Тренчевска од Битола: Ја унапредуваме детската и социјална заштита, грижата за ранливите граѓани е наш приоритет
Тренчевска од Битола: Ја унапредуваме детската и социјална заштита, грижата за ранливите граѓани е наш приоритет
За прв пат по неколку децении, Соборот на СПЦ ја призна МПЦ – Охридска Архиепископија, нема веќе да има црква на Вранишковски која го носеше името ОА
За прв пат по неколку децении, Соборот на СПЦ ја призна МПЦ – Охридска Архиепископија, нема веќе да има црква на Вранишковски која го носеше името ОА
АФРИМ ГАШИ РЕЗИЗБРАН ЗА ЛИДЕР НА АЛТЕРНАТИВА, ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ БЕШЕ ГОСТИН НА КОНГРЕСОТ
АФРИМ ГАШИ РЕЗИЗБРАН ЗА ЛИДЕР НА АЛТЕРНАТИВА, ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ БЕШЕ ГОСТИН НА КОНГРЕСОТ
ЦРНИ ВРЕМИЊА ДОАЃААТ ЗА РУСИТЕ, ПАК ЌЕ ВОЗАТ КАНТИ НА КОИ ИМ ИСПАЃААТ ТРКАЛАТА НА СРЕД ПАТ: ВО ФАБРИКИТЕ НА РЕНО ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА МОСКВИЧ, А ТОКМУ ПОРАДИ ЛАДИТЕ И МОСКВИЧИТЕ СЕ РАСПАДНА СССР
ЦРНИ ВРЕМИЊА ДОАЃААТ ЗА РУСИТЕ, ПАК ЌЕ ВОЗАТ КАНТИ НА КОИ ИМ ИСПАЃААТ ТРКАЛАТА НА СРЕД ПАТ: ВО ФАБРИКИТЕ НА РЕНО ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА МОСКВИЧ, А ТОКМУ ПОРАДИ ЛАДИТЕ И МОСКВИЧИТЕ СЕ РАСПАДНА СССР
ПРЕМИЕРОТ ДА ЈА ПОВИКА НА СРЕДБА И ДА И СЕ ИЗВИНИ ВО ИМЕТО НА ВЛАДАТА: НОВИНАРКАТА НА САКАМДАКАЖАМ.МК СОЊА ДЕЛЕВСКА ПОВИКАНА ВО ПОЛИЦИЈА ЗА ОБЈАВЕН ТЕКСТ, ВОЗНЕМИРИЛА РАКОВОДИТЕЛКА ВО МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВДА
ПРЕМИЕРОТ ДА ЈА ПОВИКА НА СРЕДБА И ДА И СЕ ИЗВИНИ ВО ИМЕТО НА ВЛАДАТА: НОВИНАРКАТА НА САКАМДАКАЖАМ.МК СОЊА ДЕЛЕВСКА ПОВИКАНА ВО ПОЛИЦИЈА ЗА ОБЈАВЕН ТЕКСТ, ВОЗНЕМИРИЛА РАКОВОДИТЕЛКА ВО МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВДА
ШИЛЕГОВИ ПРОСЛАВИЈА 26 ГОДИНИ БРАК, ЈАСМИНА ШИЛЕГОВА СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА ГОСПОД ЗА ЉУБОВТА И ЗА ДЕЦАТА
ШИЛЕГОВИ ПРОСЛАВИЈА 26 ГОДИНИ БРАК, ЈАСМИНА ШИЛЕГОВА СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА ГОСПОД ЗА ЉУБОВТА И ЗА ДЕЦАТА
(ВИДЕО) Ковачевски: Младите се движечка сила во државата која ги предводи развојните процеси
(ВИДЕО) Ковачевски: Младите се движечка сила во државата која ги предводи развојните процеси
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) АХМЕТИ СО КОВАЧЕВСКИ, ГРУБИ, ЏАФЕРИ И САЛИ: Од Чаир, со огнена атмосфера од Шверцери, честитки за ФК Шкупи и успех во Европа
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) АХМЕТИ СО КОВАЧЕВСКИ, ГРУБИ, ЏАФЕРИ И САЛИ: Од Чаир, со огнена атмосфера од Шверцери, честитки за ФК Шкупи и успех во Европа

Наука

ЕУ го одобри лекот на „Астра Зенека“ за спречување на симптомите на ковид-19

Резултатите од третата фаза на студијата покажуваат дека антителото значително го намалува ризикот од развој на симптоми на ковид-19 и обезбедува заштита најмалку шест месеци. Лекот има неутрализирачка активност против сојот омикрон BA.2, кој е најраспространет во Европа Европската агенција за лекови го одобри лекот на „Астра Зенека“, кој е комбинација на антитела со продолжено …

ЕУ го одобри лекот на „Астра Зенека“ за спречување на симптомите на ковид-19 Read More »

Светски ден на водите: Подземните води се скриено богатство, но кај нас ги загадува кој стигне

Помалку од три отсто од водата во светот е слатка вода, погодна за конзумирање. Од неа, само 0.5 отсто се реки и езера, 25 отсто се подземни води, а 75 отсто се мраз и глечери. Останатите 97 отсто вода на планетата е солена, морска вода. Денеска е Светскиот ден на водите, кога се одбележува значењето …

Светски ден на водите: Подземните води се скриено богатство, но кај нас ги загадува кој стигне Read More »

БЕЛ ЛАБС – ЛАБОРАТОРИЈА ВО САД БЕЗ КОЈА НЕМАШЕ ДА ПОСТОИ МОДЕРНАТА ЦИВИЛИЗАЦИЈА – ВО НЕА СЕ ИЗМИСЛЕНИ ТРАНЗИСТОРОТ (ШТО ДОВЕДЕ ДО ПОЈАВАТА НА КОМПЈУТЕРИТЕ), КОМПЈУТЕРСКИТЕ ЈАЗИЦИ, ДИГИТАЛНИТЕ КАМЕРИ, ЛАСЕРОТ, СТЕРЕО ЗВУЧНИЦИТЕ, МОБИЛНИТЕ АНТЕНИ

OPEL И TU DARMSTADT ОСТВАРИЈА СОРАБОТКА ЗА „ТЕХНОЛОГИЈА ЗА ОСВЕТЛУВАЊЕ“

• „OpenLabs“: Stellantis управува со глобална истражувачка мрежа со универзитетите • Стратешко партнерство: TU Darmstadt е првата OpenLab во Германија • Пет главни области на развој: системи за комуникација и помош, адаптивни предни светла, задни светла, внатрешно осветлување, извори на светлина • Цел: Научни сознанија за употреба во идните генерации на автомобилско осветлување Opel и …

OPEL И TU DARMSTADT ОСТВАРИЈА СОРАБОТКА ЗА „ТЕХНОЛОГИЈА ЗА ОСВЕТЛУВАЊЕ“ Read More »

МЕДИЦИНСКИ УСПЕХ ШТО ОДЕКНА КАКО БОМБА ВО ЦЕЛИОТ СВЕТ – Во САД излекувана првата жена со ХИВ, досега се излекувани двајца мажи

Американските научници соопштија дека со трансплантација на коскена срцевина на донор кој имал природен имунитет на вирусот што ја предизвикува болеста, успешно ја излекувале првата жена од ХИВ во САД, вкупно трето лице. Случајот на средовечната пациентка беше претставен на научна конференција за ретровируси и инфекции во Денвер и таа е првата личност која се …

МЕДИЦИНСКИ УСПЕХ ШТО ОДЕКНА КАКО БОМБА ВО ЦЕЛИОТ СВЕТ – Во САД излекувана првата жена со ХИВ, досега се излекувани двајца мажи Read More »

Изгледот за искористување на енергијата од ѕвездите се добилижи чекор поблиску до реалноста откако научниците поставија нов рекорд за количината на ослободена енергија од одржлива фузиска реакција, пишува Градијан.

Научниците од експериментот Joint European Tours (JET) на Организациајта за атомска енергија на Обединетото кралство во Оксфорд генереираа 59 мегаџули топлина еквивалентни на 14 килограми (ТНТ) за време од 5 секунди излив на фузија, што е повеќе од дуплирање на претходно поставениот рекорд од нивна страна од 21,7 мегаџули во 1997 година. „ЈЕТ експериментот нѐ …

Изгледот за искористување на енергијата од ѕвездите се добилижи чекор поблиску до реалноста откако научниците поставија нов рекорд за количината на ослободена енергија од одржлива фузиска реакција, пишува Градијан. Read More »

НЕ Е САМО КОРОНАТА, И ЗА БЕСНИЛОТО КОЕ ИМА ПРОЦЕНТ НА СМРТНОСТ ОД НЕВЕРОЈАТНИ 100%, СОВРЕМЕНАТА НАУКА НЕ НАШЛА ЛЕК, НО ВАКЦИНАТА ПОСТОИ ОД ДАЛЕЧНАТА 1885-ТА

За многу болести современата медицина уште нема најдено лек, една од нив е беснилото, болест која убива со 100% сигурност ако се заразите. Но за среќа вакцината постои уште од далечната 1885та и ја измислил славниот Луј Пастер.

ЗАПОЧНА ПРОИЗВОДСТВОТО НА НОВИОТ PEUGEOT e- EXPERT HYDROGEN

Ова е историски момент, првото сериско возило со водород од PEUGEOT излезе од својата производна лента на 13 декември 2021 година. PEUGEOT станува еден од првите производители што нуди верзија со водородни горивни ќелии во сегментот на комерцијални возила покрај своите верзии со мотор со внатрешно согорување и електрични на батерија. Linda JACKSON, извршен директор …

ЗАПОЧНА ПРОИЗВОДСТВОТО НА НОВИОТ PEUGEOT e- EXPERT HYDROGEN Read More »

(ВИДЕО) РИМ НЕ БИЛ СОЗДАДЕН ОД РИМЈАНИТЕ, ТУКУ ОД ЕТРУРЦИТЕ: ГО ИЗМИСЛИЛЕ ВИНОТО И КАНАЛИЗАЦИЈАТА, ЖЕНАТА ИМАЛА ИСТИ ПРАВА КАКО МАЖИТЕ, ИМАЛЕ ПРАВО ДА ВОДАТ БИЗНИС, ДА СЕ ОБРАЗУВААТ, ДА ЈАВААТ КОЊИ, ДА СЕ МЕШААТ СО МАЖИТЕ НА ЗАБАВИ, НЕШТО НЕЗАМИСЛИВО ВО АНТИКАТА

Етрурска цивилизација е модерно име дадено на цивилизацијата на античка Италија во областа на Тоскана, западна Умбрија и северниот дел на Лацио. Етрурците или како се нарекувале себеси Расена, што беше синкопирано на Расна.[1] Оваа цивилизација се одликувала со уникатен јазик, и опстојувала од времето на најраните етрурски натписи (ц. 700 п.н.е.)[2] сè до нејзината …

(ВИДЕО) РИМ НЕ БИЛ СОЗДАДЕН ОД РИМЈАНИТЕ, ТУКУ ОД ЕТРУРЦИТЕ: ГО ИЗМИСЛИЛЕ ВИНОТО И КАНАЛИЗАЦИЈАТА, ЖЕНАТА ИМАЛА ИСТИ ПРАВА КАКО МАЖИТЕ, ИМАЛЕ ПРАВО ДА ВОДАТ БИЗНИС, ДА СЕ ОБРАЗУВААТ, ДА ЈАВААТ КОЊИ, ДА СЕ МЕШААТ СО МАЖИТЕ НА ЗАБАВИ, НЕШТО НЕЗАМИСЛИВО ВО АНТИКАТА Read More »

ПОКРАЈ ПАНДЕМИЈАТА УШТЕ ОВА МУ ТРЕБАШЕ НА СВЕТОТ: РЕАКТОРОТ ВО ЧЕРНОБИЛ ПАК СЕ АКТИВИРА, НАУЧНИЦИТЕ СЕ ЧУДАТ ШТО ДА НАПРАВАТ ЗА ДА СПРЕЧАТ НОВА НУКЛЕАРНА КАТАСТРОФА!

Новата стотици милиони евра вредна купола која се изгради со пари од ЕУ над разрушениот трет реактор во Чернобил сега прави нови проблеми кои не биле предвидени при проектирањето и конструкцијата. Имено првата конструкција која стоеше долги години и беше на брзина изградена од властите на СССР во 1986-та кога се случи катастрофата, имаше на …

ПОКРАЈ ПАНДЕМИЈАТА УШТЕ ОВА МУ ТРЕБАШЕ НА СВЕТОТ: РЕАКТОРОТ ВО ЧЕРНОБИЛ ПАК СЕ АКТИВИРА, НАУЧНИЦИТЕ СЕ ЧУДАТ ШТО ДА НАПРАВАТ ЗА ДА СПРЕЧАТ НОВА НУКЛЕАРНА КАТАСТРОФА! Read More »

ШЕФИЦАТА НА НАСА ЗА МИСИЈАТА НА МАРС Е СРБИНКА РОДЕНА ВО БЕЛГРАД

Čitam sabajlevo intervju so D-r. Dragana Perković…nejzinite objaveni generalii: – Rodena 1980-ta vo Belgrad; – Vo rodniot grad go završila Osnovnoto Učilište “Jovan Dučić”; – Vo rodniot grad maturirala vo 10-ta Gimnazija “Mihajlo Pupin”; – Diplomirala Digitalni Komunikacii na Elektro-Tehničkiot Fakultet pri Univerzitetot “L.U.O.M.” vo Misida, Republika Malta; – Magistrirala Elektronsko Inženjerstvo na Univerzitetot “Masačusets” …

ШЕФИЦАТА НА НАСА ЗА МИСИЈАТА НА МАРС Е СРБИНКА РОДЕНА ВО БЕЛГРАД Read More »

loading...

watch anime free. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

stream anime online That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2

GoGoAnime Josee, the Tiger and the Fish Episode Full

Mother of the Goddess’ Dormitory

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba (Dub)

The Misfit of Demon King Academy: History’s Strongest Demon King Reincarnates and Goes to School with His Descendants

tải go88