓу живите – освен името ништо друго не знаете за неа!

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Ефектот од средбите Арсовска – Ковачевски: Блокиран град, банкротирано ЈСП и сомнеж за провизии во џебот на скопски сметководител

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Срамниот избор на Дамева за претседател на Судски совет го покажува трулиот систем, Ковачевски продолжува да го распупува правосудството

Tamara Ivanovska

УЧЕСТВО НА СОБРАНИСКА ДЕЛЕГАЦИЈА НА 60. ГЕНЕРАЛНО СОБРАНИЕ НА ПАБСЕК

Tamara Ivanovska

СДСМ: Мицкоски стои зад блокадите и хаосот во Скопје, дрско ги малтретира скопјани

Tamara Ivanovska

Тренчевска: Успешните младински политики на дело – „Гаранција за млади“ ги надмина поставените цели

Tamara Ivanovska

Комунална хигиена репарација на контејнери

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Ковачевски го врати Ристо Бекатон Пенов од транзицијата за да се заканува и глуми шериф

Tamara Ivanovska

ЧИТАЊЕ ЗГРАДИ: ИЗВЕДУВАЧКИ ПРАКТИКИ ВО УРБАН КОНТЕКСТ

Tamara Ivanovska

Кривична пријава против скопјанец за „злоупотреба на службена положба и овластување” и „фалсификување службена исправа”

Tamara Ivanovska

Бесими на билатерален скрининг за финансиска контрола – Законот за буџети темел на реформите за подобрување на управувањето со јавните финансии

Tamara Ivanovska

Претрес во Општина Чешиново – Облешево, пронајдени пушка и муниција

Tamara Ivanovska

Ако мислат дека треба,нека не тргнат на сила, Ленин од денешните барикади

Tamara Ivanovska

Пенов: Блокадата на автобуските превозници во Скопје нанесува огромна штета на граѓаните

Tamara Ivanovska

Хакирана руската банка ВТБ

Tamara Ivanovska

Продолжуваат протестите на приватните автобуски превозници

Tamara Ivanovska

Ова не е сообраќаен хаос, ова е анархија

Tamara Ivanovska

Левица со кривична пријава против менаџерите на ЕВН заради непријавување кражба на струја во Арачиново

Tamara Ivanovska

Се огласи Агелер: Тимот за санкции од Вашингтон е во Македонија, ќе казнува поранешни и актуелни корумпирани политичари!

Tamara Ivanovska

Вучиќ од Тирана: Подобро да сте за масата, отколку мени на масата

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) МАСК ОБЈАВИ КАКО СЕ БРИШЕЛЕ ДОКАЗИ ЗА БАЈДЕН НА ТВИТЕР Белата куќа реагираше, „тоа е интересна случајност“

Tamara Ivanovska

ЛУКАШЕНКО СЕ ПОДГОТВУВА ЗА ВОЈНА? Белоруските вооружени сили почнаа вежби за борбена готовност

Tamara Ivanovska

ПУТИН МУ ПОДГОТВУВА АТЕНТАТ НА ЛУКАШЕНКО Му замерил што не пушта војници во Украина

Tamara Ivanovska

Инвестиции за најмладите – Аеродром добива три нови детски игралишта

Tamara Ivanovska

Приведено лице од гостиварско, затекнато при бесправна сеча на дрва

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Потпишан договор за поевтини роаминг услуги за земјите од Западен Балкан со земјите од ЕУ

Tamara Ivanovska

Владев: Општина Свети Николе оствари одлични резултати во 2022 година, продолжуваме со исто темпо во идната година

Tamara Ivanovska

Лишен од слобода крадец, одземеното е вратено на сопственикот

Tamara Ivanovska

Паметни системски решенија за станбени и деловни простории – Energy Intelligence го отвори новиот изложбен салон во Скопје

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Стоилковски: Зад хаосот на Ковачевски и Арсовска има договор бугарска фирма да го земе приватниот градски сообраќај?

Tamara Ivanovska

Вучиќ од Тирана: „Дојдов за да имаме шанса да кажеме што мислиме“

Tamara Ivanovska

Да ги спречиме младите да си одат, вели Тренчевска

Tamara Ivanovska

Овој четврток одиме на Руфтоп новогодишен базар во Скопје Сити Мол

Tamara Ivanovska

Путин распореди крстосувачки ракети кон Јапонија

Tamara Ivanovska

За работата на ЈСП, ВМРО да праша во УО, таму се нивни членови, велат од СДСМ

Tamara Ivanovska

Демонстранти во Софија ги исвиркаа рускиот митрополит: „Стоп Путин“, „Умри Путин”

Tamara Ivanovska

Почина новинарот Марјан Јанев

Tamara Ivanovska

Косовска новинарка добива смртни закани поради швајцарскиот репрезентативец

Tamara Ivanovska

МВР со детали за сообраќајката во која загина малолетник

Tamara Ivanovska

Индија: Прв банкомат за купување злато

Tamara Ivanovska

Кенеди центарот ги додели овогодишните награди за исклучителен придонес во американската култура 

Tamara Ivanovska

Лукаревска: Даночни реформи ќе има, но не треба да се носат проблематични решенија

Tamara Ivanovska

Бразил лесно ја мина осминафиналната пречка

Tamara Ivanovska

Танкери полни со руска нафта направија застој во близина на турскиот брег

Tamara Ivanovska

Едно лице загина во судир на две возила и мотор на улицата Козле

Tamara Ivanovska

Утринска магла, променливо облачно и слаб ветер

Tamara Ivanovska

Сообраќајот се одвива по влажни коловози

Tamara Ivanovska

Ковачевски на Самитот Западен Балкан-ЕУ во Тирана

Tamara Ivanovska

Северна Кореја истрела неколку артилериски проектили

Tamara Ivanovska

Најмалку 33 загинати во свлечиште во северозападна Колумбија

Tamara Ivanovska

Христијан Мицкоски стои позади блокадите на приватните превизници, велат од СДСМ

Tamara Ivanovska

Aктерката Кирсти Ели почина по тешка борба со ракот

Tamara Ivanovska

Напад со дрон на аеродромот во Курск, се запали резервоар со нафта

Tamara Ivanovska

Захарова: Нема да се повлечеме од нуклеарната централа Запорожје, таа се наоѓа на руска територија

Tamara Ivanovska

Најмалку седуммина загинати во експлозија на автобус на северот од Авганистан

Tamara Ivanovska

На Попова Шапка измерени -1 степен, а во Гевгелија 9 степени

Tamara Ivanovska

Вработените го обвинуваат Маск: Неговиот притисок доведе до мачење и смрт на животните

Tamara Ivanovska

Овие празници, добијте повеќе со Diners Club!

Tamara Ivanovska

Казнети 166 возачи за брзо возење

Tamara Ivanovska

Осми декември-„Св. Климент Охридски” неработен ден за сите граѓани

Tamara Ivanovska

Кучко една, краво… јавноста се сеќава на скандалот во гевгелиската градинка кој заврши со дисциплинска постапка

Tamara Ivanovska

Leave a Comment