Здравје

Ретките карциноми и не се така ретки, регистерот на карционими во државата на незадоволително ниво

Регистрацијата на карциноми во Северна Македонија е на незадоволително ниво, поради тоа сè уште не постојат конкретни податоци околу бројот на заболени лица со гинеколошки карциноми во државава. Ова беше истакнато на денешната прес-конференцијата по повод Светскиот ден за гинеколошките карциноми, што се одржа во Деканатот на Медицинскиот Факултет во Скопје, а на која учествуваа …

Ретките карциноми и не се така ретки, регистерот на карционими во државата на незадоволително ниво Read More »

Здружението за помош на заболени од хронична миелоидна леукемија ХМЛ Македонија и Здружението за помош и поддршка на пациенти со хематолошки заболувања и нивни негуватели ХЕМА и оваа година го одбележуваат 22 септември, светскиот ден на ХМЛ

Здружението за помош на заболени од хронична миелоидна леукемија ХМЛ Македонија и Здружението за помош и поддршка на пациенти со хематолошки заболувања и нивни негуватели ХЕМА, како полноправни членки на глобалната мрежа на пациентски организации за хронична миелоидна леукемија CML Advocates Network, и оваа година го одбележуваат 22 септември, светскиот ден на ХМЛ. Хронична миелоидна …

Здружението за помош на заболени од хронична миелоидна леукемија ХМЛ Македонија и Здружението за помош и поддршка на пациенти со хематолошки заболувања и нивни негуватели ХЕМА и оваа година го одбележуваат 22 септември, светскиот ден на ХМЛ Read More »

Да ги храниме економиите не депониите – банките за храна помагаат во борбата против гладта [фото]

Душко Христов, Банка за храна Македонија; Фото: Мета.мк Да ги храниме економиите, а не депониите. Ова е мотото на Банката за храна Македонија, која веќе 12 години неуморно се бори против фрлањето на храна како отпад во земјава и против гладот меѓу македонските граѓани. Со Душко Христов, основач и раководител на организацијата, разговаравме во нивните …

Да ги храниме економиите не депониите – банките за храна помагаат во борбата против гладта [фото] Read More »

Белгиски лекари пронајдоа нов третман за срцеви болести – сменет залисток на срце без да се отвора срцето

Во Универзитетските клиники Сен Лук во Брисел за првпат е извршена интервенција со катетер врз трилистниот залисток на срцето, јавува дописничката на МИА од Брисел. Ова го соопштија денеска од универзитетската болница во Белгија. Лекарите успеале да заменат трилистен залисток на срцето на пациент со катетер за првпат во светот. Овој третман значи нова надеж …

Белгиски лекари пронајдоа нов третман за срцеви болести – сменет залисток на срце без да се отвора срцето Read More »

ДРЖАВЕН ЗДРАВСТВЕН ИНСПЕКТОРАТ СО ДЕМАНТ ДО ВМРО ДПМНЕ: ПОЛИКЛИНИКАТА ПРОМЕДИКА ЈА ПОЧИТУВАЛА ЗАБРАНАТА ЗА ВРШЕЊЕ ОПЕРАЦИИ ПОТОА ЗАКОНСКИ СЕ СТЕКНАЛА СО ДОЗВОЛА

Информација за работата на ПЗУ Поликлиника од специјалистичко-консултативна здравствена дејност Промедика Медикал центар – Скопје Почитувани, Државниот санитарен и здравствен инспекторат изминатите денови не сакаше да се инволвира во политика и да реагира на партиски обвинувања засновани на невистини. Но со оглед на тоа што тие невистини можат да создадат погрешна слика во јавноста, сметаме …

ДРЖАВЕН ЗДРАВСТВЕН ИНСПЕКТОРАТ СО ДЕМАНТ ДО ВМРО ДПМНЕ: ПОЛИКЛИНИКАТА ПРОМЕДИКА ЈА ПОЧИТУВАЛА ЗАБРАНАТА ЗА ВРШЕЊЕ ОПЕРАЦИИ ПОТОА ЗАКОНСКИ СЕ СТЕКНАЛА СО ДОЗВОЛА Read More »

ГО ИМАМЕ БАКСУЗОТ НА ДЕЦЕНИЈАТА: Италијанец се вратил од патување и открил дека истовремено има ХИВ, Ковид 19 и мајмунски сипаници

Откако триесет и шестгодишниот маж се вратил во Италија по петдневното патување во Шпанија, почнал да страда од треска, болки во грлото, замор и главоболка. Се испостави дека тој бил позитивен на тестот за КОВИД-19, мајмунски сипаници и ХИВ. Откако отишол во болница на лекување, тој бил позитивен на мајмунски сипаници, КОВИД-19 и ХИВ во …

ГО ИМАМЕ БАКСУЗОТ НА ДЕЦЕНИЈАТА: Италијанец се вратил од патување и открил дека истовремено има ХИВ, Ковид 19 и мајмунски сипаници Read More »

ЛУЃЕ ВАКЦИНИРАЈТЕ СЕ, КОРОНАТА И ПОНАТАМУ УБИВА: Нови 10 починати, 614 новозаразени

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 19.08 до 21.08.2022), направени се 1.804 тестови, а регистрирани се 614 нови случаи на КОВИД-19. Од вкупниот број на позитивни (614), регистрирани се 132 реинфекции. Регистрирани сe 1.014 оздравени пациенти, а во текот на изминатите 3 дена (19.08 …

ЛУЃЕ ВАКЦИНИРАЈТЕ СЕ, КОРОНАТА И ПОНАТАМУ УБИВА: Нови 10 починати, 614 новозаразени Read More »

5 ПРАВИЛА ЗА ПОСРЕЌЕН ЖИВОТ

1. Мислењето на другите не ја дефинираат твојата реалност кој си и што си и колку си среќен. 2. Не можеш да го смениш минатото, џабе не се труди и не се замарај со тоа. 3. Позитивните мисли креираат атмосфера на позитивни одлуки. 4. Ако имаш проблем решението не е да претераш со анализи и …

5 ПРАВИЛА ЗА ПОСРЕЌЕН ЖИВОТ Read More »

КЗБ не препорача нови мерки, апелира граѓаните кои имаат симптоми да се однесуваат одговорно и да ги заштитат луѓето околу себе

Комисијата за заразни болести денеска одржа состанок на којшто ја разгледа епидемиолошката состојба во земјата, при што не препорача воведување на нови рестриктивни мерки, само апел до граѓаните за совесно однесување и почитување на мерките кои се во сила, односно задолжително носење на заштитни маски во здравствените установи, аптеките, јавниот превоз и згрижувачките установи. – …

КЗБ не препорача нови мерки, апелира граѓаните кои имаат симптоми да се однесуваат одговорно и да ги заштитат луѓето околу себе Read More »

АХВ: Ако јадете во сендвичарници, избегнувајте сосови кои не се чуваат во фрижидер

Фото: engin akyurt on Unsplash Зголемувањето на дневните температури и актуелниот топлотен бран, кој според метеоролозите во одредени региони ќе донесе и над 40 Целзиусови степени, ги зголемува ризиците од појава на труење со храна. Во Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), потсетуваат дека високите температури се потенцијална опасност и за здравјето на животните, доколку …

АХВ: Ако јадете во сендвичарници, избегнувајте сосови кои не се чуваат во фрижидер Read More »

ПОЧНУВА НОВ СИЛЕН БРАН НА ПАНДЕМИЈАТА: Без N95 маска не влегувајте во маркет и во автобус, oд следната недела ќе започнат со работа пет нови ковид амбуланти во Скопје

Дополнителни превентивни мерки нема да има, епидемилошката состојба во болниците е стабилна. Иако има зголемување на бројот на случаи, нема зголемување на бројот на хоспитализирани, соопшти денеска д-р Злате Мехмедовиќ на прес-конференција, откако заврши состанокот на членовите на Комисијата за заразни болести. Тој кажа дека најголемиот дел од оптовареноста на системот е на грбот на …

ПОЧНУВА НОВ СИЛЕН БРАН НА ПАНДЕМИЈАТА: Без N95 маска не влегувајте во маркет и во автобус, oд следната недела ќе започнат со работа пет нови ковид амбуланти во Скопје Read More »

НИКОБ ЛАБ со уште подостапни цени и услуги од мрежата на ФЗОРСМ

Почитувани корисници на услугите на НИКОБ Медикал и НИКОБ Лаб, Ве информираме дека ја проширивме соработката со ФЗОРСМ за поголема достапност, цени и квалитет на лабораториските услуги. Ве известуваме дека Лабораторијата ПЗУ Никоб Лаб има склучено договор со ФЗОРСМ за изработка на биохемиски анализи опфатени со Лабораторискиот упат ЛУ1-а, ЛУ1-б, ЛУ1-в и ЛУ2. Со ЛАБОРАТОРИСКИ …

НИКОБ ЛАБ со уште подостапни цени и услуги од мрежата на ФЗОРСМ Read More »

(ВИДЕО) Пиете сода бикарбона против надуен стомак? Мора да престанете, инаку ќе имате последици!

Дали сода бикарбоната е корисна, која храна предизвикува рефлукс во желудникот, како да се справиме со подуеноста на стомакот, одговара Доц. Др. Владимир Андреевски од VFV Clinic Абдоминална надуеност и болки во желудникот се два од најчестите проблеми со кои се соочуваат луѓето, иако тоа не е секогаш поврзано со болест. Според доцент Др. Владимир …

(ВИДЕО) Пиете сода бикарбона против надуен стомак? Мора да престанете, инаку ќе имате последици! Read More »

Е УШТЕ ОВА НИ ФАЛЕШЕ, ЗНАЧИ АМАН: Нов бран на ковид-19 ширум Европа, новите соеви ја избегнуваат заштитата стекната од вакцините

Европа минува низ седмиот бран на ковид-19, во голема мера опфатен со новите соеви на вирусот кои имаат силен капацитет да ја избегнат заштитата создадена од вакцинацијата и претходните инфекции. Новиот скок на заразените може да се објасни со олабавувањето на мерките за заштита, но и со падот на имунитетот на луѓето. Сега е познато …

Е УШТЕ ОВА НИ ФАЛЕШЕ, ЗНАЧИ АМАН: Нов бран на ковид-19 ширум Европа, новите соеви ја избегнуваат заштитата стекната од вакцините Read More »

Кавадарчани ќе донираат брис, во потрага по компатибилен дарител на коскена срцевина за лекување на малиот Марко

Кавадарчани уште еднаш ќе ја покажат својата хуманост на дело, со донирање на брис, што организирано ќе се случува на 28-ми јуни (вторник), на две локации во градот. Станува збор за хумана акција, односно за потрага по компатибилен донатор на коскена срцевина за едно-годишниот Марко Колев, кој боледува од имунолошка болест. Како што информираат неговите …

Кавадарчани ќе донираат брис, во потрага по компатибилен дарител на коскена срцевина за лекување на малиот Марко Read More »

АЛКАЛОИД: Да му посакаме добредојде на летото со BlackUp!

Да му посакаме добредојде на летото со BlackUp! Уживајте непрестано, радувајте се неизмерно, чувствувајте се исполнето, изгледајте беспрекорно и заштитувајте ја својата кожа секојдневно! Прочитајте повеќе за маслото за сончање BlackUp SPF50: https://bit.ly/blackup-spf-50 #АлкалоидСкопје #ЗдравјетоПредСе

Кремот за сончање Becutan СПФ 50 и млекото за сончање Becutan СПФ 30 – За да се осигуриме дека нашите најмили ќе бидат заштитени од штетното влијание на сончевите зраци во деновите што ни претстојат

За да се осигуриме дека нашите најмили ќе бидат заштитени од штетното влијание на сончевите зраци во деновите што ни претстојат, тука за нас се кремот за сончање Becutan СПФ 50 и млекото за сончање Becutan СПФ 30. Прочитајте повеќе за производите на https://bit.ly/becutan-sun-alkaloid и пронајдете ги во најблиското продажно место! #АлкалоидСкопје #ЗдравјетоПредСе

https://www.plurk.com/sunwinli

tải go88

go88 wwwgo88