МОЌНО ВИДЕО КОЕ ЈА НАЕЖУВА КОЖАТА - Визија. Решителност. Победа. 30 години СДСМ со граѓаните!
МОЌНО ВИДЕО КОЕ ЈА НАЕЖУВА КОЖАТА - Визија. Решителност. Победа. 30 години СДСМ со граѓаните!
ТЕМЕЛКОВСКИ: Согласно нашата политика за подеднакво инвестирање во секоја Месна заедница започнавме со рехабилитација на коловозите во 11 октомври, поточно улица Лазар Димитров
ТЕМЕЛКОВСКИ: Согласно нашата политика за подеднакво инвестирање во секоја Месна заедница започнавме со рехабилитација на коловозите во 11 октомври, поточно улица Лазар Димитров
Демократски сојуз: Постепена дигитализација на образовниот процес
Демократски сојуз: Постепена дигитализација на образовниот процес
(ВИДЕО) Заев за 30 години СДСМ: Минатото и сегашноста се нашата сила за одлучни чекори кон иднината, СДСМ е верна и посветена на граѓаните и на државата
(ВИДЕО) Заев за 30 години СДСМ: Минатото и сегашноста се нашата сила за одлучни чекори кон иднината, СДСМ е верна и посветена на граѓаните и на државата
ИКОНАТА НА СДСМ ОДИ ВО ПОЛИТИЧКА ПЕНЗИЈА ПО 30 ГОДИНИ ТЕШКА БЕЗМИЛОСНА БИТКА СО ВМРОНИТЕ - ШЕЌЕРИНСКА: ВРЕМЕ Е ЗА НОВИ КАДРИ, ПОДОБРИ ОД МЕНЕ!
ИКОНАТА НА СДСМ ОДИ ВО ПОЛИТИЧКА ПЕНЗИЈА ПО 30 ГОДИНИ ТЕШКА БЕЗМИЛОСНА БИТКА СО ВМРОНИТЕ - ШЕЌЕРИНСКА: ВРЕМЕ Е ЗА НОВИ КАДРИ, ПОДОБРИ ОД МЕНЕ!
Новинарот Гајдов осуден за клевета против професор Фрчковски
Новинарот Гајдов осуден за клевета против професор Фрчковски
ЧОВЕКОВ САМ СЕ ЗАКОПА - ДРАГИ РАШКОВСКИ ОДИ ВО ПРИТВОР, НАСОЧУВАЛ ДРУГ ОСОМНИЧЕН ДА ЗБОРУВА СТРУЧНО ЗА ДА НЕ ГО РАЗБЕРАТ ОБВИНИТЕЛИТЕ ОТИ БИЛЕ ГЛУПИ
ЧОВЕКОВ САМ СЕ ЗАКОПА - ДРАГИ РАШКОВСКИ ОДИ ВО ПРИТВОР, НАСОЧУВАЛ ДРУГ ОСОМНИЧЕН ДА ЗБОРУВА СТРУЧНО ЗА ДА НЕ ГО РАЗБЕРАТ ОБВИНИТЕЛИТЕ ОТИ БИЛЕ ГЛУПИ
БРАВО - ВЛАДАТА ОДЛУЧИ: Аквадуктот во Скопје доби највисок степен на заштита на културно наследство
БРАВО - ВЛАДАТА ОДЛУЧИ: Аквадуктот во Скопје доби највисок степен на заштита на културно наследство

Slider

ТЕМЕЛКОВСКИ: Согласно нашата политика за подеднакво инвестирање во секоја Месна заедница започнавме со рехабилитација на коловозите во 11 октомври, поточно улица Лазар Димитров

Согласно нашата политика за подеднакво инвестирање во секоја Месна заедница започнавме со рехабилитација на коловозите во 11 октомври, поточно улица Лазар Димитров. При обиколката на работите ја искористивме приликата да разговараме со жителите и да се запознаеме на кои проблеми им даваат приоритет и што може да направи општината во догледно време и согласно располжливите …

ТЕМЕЛКОВСКИ: Согласно нашата политика за подеднакво инвестирање во секоја Месна заедница започнавме со рехабилитација на коловозите во 11 октомври, поточно улица Лазар Димитров Read More »

Демократски сојуз: Постепена дигитализација на образовниот процес

Врз основа на анализата на ЕУ за дигитализација во образованието, која опфаќа околу 40 образовни системи (28-те членки на ЕУ и Албанија, БиХ, Северна Македонија, Швајцарија, Лихтенштајн, Црна Гора, Норвешка, Србија, Турција и Исланд) искуствата покажуваат дека во државите членки на ЕУ, како и во други поразвиени држави, дигиталното образование во основното, средното и високото …

Демократски сојуз: Постепена дигитализација на образовниот процес Read More »

(ВИДЕО) Заев за 30 години СДСМ: Минатото и сегашноста се нашата сила за одлучни чекори кон иднината, СДСМ е верна и посветена на граѓаните и на државата

Почитувани граѓани, драги социјалдемократи, Нека е честит 30тиот роденден на СДСМ. 30 години СДСМ води храбри, визионерски државнички политики што водат напред. Од вонвременскиот 8 септември 1991 година на плоштадот во Скопје, до историскиот 30 март 2020 на платото пред седиштето на НАТО во Брисел, СДСМ е нераскинлив дел од секој успех на државата и …

(ВИДЕО) Заев за 30 години СДСМ: Минатото и сегашноста се нашата сила за одлучни чекори кон иднината, СДСМ е верна и посветена на граѓаните и на државата Read More »

ИКОНАТА НА СДСМ ОДИ ВО ПОЛИТИЧКА ПЕНЗИЈА ПО 30 ГОДИНИ ТЕШКА БЕЗМИЛОСНА БИТКА СО ВМРОНИТЕ – ШЕЌЕРИНСКА: ВРЕМЕ Е ЗА НОВИ КАДРИ, ПОДОБРИ ОД МЕНЕ!

Министерката за одбрана и актуелен заменик-претседател на СДСМ, Радмила Шекеринска на денешната церемонија во Касарната „Илинден” во Скопје, по повод турската донација од 7.400 комплети гортекс униформи за припадниците на Армијата, соопшти дека нема да се кандидира за заменик претседател на СДСМ по Конгресот на партијата во мај. – Добив прашање од мојата Општинска организација …

ИКОНАТА НА СДСМ ОДИ ВО ПОЛИТИЧКА ПЕНЗИЈА ПО 30 ГОДИНИ ТЕШКА БЕЗМИЛОСНА БИТКА СО ВМРОНИТЕ – ШЕЌЕРИНСКА: ВРЕМЕ Е ЗА НОВИ КАДРИ, ПОДОБРИ ОД МЕНЕ! Read More »

Новинарот Гајдов осуден за клевета против професор Фрчковски

Првостепениот суд го осуди Љубомир Гајдов за клевета изречена против професорот Љубомир Д. Фрчкоски. Гајдов изјави дека некој до американците му рекол дека тогашниот министер за внатрешни работи, Љубомир Fрчкоски е организатор на атентатот на поранешниот претседател Киро Глигоров. Ова Гајдов го кажа по повод промоцијата на книга на Стојан Андов и го пренесоа повеќе …

Новинарот Гајдов осуден за клевета против професор Фрчковски Read More »

ЧОВЕКОВ САМ СЕ ЗАКОПА – ДРАГИ РАШКОВСКИ ОДИ ВО ПРИТВОР, НАСОЧУВАЛ ДРУГ ОСОМНИЧЕН ДА ЗБОРУВА СТРУЧНО ЗА ДА НЕ ГО РАЗБЕРАТ ОБВИНИТЕЛИТЕ ОТИ БИЛЕ ГЛУПИ

Обвинителката Русковска е задоволна од одлуката на кривичниот совет и додава дека обвинителството и во првиот наврат дало доволно докази дека Рашковски и вториот осомничен се имотни, може да избегаат и спокојно да живеат во бегство и оти може да влијаат врз сведоците. (Фото:СДК.МК) Поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски, од куќен, денеска оди …

ЧОВЕКОВ САМ СЕ ЗАКОПА – ДРАГИ РАШКОВСКИ ОДИ ВО ПРИТВОР, НАСОЧУВАЛ ДРУГ ОСОМНИЧЕН ДА ЗБОРУВА СТРУЧНО ЗА ДА НЕ ГО РАЗБЕРАТ ОБВИНИТЕЛИТЕ ОТИ БИЛЕ ГЛУПИ Read More »

БРАВО – ВЛАДАТА ОДЛУЧИ: Аквадуктот во Скопје доби највисок степен на заштита на културно наследство

Скопскиот Аквадукт доби највисок степен на заштита на културно наследство од особено значење, соопшти министерската за култура Ирена Стефоска на својот профил на „Фејсбук“. Оваа одлука ја донела Владата. „Со Одлука на Владата од денеска Аквадуктот во Скопје го доби заслужениот највисок степен на заштита на културно наследство од особено значење, поткатегорија исклучително значење.“, напиша …

БРАВО – ВЛАДАТА ОДЛУЧИ: Аквадуктот во Скопје доби највисок степен на заштита на културно наследство Read More »

БРАВО ОВА Е ИСТОРИСКА ИНВЕСТИЦИЈА – ДЕНЕСКА СЕ СТАВИ ПОТПИС НА ЗАЕМОТ ОД 70 МИЛИОНИ ЕВРА – Од Ѓорче до Ново Лисиче за 35 минути – во Скопје ќе почне изградбата на нов, брз и одржлив јавен транспорт

– Во Скопје и официјално ќе почне изградбата на нов, брз и одржлив јавен транспорт, откако денеска Министерството за финансии, Градот Скопје и Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) го потпишаа Договорот за заем за реализирање на проектот за Бас Рапид Транзит превоз, во износ од 70 милиони евра. Со новиот транспорт се очекува …

БРАВО ОВА Е ИСТОРИСКА ИНВЕСТИЦИЈА – ДЕНЕСКА СЕ СТАВИ ПОТПИС НА ЗАЕМОТ ОД 70 МИЛИОНИ ЕВРА – Од Ѓорче до Ново Лисиче за 35 минути – во Скопје ќе почне изградбата на нов, брз и одржлив јавен транспорт Read More »

НИКОЛОВСКИ: Да се биде дел од СДСМ е да се биде дел од големо, сплотено социјалдемократско семејство посветено на нашата татковината, посветено на подобра иднина за сите

Да се биде дел од СДСМ е да се биде дел од големо, сплотено социјалдемократско семејство посветено на нашата татковината, посветено на подобра иднина за сите. 30 години СДСМ заедно со граѓаните води храбри, државнички политики што носат напредок, развој и интеграција. Низ сите важни процеси за нашето општество СДСМ остави траен државнички белег. Денес, …

НИКОЛОВСКИ: Да се биде дел од СДСМ е да се биде дел од големо, сплотено социјалдемократско семејство посветено на нашата татковината, посветено на подобра иднина за сите Read More »

ОРДАНОВСКИ: По обичај, нè очекуваат неколку недели на пост-фестум лелекање на ВМРОНИТЕ и ЛЕВИЦА заради нивниот неуспешен обид за блокирање на пресудната државна помош, со предвидлив политички резултат: на регистарот на обвинувања за власта, покрај целиот дијапазон квалификативи за неспособност и криминализираност, сега и официјално е додаден тероризмот. Тоа значи дека Алан Форд од Левица, конечно, им го испил мозокот. Следната фаза е „По шумама и горама“!

Овие што во Собранието со години „мотаат чалми“ и „трлаат лен“, со намера по разни парламентарни поводи да ја одложат иднината, а за кои редовно – речиси без исклучок – бидуваат финално надиграни од тенкото мнозинство на власта на теми кои се протегаат од ситни законски корекции, до крупни двотретински реформски зафати (вклучително и промена …

ОРДАНОВСКИ: По обичај, нè очекуваат неколку недели на пост-фестум лелекање на ВМРОНИТЕ и ЛЕВИЦА заради нивниот неуспешен обид за блокирање на пресудната државна помош, со предвидлив политички резултат: на регистарот на обвинувања за власта, покрај целиот дијапазон квалификативи за неспособност и криминализираност, сега и официјално е додаден тероризмот. Тоа значи дека Алан Форд од Левица, конечно, им го испил мозокот. Следната фаза е „По шумама и горама“! Read More »

Стејт департмент: Русија е агресор во Украина

Стејт департментот ја смета Русија како „агресор“ во однос на ситуацијата на руско-украинската граница и не гледа знаци дека Киев презема чекори за да предизвика тензии, изјави портпаролот на Министерството за надворешни работи на САД, Нед Прајс. – Дозволете ми да бидам јасен: Русија е агресор во оваа ситуација. Не видовме никакви знаци дека Украина …

Стејт департмент: Русија е агресор во Украина Read More »

ВО ВТОРНИК ПОВИК ЗА СУБВЕНЦИИ ЗА ЧИСТЕЊЕ ОЏАЦИ – АПЛИЦИРАЈТЕ ОНЛАЈН

Градот Скопје во вторник (20.04.2021 година) ќе објави Јавен повик за субвенционирање на домаќинства и на други субјекти на подрачјето на Град Скопје за чистење оџаци за 2021 година. Новитет на овој повик е можноста граѓаните да аплицират онлајн. Со овој повик, Градот Скопје ќе надомести дел од трошоците на домаќинства и на други субјекти …

ВО ВТОРНИК ПОВИК ЗА СУБВЕНЦИИ ЗА ЧИСТЕЊЕ ОЏАЦИ – АПЛИЦИРАЈТЕ ОНЛАЈН Read More »

ОД 27 АПРИЛ ДО 15 МАЈ ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС ДА БИДЕ ОД 21 ЧАСОТ, И ДА РАБОТАТ ЛЕТНИТЕ ТЕРАСИ НА КАФЕАНИТЕ И КАФУЛИЊАТА, ПРЕДЛАГА ГЛАВНИОТ КРИЗЕН ШТАБ

Рестрикциите во движење и работа на угостителските објекти, кладилниците, хотелите беа донесени на 6 април. (Фото: Ѓ. Личовски) Полицискиот час од 27 април до 15 мај да почнува од 21 часот, а угостителските објекти да ги отворат само летните тераси за гостите, е новиот предлог на Главниот координативен кризен штаб до Владата. Штабот препорачува тековните …

ОД 27 АПРИЛ ДО 15 МАЈ ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС ДА БИДЕ ОД 21 ЧАСОТ, И ДА РАБОТАТ ЛЕТНИТЕ ТЕРАСИ НА КАФЕАНИТЕ И КАФУЛИЊАТА, ПРЕДЛАГА ГЛАВНИОТ КРИЗЕН ШТАБ Read More »

АЈДЕ УШТЕ МАЛЦЕ ДА ИЗДРЖИМЕ СИТЕ: Грција се отвора за странци на 14 мај

Отвораме на 14 мај и ова треба да биде јасно. На 14 мај отвораме, порача министерот за туризам на Грција Харис Теохарис од Парламентот, одговарајќи на пратеничко прашање на претседателката и пратеничката група на Движење на промена за туризмот, јави дописничката на МИА од Атина. Теохарис објасни дека владиниот план за туризмот веќе почна да …

АЈДЕ УШТЕ МАЛЦЕ ДА ИЗДРЖИМЕ СИТЕ: Грција се отвора за странци на 14 мај Read More »

БРАВО, УШТЕ ЕДЕН УСПЕХ ЗА ЗЕМЈАТА – Амбасадата на САД го поздрави усвојувањето на Националната стратегија за спречување на корупција и судир на интереси

Американската амбасада во земјава го поздрави усвојувањето на Националната стратегија за спречување на корупција и судир на интереси 2021-2025 година. – Ова е важен чекор, но вистинскиот напредок ќе биде валоризиран од успешната имплементација на стратегијата. Борбата против корупцијата и организираниот криминал и јакнење на владеење на правото се критични за Северна Македонија и клучен …

БРАВО, УШТЕ ЕДЕН УСПЕХ ЗА ЗЕМЈАТА – Амбасадата на САД го поздрави усвојувањето на Националната стратегија за спречување на корупција и судир на интереси Read More »

БРАВО – СРБИТЕ СЕ ПОКАЖАА КАКО ПРАВИ БРАЌА: ОКОЛУ 15.000 МАКЕДОНЦИ СЕ ВАКЦИНИРАНИ ВО СРБИЈА, ЗА РЕВАКЦИНА МОЖЕМЕ ДА ВИ ЈА ДАДЕМЕ ТАА КОЛИЧИНА, РЕЧЕ МИНИСТЕРОТ ЛОНЧАР ПО СРЕДБАТА СО ФИЛИПЧЕ

Од масовната вакцинација на македонски државјани минатиот месец на Белградскиот саем.(Фото: СДК.МК) Околу 15.000 македонски државјани се вакцинирани во Србија, кажа денеска српскиот министер за здравство Златибор Лончар по средбата со министерот Венко Филипче во Белград. За нивната ревакцинација Лончар кажа дека ќе се направи договор со македонското Министерство за здравство и можно е тие …

БРАВО – СРБИТЕ СЕ ПОКАЖАА КАКО ПРАВИ БРАЌА: ОКОЛУ 15.000 МАКЕДОНЦИ СЕ ВАКЦИНИРАНИ ВО СРБИЈА, ЗА РЕВАКЦИНА МОЖЕМЕ ДА ВИ ЈА ДАДЕМЕ ТАА КОЛИЧИНА, РЕЧЕ МИНИСТЕРОТ ЛОНЧАР ПО СРЕДБАТА СО ФИЛИПЧЕ Read More »

КОЛКУ ЛИЧНАТА ОМРАЗА МОЖЕ ДА ТЕ ИЗРЕМЕТИ: Куновска му честита роденден на СДСМ со тоа што ја прогласи партијата за мртва, СДСМ кој 5 години реди победи и успеси и за партијата и за државата!

Роденденска честитка во вид на клетва! Море полошо, во вид на посмртна објава на бандера! Така екс претседателката на градската организација на СДСМ, Софија Куноска му честита роденден на СДСМ на фејсбук. Од кажаното се гледа, боде очи, дека нејзината омраза спрема Заев и Шеќеринска и го имаат одземено умот па треска невидено глупости. Замислете, …

КОЛКУ ЛИЧНАТА ОМРАЗА МОЖЕ ДА ТЕ ИЗРЕМЕТИ: Куновска му честита роденден на СДСМ со тоа што ја прогласи партијата за мртва, СДСМ кој 5 години реди победи и успеси и за партијата и за државата! Read More »

loading...