Спорт

Мукаетов: Ни следи огромен ракометен настан во Македонија, во Скопје ќе се играат натпревари од европското првенство во женски ракомет

Претседателот на Ракометната федерација на Македонија (РФМ), Живко Мукаетов, на прес-конференција го најави Европското првенство (ЕП) кое оваа година ќе се игра во Македонија, Црна Гора и Словенија. Претседателот на мак-ракометот испрати апел до сите за поддршка на девојките и воедно кажа дека овој настан е голем за државата. „За нас е голем предизвик и …

Мукаетов: Ни следи огромен ракометен настан во Македонија, во Скопје ќе се играат натпревари од европското првенство во женски ракомет Read More »

ОК Струмица Никоб убедливо го победи холандскиот шампион во одбојка Динамо Апелдорн во Цев Лигата на шампиони, но немаше среќа во “златниот сет”

ОК Струмица Никоб, македонскиот шампион во одбојка направи голем чекор во елитното спортско натпреварување во одбојка Цев Лигата на шампиони со победа над холандскиот шампион Динамо Апелдорн, но не продолжи во следната фаза заради минамалната разлика во златниот сет. Одбојкарите на Струмица Никоб го оставија срцето на теренот и беа доминантни во вториот и третиот …

ОК Струмица Никоб убедливо го победи холандскиот шампион во одбојка Динамо Апелдорн во Цев Лигата на шампиони, но немаше среќа во “златниот сет” Read More »

Ненад Костески до 2025 година во Еурофарм Пелистер

Македонскиот ракометен репрезентативец Ненад Костески потпиша нов договор со Еурофарм Пелистер. Десното крило ќе остане најмалку до 2025 година во Битола. „Ова ми е трета сезона тука, задоволен сум и се гледа голем напредок во оваа екипа. Клубот од година во година расте и тоа беше главна причина што го продолжив договорот. Се надевам на …

Ненад Костески до 2025 година во Еурофарм Пелистер Read More »

100 ГОДИНИ СТАРИОТ КУЛТЕН САН СИРО ВО МИЛАНО ЌЕ СЕ РУШИ, НА НЕГОВО МЕСТО ЌЕ НИКНЕ СТАДИОНОТ КАТЕДРАЛА

Милан и Интер се договорија култниот стадион „Сан Сиро“ -„Џузепе Меаца“ да замине во историјата Градските ривали од Милано, италијанските фудбалски великани Интер и Милан, постигнале договор околу изградбата на новиот стадион. Новиот дом на фудбалските великани ќе никне на местото каде што сега се наоѓа легендарниот „Сан Сиро“ кога домаќин е Милан, односно „Џузепе …

100 ГОДИНИ СТАРИОТ КУЛТЕН САН СИРО ВО МИЛАНО ЌЕ СЕ РУШИ, НА НЕГОВО МЕСТО ЌЕ НИКНЕ СТАДИОНОТ КАТЕДРАЛА Read More »

Федерер денеска игра за последен пат, во кариерата заработи 1 милијарда долари, само на 6 спортисти досега тоа им успеало

Еден од најдобрите тенисери на сите времиња Роџер Федерер утре на Лејвер купот ќе го одигра последниот натпревар во својата блескава кариера и тоа во двојки со својот голем ривал Рафаел Надал, соопштија денеска организаторите во Лондон. Федерер и Надал ќе настапат заедно против американските тенисери Џек Сок и Франческо Тиафо со што Швајцарецот ќе …

Федерер денеска игра за последен пат, во кариерата заработи 1 милијарда долари, само на 6 спортисти досега тоа им успеало Read More »

ЃОКОВИЌ: Федерер не само што е еден од најдобрите тенисери на сите времиња, туку и еден од најголемите спортисти на сите времиња

„Не можам многу да ви кажам за настапот на Австралија опен следната година. Таквата одлука не е во мои раце. Можам само да се надевам дека ќе бидам на терените во Мелбурн“, им рече Ѓоковиќ на новинарите во Лондон, каде што е на Лејвер купот кој ќе се одржи од 23 до 25 септември. Годинава …

ЃОКОВИЌ: Федерер не само што е еден од најдобрите тенисери на сите времиња, туку и еден од најголемите спортисти на сите времиња Read More »

„Алкалоид” отвори нов шаховски дом во Скопје

Ново, модерно, катче наменето за шаховска едукација и турнирски натпревари за младите почнувајќи од седумгодишна возраст опреми фармацевтската компанија „Алкалоид”. Наставата во рамките на Шаховскиот клуб „Алкалоид” ќе ја водат лиценцирани тренери на Светската шаховска организација (ФИДЕ), кои се истовремено најсилните македонски велемајстори, а ќе работат со најмладите во групи до 20 ученици. Почетокот на …

„Алкалоид” отвори нов шаховски дом во Скопје Read More »

ОПШТИНА АЕРОДРОМ ОБЈАВИ ЈАВЕН ПОВИК ЗА ФИНАНСИСКА ПОДДРШКА ЗА РАЗВОЈ НА СПОРТОТ ПО ВТОРПАТ ГОДИНАВА

Општина Аеродром денеска објави втор јавен повик за 2022 година за доделување финансиска поддршка на спортските клубови и спортските здруженија кои извршуваат јавен интерес за развојот на спортот во општината. Финансиската поддршка е поделена во две категории и тоа за спортските клубови и спортските здруженија кои извршуваат јавен интерес за развојот на спортот во општината …

ОПШТИНА АЕРОДРОМ ОБЈАВИ ЈАВЕН ПОВИК ЗА ФИНАНСИСКА ПОДДРШКА ЗА РАЗВОЈ НА СПОРТОТ ПО ВТОРПАТ ГОДИНАВА Read More »

Кошаркарите на Италија ја елиминираа фаворизираната Србија

Фаворизираната Србија загуби од Италија во осминафиналето на Европското кошаркарско првенство, иако Србите за првпат по подолго време настапија со силен состав каде во тимот, во кој беше и НБА-играчот Никола Јокиќ. Клучен момент на натпреварот беше одличната реализација за три поени на Италија, која од 38 обиди погоди 16, додека Србија имаше 10 од …

Кошаркарите на Италија ја елиминираа фаворизираната Србија Read More »

Еурофарм Пелистер од Задар се враќа како третопласиран во СЕХА-завршницата

Еурофарм Пелистер на својот дебитантски настап на завршницата од регионалната ракометна СЕХА лига го освои третото место, откако во Задар го совладаа Нексе со 27:23 (12:13). Голманот Лесјак беше фантастичен на голот на „пелистерци“, трасирајќи го патот кон триумфот над незгодниот хрватски состав. Почетокот на натпреварот мина во знакот на Нексе, откако хрватските ракометари рано …

Еурофарм Пелистер од Задар се враќа како третопласиран во СЕХА-завршницата Read More »

Општина Аеродром со помош од 1.200.000 денари за РК Вардар!

Вардар 1961 за првпат оваа сезона по долго време нема да настапува во Лигата на шампиони. ЕХФ одлучи да го исклучи од ова натпреварување поради задоцнување на исплатата на сметката на европската ракометна федерација. Во новата сезона актуелниот македонски првак и двократен освојувач на трофејот во ЛШ, ќе се натпреварува во домашното првенство и СЕХА-лига. …

Општина Аеродром со помош од 1.200.000 денари за РК Вардар! Read More »

ВЕЧЕРВА ВО 18 ЧАСОТ ВО САЛАТА ЈАСМИН ВО КАВАДАРЦИ ХУМАНИТАРЕН РАКОМЕТЕН СПЕКТАКЛ МЕЃУ ТИКВЕШ И ОЛИМПИЈАКОС

Почитувано Кавадарци, ГРК ТИКВЕШ 2014 во Петок, 02.09, со почеток во 18 часот, ќе одигра пријателски натпревар со екипата на РК Олимијакос. Средствата кои ќе бидат собрани се наменети за донација на ,,МАЛ ГРУПЕН ДОМ ЗА ДЕЦА БЕЗ РОДИТЕЛИ”. Да ја покажеме нашата хуманост. Да подадеме рака онаму каде е најпотребно. Се гледаме во с.с. …

ВЕЧЕРВА ВО 18 ЧАСОТ ВО САЛАТА ЈАСМИН ВО КАВАДАРЦИ ХУМАНИТАРЕН РАКОМЕТЕН СПЕКТАКЛ МЕЃУ ТИКВЕШ И ОЛИМПИЈАКОС Read More »

„Аџибадем Систина” одново меѓу спонзорите на МЗТ Скопје

Клиничкaта болница „Аџибадем Систина” повторно ќе биде медицински спонзор на македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром, што всушност е продолжување на соработката од претходните години. Ова е уште еден од низата договори за спонзорство, откако претходно здравствената установа, која е лидер меѓу приватните клиники во земјава, потпиша договор за спонзорство и со Македонската кошаркарска федерација. …

„Аџибадем Систина” одново меѓу спонзорите на МЗТ Скопје Read More »

БРАТ ЗА БРАТ, СИРЕЊЕ ЗА ПАРИ: Погба го обвини својот брат за киднапирање

Францускиот репрезентативец и фудбалер на Јувентус, Пол Погба, пријавил во француската полиција дека бил жртва на киднапирање и обид за изнуда, кои наводно ги организирале неговиот брат и пријател од детството. Погба, како што објавија француските и англиските медиуми, им открил на истражителите дека бандата му се заканувала со пушки и барала од него 13 …

БРАТ ЗА БРАТ, СИРЕЊЕ ЗА ПАРИ: Погба го обвини својот брат за киднапирање Read More »

Соседите на Словачка ќе патролираат на нејзиното небо, ослободувајќи 11 авиони МИГ 29 за Украина вредни 300 милиони евра

Словачка денеска потпиша договор според кој членките на НАТО, Чешка и Полска, ќе го надгледуваат нејзиното небо, додека Братислава ги укинува своите советски МиГ-29, потенцијално ослободувајќи ги за Украина. Словачка соопшти дека е подготвена да испрати 11 ловци МиГ во Украина, чија војска долго време се потпира на опрема од советската ера. Украина повика на …

Соседите на Словачка ќе патролираат на нејзиното небо, ослободувајќи 11 авиони МИГ 29 за Украина вредни 300 милиони евра Read More »

Иранските жени за прв пат по 40 години присуствуваа на домашен фудбалски меч

Стотици Иранки присуствуваа на професионален домашен фудбалски натпревар во Техеран за прв пат по повеќе од 40 години, по забраната за жените да присуствуваат на спортски стадиони. На петстотини жени им беше дозволен пристап до стадионот „Азади“ во Техеран за да го гледаат лигашкиот натпревар помеѓу ФК Естеглал од Техеран и гостинскиот тим Санат Мес …

Иранските жени за прв пат по 40 години присуствуваа на домашен фудбалски меч Read More »

ИМАМЕ НОВА ШАМПИОНКА: МАЈА РЕЉИЌ СТАНА ЕВРОПСКА ШАМПИОНКА ВО ТЕКВОНДО

Mila Reljic е ЕВРОПСКА КЛУБСКА ШАМПИОНКА!!! После 4 борби освоиме ЗЛАТО! Бравоооо Мила, во категорија сениорки -62кг Мила победи над Италија, Украина, претсавничка од Египет која е членка на европски клуб и во финалната борба претставничката Мел Мина од Еквадор која тренира во Тортоса Шпанија поради повреда ја предаде борбата. Имено Мел Мина ја победивме …

ИМАМЕ НОВА ШАМПИОНКА: МАЈА РЕЉИЌ СТАНА ЕВРОПСКА ШАМПИОНКА ВО ТЕКВОНДО Read More »

Link with us
Game bài đổi thưởng