17.8 C
Скопје
23/02/2024 20:53
МАКТЕЛ

Категорија : Здравје

SliderЗдравје

ЈАДЕТЕ ТААН! За здраво срце и црн дроб, подобар вид, против висок притисок и артритис

Tamara Ivanovska
Таан пастата од сусам е многу популарен намаз коj потекнува од Блискиот исток, каде најчесто може да се најде во бројни јадења. Овој додаток е...
SliderЗдравјеМакедонија

Заменик правобранителот контра заменик министерката за здравство: Манолева не ја говори вистината за Леонид!

Sase Ivanovski
Заменик народниот правобранител Јован Андоновски вели дека заменик министерката за здравство Маја Манолева не ја говори вистината за случајот со Леонид Индов. „Таткото на Леонид...
SliderБалканЗдравјеСвет

Во Белград прогласена епидемија на мали сипаници

Sase Ivanovski
Во Белград е пријавена епидемија на мали сипаници, потврдија за медиумите во Градскиот завод за јавно здравје, јави дописникот на МИА од Белград.Од 6 февруари...
SliderЗдравје

ВЕНКО ФИЛИПЧЕ НАЈАВИ РЕВОЛУЦИОНЕРНА МЕТОДА ЗА ЛЕКУВАЊЕ КОЈА ДОСЕГА ЈА НЕМАЛО КАЈ НАС: Надеж за болните од Паркинсонова болест

Tamara Ivanovska
Екс министерот за здравство, Венко Филипче најави револуционерна метода за лекување на Паркинсоновата болест која досега не се реализирала кај нас, со хируршка интервенција. На...
SliderЗдравјеСветТехнологија

Велика Британија ќе забрани употреба на мобилни телефони во училиштата

Sase Ivanovski
Владата на Обединетото Кралство ќе ја забрани употребата на мобилни телефони во училиштата, вклучително и за време на одморот.Велат дека забележале дека квалитетот на образованието...
SliderЗдравје

(ВИДЕО) НАШИТЕ БАБИ И ДЕДОВЦИ БИЛЕ ПАМЕТНИ И ЗА ЗДРАВСТВЕНА МАКА ПРАШУВАЛЕ ДОКТОР, ЗА СРЕЌА НЕМАЛЕ ФЕЈСБУК И ТИКТОК – ПОДКАСТ СО Д-Р ГРОЗДАНОВА

Tamara Ivanovska
Младите родители ја добиваат здравствената едукација на погрешно место, социјалните медиуми си го направија своето, вели проф. д-р Александра Грозданова, претседателка на Националниот комитет за...
SliderЗдравје

„Chymoral S“ на Галеника – новиот домашен сојузник за општо здравје

Tamara Ivanovska
Препознатлива, а сепак нова и помоќна комбинација од три ензими подготви фармацевтската компанија Галеника во новиот „Chymoral S“. Состојките во препаратот се докажани во повеќе...
SliderБалканЗдравјеСвет

Грција ги легализираше истополовите бракови: сега ќе можат да посвојуваат деца

Sase Ivanovski
Грција стана првата земја со мнозинско православно население што ги легализираше истополовите бракови.Оваа одлука на грчките власти значи дека на истополовите парови сега ќе им...
SliderЗабаваЗдравјеСвет

Мажите откриваат: Што никогаш не ѝ кажуваат на жената?

Sase Ivanovski
На мрежата „Редит“ се појави предизвик до мажите. Темата е – откријте ги тајните кои никогаш не им ги кажувате на жените. „Базфид“ ги издвои...