Slider

Османи: Ги осудувам свирежите на македонскиот јазик, тоа го направи една група тинејџери

За време на вечерашното гостување во емисијата „Жешко политичко лето“, министерот за надворешни работи Бујар Османи изјави дека свирежите на македонскиот јазик за време на Мировниот фестивал се за осуда. „Тоа сигурно е за осуда. Јас бев присутен на настанот и тоа го направи една група тинејџери. Според мене лично, реакцијата на поголемиот дел од …

Османи: Ги осудувам свирежите на македонскиот јазик, тоа го направи една група тинејџери Read More »

Охридскиот маратон ќе биде во организација на Агенција за млади и спорт, со владина поддршка

Агенцијата за млади и спорт со владина поддршка ја презема организацијата на Охридскиот маратон, известуваат од АМС по повод случувањата со традиционалната спортска манифестација кои деновиве ја брануваат јавноста. Како традиција, која Охрид и државата ги става во центарот на светската спортска мапа, Агенцијата за млади и спорт, заедно со Владата Република Северна Македонија, заедно …

Охридскиот маратон ќе биде во организација на Агенција за млади и спорт, со владина поддршка Read More »

Руско ракетирање на украински градови, во Миколаив погоден универзитет, во Одеса рекреативен центар

Извор на фотографија: Укринформ Борбите на линиите на фронтот во Украина продолжуваат, заедно со руското ракетирање на населени места кои се под украинска контрола. Најмалку три лица се повредени во ракетирањето на регионот Одеса, при што е уништен рекреативен центар и неколку приватни објекти, јавува Гардијан. Украинформ пренесува за жестоко гранатирање на пристанишниот град Миколаив, …

Руско ракетирање на украински градови, во Миколаив погоден универзитет, во Одеса рекреативен центар Read More »

Зеленски за посетата на Ердоган: Силна порака за поддршка од силна држава

„Силна порака за поддршка од силна држава“, така украинскиот претседател Володимир Зеленски ја опиша денешната посета на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на Украина. Зеленски денеска оствари билатерален разговор со својот турски гостин, по што се одржа трилатерална средба со генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш. Средбата на тројцата лидери траеле околу 40 минути, а …

Зеленски за посетата на Ердоган: Силна порака за поддршка од силна држава Read More »

ВРАБОТЕНА ВО КЛИНИКАТА ЖАН МИТРЕВ: ГИ ЧИТАМ НОВИНАРСКИТЕ НАПИСИ ЗА НАШАТА КЛИНИКА И НЕ МИ СЕ ВЕРУВА ШТО ЧИТАМ

Слаѓана Јовановска Драги мои пријатели, Го гледам вашиот број во мојот профил- преку илјада. Некои од вас се мои соученици од основното или средното училиште, други се мои колеги од факултет, трети се мои поблиски или подалечни роднини или соседи. Дел од вас ве знам само виртуелно, од фејсбук, но веројатно и вие сте пријатели …

ВРАБОТЕНА ВО КЛИНИКАТА ЖАН МИТРЕВ: ГИ ЧИТАМ НОВИНАРСКИТЕ НАПИСИ ЗА НАШАТА КЛИНИКА И НЕ МИ СЕ ВЕРУВА ШТО ЧИТАМ Read More »

ШАХ МАТ ОД ДРАГИ ЃОРЃИЕВ ЗА ВМРО ДПМНЕ: Зар стварно верувате дека во 9 и 10 век постоеле Македонци и Бугари како што постојат денес?

По објавените решенија на Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања усвоени во 2018 и 2019 година во јавноста излегоа реакции во кои доминираа клевети, обвинувања и манипулации за ненаучност, предавство и бугаризација, без притоа да се понудат аргументи за тоа, а оние малку аргументи што се нудат всушност се произволни, нестручни и селективни …

ШАХ МАТ ОД ДРАГИ ЃОРЃИЕВ ЗА ВМРО ДПМНЕ: Зар стварно верувате дека во 9 и 10 век постоеле Македонци и Бугари како што постојат денес? Read More »

Европска комисија: Македонците најнемотивирани да војуваат

Според анкетните анализи што ги објави Европската комисија македонските граѓани се најмалку подготвени од целиот Балкан да се борат за својата земја, објави „Независен“. Во истражувањето кое завршило оваа година, прашањањето до машката популација е „доколку избие војна, дали сте подготвени да ја браните вашата татковина?“. Според овие податоци само 55 отсто од граѓаните кај …

Европска комисија: Македонците најнемотивирани да војуваат Read More »

Министерството за локална самоуправа се рангира на 11 место на ранг листата за транспарентни институции со добиени 95,5%, според индексот за активна транспарентност

Со овој процент сме 2-ро рангирано Министерство после Министерството за одбрана кое е 1-во рангирано и е најтранспарентно во Владата. Благодарност до целиот тим во Министерството за локална самоуправа кои работат на остварување на целите а тоа е транспарентно, отчетно, одговорно и чесно работење.

(ВИДЕО) ПЕНДАРОВСКИ: Честитки по повод 30 годишнината од создавањето на македонската Армија

Обраќање на претседателот Пендаровски и одликувања по повод 18 Август – Денот на Армијата и јубилејот „30 години Армија“ Претседателот и Врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски, денеска се обрати на централната свеченост, што по повод 18 Август – Денот на Армијата на Република Северна Македонија и јубилејот „30 години Армија“, се одржа во …

(ВИДЕО) ПЕНДАРОВСКИ: Честитки по повод 30 годишнината од создавањето на македонската Армија Read More »

СПАСОВСКИ: Почитувани припадници на Армијата, Дозволете ми во мое лично име и во името на МВР да ви го честитам јубилејот „30 години Армија” и 18 Август – Денот на Армијата на Република Северна Македонија

Почитувани припадници на Армијата, Дозволете ми во мое лично име и во името на МВР да ви го честитам јубилејот „30 години Армија” и 18 Август – Денот на Армијата на Република Северна Македонија, и да се заблагодарам за досегашниот ваш ангажман во одбрана на територијалниот интегритет и независноста на државата, со срдечни желби за …

СПАСОВСКИ: Почитувани припадници на Армијата, Дозволете ми во мое лично име и во името на МВР да ви го честитам јубилејот „30 години Армија” и 18 Август – Денот на Армијата на Република Северна Македонија Read More »

БИТОЛЧАНКАТА САЊА ПОПОВСКА ГО ПОСВЕТИ РОМАНОТ НА СИТЕ БОЛНИ ОД МУЛТИПЛЕКС СКЛЕРОЗА

Поповска ја добила инспирацијата за романот две години на Клиниката за неврологија во Скопје. (Фото: СДК.МК) „Девојката со портокалова марама“ е роман во кој битолчанката Сања Поповска преку ликови од имагинацијата ја наслика вистинската борба на лицата со мултиплекс склероза. Книгата беше објавена неодамна, а авторката која има 30 години и веќе води битка со …

БИТОЛЧАНКАТА САЊА ПОПОВСКА ГО ПОСВЕТИ РОМАНОТ НА СИТЕ БОЛНИ ОД МУЛТИПЛЕКС СКЛЕРОЗА Read More »

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) АРМ ДЕНЕСКА БЛЕСНА, ИМАМЕ АРМИЈА ЗА ГОРДОСТ!

Почитувани граѓани, почитувани новинари, Нека е честит 18 август, Денот на Армијата на Република Северна Македонија. 30 години Армијата е столбот на одбраната и безбедноста на државата, на територијалниот интегритет и неповредливоста на границите. Две години нашата Армија е дел од НАТО, рамноправна со останатите 29 армии во најмоќниот безбедносен сојуз во светот. Како парламентарно …

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) АРМ ДЕНЕСКА БЛЕСНА, ИМАМЕ АРМИЈА ЗА ГОРДОСТ! Read More »

ЛОКАЛНАТА ВЛАСТ СО ПОДЛИ МЕТОДИ САКА ДА ГИ СМЕНИ ДИРЕКТОРИТЕ НА БИТОЛСКИТЕ УЧИЛИШТА, ОБВИНИ СДСМ, ОД ВМРО-ДПМНЕ ВЕЛАТ ДЕКА РЕВИЗИИТЕ НЕ ЗНАЧАТ ПРИТИСОК

Со денови трае вербална војна помеѓу политичките партии во Битола за директорите на училиштата (Фото: СДК.МК) Продолжуваат смените на директорите во битолските основни и средни училишта кои со години се поставуваат по партиски клуч во најголем број случаи. За неколку месеци сменети се поголем број директори поставени во времето на СДСМ, а сегашната локална власт …

ЛОКАЛНАТА ВЛАСТ СО ПОДЛИ МЕТОДИ САКА ДА ГИ СМЕНИ ДИРЕКТОРИТЕ НА БИТОЛСКИТЕ УЧИЛИШТА, ОБВИНИ СДСМ, ОД ВМРО-ДПМНЕ ВЕЛАТ ДЕКА РЕВИЗИИТЕ НЕ ЗНАЧАТ ПРИТИСОК Read More »

Разбиена е „крофна мафија“ на Халкидики, се води војна меѓу албански и бугарски кланови

Грчките медиуми објавија документи за операциите на „крофна мафијата“ на плажите на Халкидики, чии членови неодамна биле уапсени од грчката полиција. Како што пренесуваат медиумите во Грција, членовите на криминалната организација ги принудувале луѓето на кои им биле потребни пари да продаваат крофни на екстремно високи температури, а потоа им земале поголем дел од пазарот, …

Разбиена е „крофна мафија“ на Халкидики, се води војна меѓу албански и бугарски кланови Read More »

НИКОЛИЌ: 3️⃣0️⃣години главен столб на државата

3️⃣0️⃣години главен столб на државата, 3️⃣0️⃣години на браникот на татковината, 3️⃣0️⃣години гордост наша. На сите припадници на Армијата, колеги мои, сегашни и поранешни, Ви го честитам денешниот празник – Денот на Армијата. Армијо наша, нека е честит и вековит денот… #АРМИЈА 🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰 #30годиниармија

Полковник Сашко Лавчиски од полковник унапреден во бригаден генерал

Полковник Сашко Лавчиски, досегашниот командант на Првата пешадиска бригата на Армијата, денеска беше промовиран во бригаден геренал. Промовирањето е со указ на врховниот командант на вооружените сили, претседателот Стево Пендаровски, а по повод Денот на Армијата 18 Август. Лавчиски е роден 1977 година во Штип. Во досегашната кариера извршувал должности од командир на тим во …

Полковник Сашко Лавчиски од полковник унапреден во бригаден генерал Read More »

Советот на јавни обвинители ќе решава за суспензијата на Русковска, но не и за разрешување

Шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска се уште не поднела жалба за нејзината суспензија до Советот на јавни обвинители. Претседателот на Советот, Антонио Јолевски за „Фокус“ вели дека досега до Советот нема стигнато жалба, но сепак Русковска има право да ја поднесе осум дена откако ќе го добие решението …

Советот на јавни обвинители ќе решава за суспензијата на Русковска, но не и за разрешување Read More »

Танески: Зошто не се бара одговорност за блокираните сметки на Пливачката федерација

Веста дека заради блокираната сметка на „Пливачката федерација на Македонија“ годинава нема да се одржи „Охридскиот Маратон“ предизвика оправдано разочарување кај сите и бура реакции по социјалните мрежи со кои јавноста наместо да бара одговорност од одговорните во федерацијата, бара одговорност од Претседателот. Заради агресивниот напад со јавно објавувани изјави и ставови на социјалните мрежи …

Танески: Зошто не се бара одговорност за блокираните сметки на Пливачката федерација Read More »

Орден за воени заслуги за Трајан Гоцевски, човекот кој договори мирно повлекување на ЈНА пред 30 години

Претседателот и врховен командант на вооружените сили на Армијата, Стево Пендаровски денеска по повод 30-годишнината на Армијата ги одликуваше со Орден за воени заслуги првиот министер за одбрана Трајан Гоцевски, Логистичката база при Армијата и Организацијата на резервни офицери. Гоцевски е одликуван со Орден за воени заслуги за неговиот придонес во формирањето на Армијата како …

Орден за воени заслуги за Трајан Гоцевски, човекот кој договори мирно повлекување на ЈНА пред 30 години Read More »