16.8 C
Скопје
26/05/2023 22:05
МАКТЕЛ

Категорија : Технологија

SliderСветТехнологија

ВРАБОТЕНА ВО ЛОНДОНСКА ИТ ФИРМА ГО ТУЖЕЛА ШЕФОТ ОТИ МИСЛЕЛА ДЕКА „ХХ“, „УУ“ И „???“ СЕ ШИФРИ ЗА СЕКСУАЛНИ ОДНОСИ

Sase Ivanovski
Тврдењата на Гаспарова беа наречени „искривена перцепција на секојдневните настани“ и дека „покажала тенденција да изнесува наводи без докази“. (Фото: Пекселс) Карина Гаспарова, вработена во...
SliderЗабаваСветТехнологија

АМЕРИКАНЦИТЕ ЗА МАЛКУ ЌЕ ГО СРУШЕЛЕ СЛАВНИОТ ГОЛДЕН ГЕЈТ МОСТ ВО САН ФРАНЦИСКО НА ПРОСЛАВАТА ПО ПОВОД 50 ГОДИШНИЦАТА ОД ПУШТАЊЕТО ВО УПОТРЕБА

Sase Ivanovski
The 50th anniversary of the opening of the Golden Gate Bridge in 1987. Initially, planners anticipated a gathering of around 80,000 people. However, the turnout...
SliderСветТехнологија

(Видео) Најголемиот носач на авиони во Светот вплови во Осло

Sase Ivanovski
Најголемиот воен брод во светот, носачот на авиони „USS Gerald R. Ford“ пристигна денес во Осло, што соседна Русија го критикуваше како „нелогичнa и штетнa“...
SliderЗдравјеСветТехнологија

Зошто повеќето луѓе претпочитаат да се одлучат за електрана на балкон со држач?

Sase Ivanovski
Електричната централа со балкон со конзола е чист и модерен концепт кој ви овозможува да одгледувате растенија додека ја искористувате сончевата енергија. Се состои од...
SliderСветТехнологија

ЕУ и САД ќе работат заедно на стандардите за вештачка интелигенција

Sase Ivanovski
ЕУ и САД ќе работат заедно на воспоставување минимални стандарди за вештачка интелигенција пред да се воспостави европското законодавство во таа сфера. Извршната потпретседателка на...
SliderНаукаСветТехнологија

Харари: Вештачката интелигенција го хакираше оперативниот систем на цивилизацијата

Sase Ivanovski
Треба да престанеме со неодговорната употреба на алатките за вештачка интелигенција во јавната сфера и да ја регулираме вештачката интелигенција пред таа да не регулира...
SliderНаукаСветТехнологија

Шефот на ChatGPT пред Конгресот: Вештачката интелигенција носи големи ризици, но и потенцијал да најде лек за ракот

Sase Ivanovski
Претседателот на компанијата што го разви софтверот за вештачка интелигенција ChatGPT Сем Алтман на денешното сослушување пред американскиот Конгрес изјави дека владината интервенција е клучна...
SliderМакедонијаТехнологија

КАМПАЊА ЗА ЕЛЕКТРИФИКАЦИЈА: „ PUMPED WITH ENERGY (ИСПОЛНЕТА СО ЕНЕРГИЈА) – OPEL MOKKA ELECTRIC“

Sase Ivanovski
• Полна со енергија: Mokka Electric „го заведува“ кабелот за полнење кој „танцува“ • Привлекува погледи: смел и елегантен дизајн на SUV бестселер моделот кој...
SliderСветТехнологија

Кина успешно лансираше товарен вселенски брод, се приклучи на кинеската вселенска станица

Sase Ivanovski
Кина успешно го лансираше товарниот вселенски брод „Тианжу-6“ од базата за лансирање на вселенски летала во градот Венчанг, провинцијата Хаинан во средата навечер. Астронаутите вчера...
SliderСветТехнологија

„Форбс“: Крипто милијардерите за една година изгубиле 110 милијарди долари

Sase Ivanovski
Крипто милијардерите изгубиле имот во вкупна вредност од 110 милијарди долари за една година, објави магазинот Форбс. Во 2022 година, на листата на Форбс на...